برگزاری یادواره شهید پیچک و سرداران شهید عملیات بازی‌دراز

برگزاری یادواره شهید پیچک و سرداران شهید عملیات بازی‌دراز

یادواره شهید پیچک و دیگر سرداران شهید عملیات بازی‌دراز 25 فروردین ماه در مجموعه فرهنگی 13 آبان (لانه جاسوسی) برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۴۵۵۳

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳ - 09April 2017

برگزاری یادواره شهید پیچک و دیگر سرداران شهید

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، یادواره شهید غلاملعی پیچک و دیگر سرداران شهید که در عملیات بازی دراز خوش درخشیدند، همزمان با سالروز این عملیات برگزار می‌شود.

این مراسم جمعه 25 فروردین ماه ساعت 17:30 در مجموعه فرهنگی 13 آبان (لانه جاسوسی) از سوی بسیج رسانه و با حضور پیشکسوتان جبهه های غرب و جنوب کشور، خانواده معظم شهدا، بسیجیان، جوانان، دانشجویان و مسوولین لشکری و کشوری برگزار خواهد شد.

بنابراین گزارش، در برنامه فوق از خانواده محترم شهدای بازی دراز، جانبازان و رزمندگان که در آن نبرد حضور داشتند تقدیر به عمل می آید.

انتهای پیام/ 131


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 10:07 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

دبیر هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس حکم گرفت

دبیر هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس حکم گرفت

مسئول سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اعلام انتخاب و صدور حکم دبیر این جایزه از شکل‌گیری دبیرخانه این جایزه ملی در حوزه کتاب خبر داد.

کد خبر: ۲۳۴۵۷۰

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶ - 09April 2017

دبیر هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس حکم گرفتبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، امیر سرتیپ‌ دوم ستاد حمیدرضا گرامی مسئول سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس عنوان کرد: با بررسی کارشناسی و دقیق از مجموعه فعالیت‌های سازمان به این نتیجه رسیدیم که برخی از فعالیت‌های سازمان که به دلایلی مورد غفلت قرار گرفته، نیازمند توجه بیشتری است و باید بار دیگر به شکلی جدی در دستور کار قرار گیرد. بر همین اساس دوره هفدهم انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را در سال جاری برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به تاکید رهبر انقلاب بر گسترش و تقویت فرهنگ مقاومت و پایداری؛ احیا دوباره مراسم انتخاب کتاب سال دفاع مقدس در دستور کار این سازمان قرار گرفت. ما تلاش داریم تا در این زمینه، نویسندگان و نیز استعدادهای ادبیات دفاع مقدس را رصد کنیم و به فعالیت بیشتر در این عرصه تشویق کنیم. برای همین منظور شورای سیاستگذاری هفدمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس شکل گرفته و فرآیند برگزاری جشنواره در دست برنامه ریزی است.

گرامی تصریح کرد: بررسی و تحلیل نتایج دوره‌های قبل این جشنواره نیز در دستور کار ماست و از این راه سعی داریم تا به شرایط بهینه‌ای برای برگزاری این جشنواره برسیم. همچنین گروه بندی این دوره از جشنواره نیز با تنوع مطلوبی انجام پذیرفته است.

وی افزود: در این دوره از جشنواره آثار منتشر شده در سال‌های 1393 و 1394 مورد داوری قرار خواهد گرفت.

به گفته مسئول سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در حال حاضر دبیرخانه این جایزه شکل گرفته و فعالیت‌های مرتبط با برگزاری این جایزه به صورت مطلوبی در حال انجام است. همچنین آقای محمد قاسم فروغی جهرمی به عنوان دبیر این دوره از جشنواره انتخاب شده است.

وی تاکید کرد: این جشنواره به دنبال ایجاد پیوندی مناسب میان فرهنگ دفاع مقدس و جریان کتاب و کتابخوانی در سراسر کشور است. جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس بعد از جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی دومین جایزه مهم و بزرگ در زمینه کتاب در کشور به شمار می‌رود. امیدوارم با برگزاری دوباره آن در سال جاری بخش بیشتری از نویسندگان جوان کشور به سمت خلق اثر در این حوزه بپردازند.

گرامی در پایان افزود: این جشنواره در سال جاری به شکلی وسیعتر از سال‌های قبل برگزار می‌شود و از ظرفیت نیروهای مسلح در برگزاری آن بیش از پیش بهره‌برداری خواهد شد. این جایزه ادبی را باید یک حرکت ملی دانست و در اجرای آن تمام مراکز و مسئولان فرهنگی می‌بایست نقش موثری ایفا نمایند.

 

منبع: مهر 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 10:05 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

آوینی فرمالیست بود؟

آوینی فرمالیست بود؟

اگر آوینی معتقد بود که سینما همان فرم است باید به سمت موج آوانگارد و سینمای ابزورد و فرمالیستی غرب می‌رفت؛ اما او اصل را قطعاً محتوا می‌دانست؛ محتوایی که به زیور هنر آراسته شده است. آوینی به اصالت و برتری معنا و محتوای دینی بر هر چیز دیگری قائل بود.

کد خبر: ۲۳۴۵۷۶

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶ - 09April 2017

آوینی فرمالیست بود؟به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، نسبت دین و سینما یکی از مساله‌هایی است که ذهن مسلمانانی را که در حوزه هنر ورود کرده‌اند همواره به خود مشغول می‌کند. یکی از این هنرمندان مسلمان که علاوه‌بر فعالیت هنری و فیلمسازی، در مباحث نظری هم آثار برجسته‌ای دارد شهید سید مرتضی آوینی است.


شهید آوینی درباره نسبت دین و سینما قائل به چه نظری بود؟ او در یکی از مقالاتش با عنوان «نسبت دین با سینما» در شماره 29 ماهنامه نقد فیلم گفته است: «غایتی که این حقیر را به این گونه مباحث و اصلاً به کار سینما کشانده و چیزی که برایم اهمیت دارد نسبت دین با سینماست. من اعتقاد دارم که باید از تمام امکانات موجود در خدمت استمرار نهضت دینی استفاده شود. در سینما ما باید به دنبال این باشیم که اولاً نسبت میان سینما و دین را پیدا کنیم و ثانیاً ببینیم با توجه به ماهیت سینما چگونه می‌توان از آن در خدمت استمرار انقلاب و دفاع از دین استفاده کرد.»

درباره همین مساله، سیدناصر هاشم‌زاده منتقد و فیلمنامه‌نویس، می‌گوید: «شهید آوینی به قضیه اندیشید و امکان و لزوم این را کشف کرد که سینما در ایران می‌تواند تولدی دوباره بیابد و می‌شود به آن رنگ دینی داد. او برای من در جایگاه اهل نظر قرار می‌گیرد؛ اما اگر پرسیده شود که آیا او به‌عنوان یک فیلسوف دینی اندیشه‌های خاصی را مطرح کرد، یا اینکه هندسه فکری ایجاد کرد، باید بگویم خیر. البته آوینی به‌دلیل شناختش از سینما و توجه‌اش به پرسش‌های جدی ماهیت‌شناسانه مرحوم مددپور، این امید را زنده می‌کرد که شاید ما با آوینی و امثال آوینی بیش از پیش به نظریه‌های هنر دینی نزدیک شویم و متأسفم که خیلی‌ها بعد از آوینی لزوم این قضیه را کنار گذاشتند و آنچه مرحوم مددپور با پرسش‌های جدی خود در باب ماهیت سینما آغاز کرد تا امروز با شناخت دقیق از سینما پاسخ داده نشده است.»

شهاب اسفندیاری هم با بیانی دیگر، از امکان دینی شدن سینما به مثابه یک هنر و رسانه تکنولوژیک در اندیشه شهید آوینی سخن به میان می‌آورد. او در پاسخ به این سؤال که از نظر آوینی آیا سینمای دینی امکان تحقق دارد، می‌گوید: «این سؤال برای من کمی عجیب است. اصلاً من معتقدم خود شهید آوینی تجلی سینمای دینی است. اگر چه در دورانی برای ایشان پرسش‌هایی در باب نسبت دین و سینما به‌طور جدی مطرح بوده اما آوینی در برخی از آثارش اشاره دارد که آنچه در ساحت‌های تکنولوژیک در تمدن غرب ظهور کرده، اساساً متعلق به ماست. در یکی از نریشن‌های روایت فتح درباره موشک‌های استینگر می‌گوید که راستش را بخواهی اساساً موشک‌های استینگر برازنده شانه‌های این پاسداران مؤمن است. اما ایشان می‌خواهد هشدارهایی بدهد که ساده‌لوحانه با این پدیده‌های تکنولوژیک و از جمله سینما مواجه نشویم.»

اسفندیاری بر غایت اندیشه سینمایی شهید آوینی تاکید می‌کند و نظر خود را درباره دوگانه فرم و محتوا با توجه به این غایت توضیح می‌دهد: «یقیناً شهید آوینی از جنس متفکرانی نیست که بخواهد صرفاً روی وجه هنری سینما با عنوان هنر برای هنر تاکید کند. همه اندیشه او معطوف به یک غایتی است که آن غایت توحیدی و اسلامی است. طبعاً از این جهت وجه رسانه‌ای و پیام‌رسانی سینما برای او مهم است. هر چند باز هشدار می‌دهد که ساده‌انگارانه برخورد نکنیم و مثلاً در مقاله عالم هیچکاک یادآور می‌شود که مردم برای شنیدن سخنرانی به سینما نمی‌آیند. بنابراین باید شیوه‌های بیانی مناسب با پیام را پیدا کرد. در بحث تفکیک فرم و محتوا نباید دچار ساده‌انگاری شویم. درواقعیت هم هیچ گاه فرم و محتوا از هم جدا نیستند و خط دقیقی بینشان وجود ندارد. یعنی خود فرم هم حاوی معناست.»

مجید شاه‌حسینی از اندیشمندان فعال در حوزه سینما هم آوینی را فرم‌گرا نمی‌داند و می‌گوید: «اگر آوینی معتقد بود که سینما همان فرم است لابد باید به سمت موج آوانگارد و سینمای ابزورد و فرمالیستی غرب می‌رفت؛ اما او اصل را قطعاً محتوا می‌دانست؛ محتوایی که به زیور هنر آراسته شده است. مدل نریشن‌هایی که او در مستندهای روایت فتح نوشته است و میزان شیفتگی و مجذوبیت او به فرهنگ ساده و صمیمی جبهه‌ها که اصلاً در بسیاری موارد واجد فرمی نبود که فرمالیست‌ها می‌پسندند، نشان می‌دهد که آوینی به اصالت و برتری معنا و محتوای دینی بر هر چیز دیگری قائل بود. البته معتقد بود که این محتوا را باید با فرم صحیح عرضه کرد. متاسفانه کسانی در روزگار ما آوینی را فرمالیست معرفی می‌کنند.»

شاه‌حسینی درباره این مساله که هیچکاک به عنوان یک تکنیسین و فرمالیست در سینما چه پتانسیلی داشته که شهید آوینی طرفدار انتشار کتاب هیچکاک است، می‌گوید: «ما با هیچکاک مشکلی نداریم که حالا آوینی اگر طرفدار او باشد با او هم مشکل داشته باشیم. هیچکاک هرگز فرمالیست نبود. او نه فرمالیست بود و نه صرفاً تکنیسین. فیلم‌های او سرشار از حرف‌ها و اندیشه‌هایی است که برای خود او حتماً مهم بوده است. تکنیسین‌ها وقتی می‌خواهند به خود عزت و احترام بگذارند خود را با هیچکاک مقایسه می‌کنند.

آوینی هم احتمالاً از برخی فیلم‌های او که با تفکر خودش می‌توانسته نسبتی داشته باشد، دفاع کرده است. ضمناً آوینی غیر از هیچکاک خیلی حرف‌های دیگری هم زده است. بسیار برای من جالب است که می‌بینم روشنفکرنمایان وطنی تا می‌گوییم آوینی یاد هیچکاک می‌افتند! بفرمایید وقتی می‌گوییم آوینی روایت فتح چه می‌شود؟ کتاب‌های او چه می‌شود؟ مرام او در خصوص دفاع مقدس چه می‌شود؟»

شهید آوینی در سلسله جلساتی که با بعضی از هنرجویان و همکارانش داشته است، درباره موضوع فرم و محتوا نظری داشته که بخشی از آن را که از روی فایل صوتی این جلسه پیاده شده است می‌خوانید: «مشخصاً سینمای هیچکاک سینما خود اوست. البته قواعد مشترکی با دیگران داشته که مسلط بوده و از آن استفاده کرده است. تصور ما نباید تصور ظرف و مظروف باشد. شما تا وقتی‌که هنر را ظرف می‌دانید و می‌خواهید پیام را مانند مظروف در آن بریزید به هیچ جا نمی‌رسید.

این جدایی قالب و محتوا از نظرگاه سنتی در باب هنر در ما پیدا شده است و گمراه‌کننده و منحط است. حاتمی‌کیا تا خودش جوهر سینما را تسخیر نکند نمی‌تواند چیزهایی که الان می‌سازد را بسازد. او با دیگران فرق دارد. دیگران ظرف و مظروفی فکر می‌کنند و به همین دلیل رزمنده‌های ما را شبیه به رمبو تصویر می‌کنند که به آن رمبوئیسم اسلامی می‌گویند. بحث جوهر و ذات و عرض هم بحث فلسفی است و اصلاً دنیای جدید مولود فلسفه است و جز در فلسفه در جای دیگری نمی‌شود این‌ها را پیدا کرد. در دنیای جدید روش‌ها و ابزار خودشان اصالت دارند. سینما خودش ذات دارد و به این راحتی مسخر ما نمی‌شود.»

نمی‌توان با قطعیت درباره کلیت نظر شهید سید مرتضی آوینی درباب سینما، با اکتفا به همین فراز قضاوت کرد. امید است که با خوانش دقیق همه آثار او گامی در فهم عمیق‌تر اندیشه‌های سینمایی شهید آوینی برداشته شود.

منبع: صبح نو


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 10:04 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهید فاطمیون صبح فردا تشییع می‌شود

شهید فاطمیون صبح فردا تشییع می‌شود

پیکر شهید مدافع حرم فاطمیون «اسدالله آشوری» صبح فردا از کهریزک به سمت بهشت زهرا (س) تشییع و در گلزار شهدا به خاک سپرده می‌شود.

کد خبر: ۲۳۴۵۶۹

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸ - 09April 2017

تشییع شهید فاطمیون صبح فردا در تهران

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، مدافع حرم «اسدالله آشوری» در راه دفاع از حرم آل الله در سوریه به شهادت رسید.

پیکر مطهر این شهید روز دوشنبه 21 فروردین ماه با حضور خانواده شهدا و ایثارگران ساعت 10 صبح از مقابل مسجد امام حسن مجتبی(ع) کهریزک به سمت بهشت زهرا (س) تشییع و در قطعه 50 گلزار شهدا به خاک سپرده می شود.

انتهای پیام/ 141


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 10:03 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری آیین گرامی‌داشت شهید «غلامعلی پیچک»

برگزاری آیین گرامی‌داشت شهید «غلامعلی پیچک»

مراسم بزرگداشت شهید «غلامعلی پیچک» و یادواره شهدای بازی‌دراز جمعه 25 فروردین‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۴۵۶۲

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲ - 09April 2017

به گزارش دفاع پرس از تهران، مراسم گرامی‌داشت شهادت «غلامعلی پیچک» و یادواره شهدای بازی‌دراز جمعه 25 فروردین‌ماه ساعت 17:300 در لانه جاسوسی سابق واقع در تهران، خیابان آیت‌الله طالقانی برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران و عموم مردم همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار خواهد شد.

برگزاری آیین گرامی‌داشت شهید «غلامعلی پیچک» 

انتهای پیام/151


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 10:03 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

اقتدار امروز کشور مرهون خون شهداست

اقتدار امروز کشور مرهون خون شهداست

استاندار زنجان گفت: استحکام پایه‌های نظام و اقتدار و عزت امروز کشور مرهون خون شهیدان است.

کد خبر: ۲۳۴۵۶۴

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷ - 09April 2017

اقتدار امروز کشور مرهون خون شهداست

به گزارش دفاع پرس از زنجان، اسدالله درویش امیری در جریان سفر یک روزه خود به شهرستان سلطانیه، با خانواده براداران شهید سید صفی‌الدین و سید ابوالحسن صفوی دیدار و گفت و گو کرد.

وی در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان، اظهار داشت: به طور قطع هر چه جمهوری اسلامی سربلند و سرافراز شود خانواده‌های شهدا بیشتر از هر کسی احساس فخر و غرور می‌کنند.

استاندار زنجان افزود: ما مسئولان در برابر خون شهیدان جز ابراز شرمندگی حرف دیگری نداریم و باید بیش از پیش در مسیر اعتلای کشور و خدمت به مردم تلاش کنیم.

 به گزارش دفاع پرس، شهید سید صفی‌الدین صفوی 11 آبان 1361 در عملیات محرم و شهید سید ابوالحسن صفوی 18 اسفند 1362 در عملیات خیبر به فیض شهادت نایل آمدند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 10:02 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری یادبود شهید «غلامرضا دشتکی» در یزد

برگزاری یادبود شهید «غلامرضا دشتکی» در یزد

مراسم سالگرد عروج شهید والامقام «غلامرضا دشتکی» در منزل پدر شهید برگزار می‌شود.
کد خبر: ۲۳۴۵۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵ - 09April 2017
 

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از یزد، مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت رزمنده دلیر اسلام شهید «غلامرضا دشتکی»، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه شب مورخ 20 ،21 و 22 فروردین 1396 به مدت 3 شب همراه با نماز مغرب و عشاء در بلوار  17 شهریور، کوچه مسجد الرسول، کوچه شماره 9 منزل آن شهید برگزار می‌شود. 

 
برگزاری یادبود شهید « غلامرضا دشتکی» در یزد 
 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:58 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

تجدید میثاق مشهدی‌ها با شهدای مدافع حرم

تجدید میثاق مشهدی‌ها با شهدای مدافع حرم

مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم شامگاه یکشنبه 20 فروردین‌ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۴۵۸۰

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵ - 09April 2017

تجدید میثاق مشهدی ها با شهدای مدافع حرم

به گزارش دفاع پرس از خراسان رضوی، مراسم گرامی‌داشت شهدای مدافع حرم شامگاه یکشنبه 200 فروردین‌ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد الزهرا (س) واقع در مشهد مقدس، گلشهر، بلوار شهید آوینی، جنب ورزشگاه شهدای مدافع حرم برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور خانواده‌های معزز شهدای مدافع حرم، جانبازان و ایثارگران و عموم مردم همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/151


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:54 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

خاطرات همسر شهید لشگری منتشر شد

خاطرات همسر شهید لشگری منتشر شد/ تلخ و شیرین ۱۸ سال زندگی در «روزهای بی‌آینه»

کتاب «روزهای بی‌آینه» شامل خاطرات همسر شهید لشگری از سوی سوره مهر به چاپ رسید.

کد خبر: ۲۳۴۵۹۵

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸ - 09April 2017

خاطرات همسر شهید لشگری منتشر شد/ تلخ و شیرین ۱۸ سال زندگی در «روزهای بی‌آینه»به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، کتاب «روزهای بی‌آینه» نوشته گلستان جعفریان دربردارنده خاطرات منیژه لشگری، همسر شهید لشگری است از سال‌‌هایی که به تنهایی و صبوری سپری شد.


این اثر که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده، در 11 فصل تدوین شده که در هرکدام از این فصل‌ها زندگی راوی از سال‌های قبل از ازدواج با شهید لشگری آغاز شده و تا بعد از آزاد شدن او ادامه می‌یابد. نثر جعفریان در این کتاب، نثری ساده و خوش‌خوان است که خاطرات را از زبان اول شخص روایت می‌کند.

در مقدمه برای معرفی «روزهای بی‌آینه» نوشته شده است: «در این کتاب منیژه لشگری زندگی‌اش را روایت می‌کند. ساده، واقعی و بدون شاخ و برگ. دختر جوانی که در بیست سالگی ـ دو سال پس از بستن عهد و پیمان خود برای زندگی مشترک ـ هیجده سال به انتظار می‌نشیند. طوفان حوادث جنگ، او را بدون درک تب و تاب روزهای جوانی به جهانی سخت و سنگین پرتاب می‌کند. منیژه از برابر حقیقت تلخ زندگی‌اش، «بی‌خبری» و «انتظار»، نمی‌گریزد. او در پی نجات احساسات و جوانی‌اش نمی‌افتد، بلکه در سایة سال‌های طولانی انتظار با امید و عشق به همسرش، که نمی‌داند زنده است، و پسر کوچکش، که سخت به او نیاز دارد، روزها را پشت سر می‌گذارد.

او گذر از روزهای جوانی‌اش را در حصار قاب عکس‌ها می‌ریزد تا وقتی که همسرش بازگشت ببیند او در بیست و پنج سالگی، بیست و هفت سالگی، سی سالگی و ... چه تغییراتی کرده و انتظار در هر سال در چشمانش چه رنگی بوده، و «روزهای بی‌آینه» بر او چگونه گذشته است...».

شهید لشگری پس از تحمل 18 سال اسارت در عراق، در هفدهم فروردین‌ماه سال 77 آزاد شد و به خاک وطن بازگشت. بعثی‌ها او را تا هفت سال پس از آغاز جنگ مورد بازجویی قرار می‌دهند. تمام تلاش‌ها برای اینکه لشگری را مجاب کنند تا در مصاحبه‌ای ادعا کند ایران آغازگر جنگ بوده، اما به نتیجه نمی‌رسند؛ حتی وعده آزادی هم لشگری را مجاب نمی‌کند که به خانه پدری پشت کند و همین سرآغاز یک زندگی سخت و دشوار در خاک عراق است.

در کتاب «روزهای بی‌آینه» سال‌های پس از اسارت به نقل از این شهید، چنین نقل شده است: «من در کنار همسرم هستم. همسری که هیجده سال انتظار و خون دل خوردن آنقدر او را خسته و رنجیده کرده، بدون این‌که خودش متوجه باشد یا بخواهد کوچک‌ترین ناملایمات از روال عادی زندگی خارجش می‌کند.

در کنار پسرم هستم. پسری که روزهای اول بازگشتم از اسارت مرا به اسم حسین صدا می‌کرد و هم اکنون بعد از گذر زمان بهتر یکدیگر را درک می‌کنیم.

من در کنار مردمی مهربان و قدرشناس هستم. آنها هر جا که مرا می‌بینند به من احترام می‌گذارند و سپاس می‌گویند و این روح تازه‌ای از خدمت به میهنم را در من زنده می‌کند. من در کنار دوستان و همکارانم هستم. آدم‌هایی باوفا و صمیمی که حتی اجازه آوردن یک فنجان چای را به من نمی‌دهند.

بعد از هیجده سال اسارت حالا آزادی‌ام را در کنار این عزیزان می‌گذرانم و هر روز بیش از روز قبل به ایران، مردم و این فرهنگ علاقه پیدا می‌کنم. جنگ و اسارت برای من فرصت بود. فرصتی برای آموختن، چگونه زندگی‌کردن، قدر خانواده، دوستان و آشنایان و حتی کوچک‌ترین نعمت‌های الهی را دانستن.»

«روزهای بی‌آینه» به کوشش انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده و قرار است برای نخستین‌بار در سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب تهران توزیع شود.

 

خاطرات همسر شهید لشگری منتشر شد/ تلخ و شیرین ۱۸ سال زندگی در «روزهای بی‌آینه» 

 

منبع: تسنیم 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:42 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهید آوینی بر سر آرمانش باقی ماند

شهید آوینی بر سر آرمانش باقی ماند

جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در یادداشتی به‌مناسبت سالروز شهادت شهید آوینی نوشت: تو را می‌ستاییم که بر سر آرمانت باقی ماندی و لحظه‌ای از راه رفته باز نگشتی، تو را می‌ستاییم که بر سر عهد و پیمانت با خداى خویش راست‌قامتانه ایستادی.

کد خبر: ۲۳۴۵۹۷

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵ - 09April 2017

شهید آوینی بر سر آرمانش باقی ماندبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، به مناسبت سالگرد عروج ملکوتی سید شهیدان اهل قلم جامعه صنفی تهیه‌کنندگان متنی را منتشر کرد که در ذیل می‌آید. 


هادت مَعرَج عُروج عاشقانی ست که از قید جان گذشتند تا بُراق عشق آنان را به وادی عدم کشاند و این عدم یعنی دست یافتن به تمام اسرار عالم، یعنى جاودانگى.

شهید بزرگوار سید مرتضى عزیز
 
تو را می‌ستاییم نه به خاطر آنکه از تمام بظاهر خوشی ها گذشتی، کلاس و دانشگاه، بازار و اداره، زمین و زمان و همه و همه را رهاکردی... تو را می ستاییم به خاطر تمام رشادتها و جسارت‌هایت که ناممکن ها را ممکن می کرد... به خاطر عزت نفس و صبر و بردباریت در اسارت زمان و بخاطر کم لطفی ها و طعنه ها و کنایه ها و گاه دشنام ها که پس از دفاع از زبان دوستان به ظاهر دوست شنیدی و جواب همه آنها را با تلخند دادی. تو را می ستاییم که بر سر آرمانت باقی ماندی و لحظه ای از راه رفته باز نگشتی، تو را می ستاییم که بر سر عهد و پیمانت با خداى خویش راست قامتانه ایستادی و لحظه ای قد خمود نکردی و سرمشق شدی برای کوفیان و همه کوفی صفتان از حال تا همیشه تا یاد بگیرند که چگونه باید مشق عشق کرد.

نام و یادت به بلنداى آسمان

جامعه صنفى تهیه کنندگان سینماى ایران


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:40 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]