غیبت «مدافع حرم» در جلسه دفاعیه پایان‌نامه

غیبت «مدافع حرم» در جلسه دفاعیه پایان‌نامه

جلسه دفاع از پایان نامه شهید مدافع حرم افغانستانی «مصطفی کریمی» امروز چهارشنبه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۱۳۴۴

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۴ - 11January 2017

دفاع بی مدافع پایان نامه یک شهید

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، به همت هیئت شهدا و مدافعان حرم حضرت زینب (س) جلسه دفاع از رساله مهندسی شهید «مصطفی کریمی» از شهدای لشکر فاطمیون برگزار می شود.

این مراسم با حضور «محمود نیلی احمدآبادی» رئیس دانشگاه تهران، نماینده مقام معظم رهبری، مسئولان دانشگاه تهران و خانواده مهندس شهید مصطفی کریمی ظهر امروز چهارشنبه (22 دی ماه) از ساعت 13 در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می شود.

دکتر «حناچی» استاد راهنمای شهید پایان نامه را ارائه خواهد کرد.

شهید مصطفی کریمی از رزمندگان افغانستانی لشکر فاطمیون و از نخبگان جامعه افغانستانی در ایران بود که در زمان تحصیل در رشته معماری دانشگاه تهران به عنوان رزمنده  برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) و نبرد با نیروهای تکفیری وهابی عازم سوریه شد. خانواده شهید کرمی از نخبگان جامعه افغانستانی ساکن ایران هستند. پدر شهید کریمی از روحانیون برجسته افغانستان و یکی از برادران وی فارغ التحصیل دانشگاه شریف و برادر دیگرش متخصص ارتوپد و رئیس سابق انجمن پزشکان افغانستانی در ایران است. پیکر مطهر این شهید 11 آبان ماه طی مراسمی در دانشگاه تهران و شهر قم تشییع و در گلزار شهدای بهشت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/ 141


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:41 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادواره شهید «مصطفی کریمی» برگزار می‌شود

یادواره شهید «مصطفی کریمی» برگزار می‌شود

مراسم گرامی‌داشت شهادت مدافع حرم «مصطفی کریمی» چهارشنبه 22 دی‌ماه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۱۳۳۰

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶ - 11January 2017

یادواره شهید «مصطفی کریمی» برگزار می‌شود

به گزارش دفاع پرس از تهران، مراسم گرامی‌داشت شهادت مدافع حرم «مصطفی کریمی» چهارشنبه 22 دی‌ماه ساعت 13 در سالن پردیس هنرهای زیبا واقع در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور خانواده‌های معزز شهدای مدافع حرم و جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت(ع)برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ 151 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:39 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

«بیمارستان جنگی» اثری مهم در پژ‌وهش اسناد جنگ تحمیلی

«بیمارستان جنگی» اثری مهم در پژ‌وهش اسناد جنگ تحمیلی

کد خبر: ۲۲۱۳۳۹

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳ - 11January 2017

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به منظور پاس داشت امدادگران و پرستاران در طول جنگ تحمیلی اقدام به انتشار کتاب «بیمارستان» جنگی کرده است.

این کتاب که در حوزه «تاریخ شفاهی» طبقه بندی می‌شود، نتیجه مصاحبه با «فاطمه تارینگو» از پرستاران دوران دفاع مقدس می‌باشد. این کتاب شامل خاطرات کودکی این پرستار تا زمان حال می باشد.

چنان که در مقدمه «بیمارستان جنگی» اشاره شده است، در تدوین اثر سعی بر بیان خاطرات شفاهی تارینگو که حاصل چندین ساعت مصاحبه حضوری می باشد و در تدوین آن اصل امامت داری خاطره، به عنوان سندی مکتوب برای نسل آینده رعایت شده است. منظور جذابیت بخشی اثر نیز در مطالب چیزی اضافه و حذف نشده است.

از این جهت «بیمارستان جنگی» اثری مهم در پژ‌وهش اسناد جنگ تحمیلی محسوب می‌شود.

از آن جایی که موضوع تاریخ شفاهی هنوز رشته نوپا و جوانی در همه زمینه های آن می‌باشد، لازم است اهتمام بیشتری نسبت به آن بخصوص در حوزه دفاع مقدس صورت بگیرد.

در قسمتی از متن کتاب می خوانیم:

«چون پادگان ابوذر بود، نام بیمارستان هم ابوذر شد. در ابتدا در سالن خالی ساختمان مسکونی ارتش مقواها را درست کردیم، پتو انداختیم، نایلون زیر مجروح‌های مان انداختیم، نایلون، تخت خواب ارتشی شد و بعد از آن تحت بیمارستان شد. برگه‌ها هم اول کارتن بود، بعد برگه‌های سفید شد و بعد هم اوراق پرونده رسمی شد. کم کم بیمارستان با تخت و امکانات تکمیل شد آن موقع تمییز ترین بیمارستان را داشتیم. من مصر بودم که بالای سر هر کدام از مجروح‌ها گل باشد، از زمین‌های اطراف پادگان گل‌های وحشی می‌چیدیم و بالای سر مجروحان می‌گذاشتیم. حال و هوای به خصوصی بود و تمام این‌ها در پناه و سایه عشق معنا می‌گرفتند.»

 

و در جایی دیگر می‌خوانیم:

 

«یک روز صبح در بیمارستان متوجه شدم که دیگر صدای گلوله‌های سنگین نمی‌آید؛ گلوله‌ها همه گلوله‌های سبک شده بود. حدس زدم عراقی‌ها وارد شهر شده‌اند. کمی که گذشت بچه‌های سپاه آمدند و گفتند که جمع کنید و بروید؛ اگر بمانید همه کشته می‌شوید. خودمان هم از صدای نزدیک رد و بدل شدن تیر متوجه شده بودیم که جنگ نزدیک شده است؛ ولی اصلا در ذهن و برنامه‌مان نبود که از قصر شیرین خارج شویم.

اما بالاخره مجبور به تخلیه بیمارستان شدیم. یک آمبولانس را پر از مجروح کردیم تا به عقب بفرستیم. آمبولانس را با موشک زدند ‌ و به ما گفتند که دیگر مجروح نفرستید. آمبولانس هم با تمام مجروحان و راننده سوخت.»

«بیمارستان جنگی» با عنوان فرعی «خاطرات فاطمه تارینگو» به کوشش «مرضیه نظرلو» براساس مصاحبه‌های «سمیه اسلامی» در ۱۶۰ صفحه مصور توسط «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس» در ۲ هزار نسخه منتشر شده است.

 

انتهای پیام/ ۱۶۱


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:38 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

اولین سالگرد شهادت «حسین امیدواری» برگزار می‌شود

اولین سالگرد شهادت «حسین امیدواری» برگزار می‌شود

مراسم اولین سالگرد شهادت مدافع حرم «حسین امیدواری» پنجشنبه 23 دی‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۱۳۳۴

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۶ - 11January 2017

به گزارش دفاع پرس از تهران، مراسم اولین سالگرد شهادت مدافع حرم «حسین امیدواری» پنجشنبه 23 دی‌ماه ساعت 14 الی 166 در مسجدجامع حضرت علی بن‌موسی‌الرضا(ع) واقع در تهران، مهرآباد جنوبی، کوی فردوس، خیابان شهیدان اسماعیلی، خیابان شهید غلامعباس عسکری برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور خانواده معظم شهید والامقام همراه با سخنرانی حجت‌الاسلام سیدحسین مومنی و مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت(ع) کربلایی حسن حسین‌خانی، نعمت‌الله سلطانی و کربلایی رحمان جعفری برگزار خواهد شد.

اولین سالگرد شهادت «حسین امیدواری» برگزار می‌شود 

انتهای پیام/ 151 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:37 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادواره شهدای «خان‌طومان» برگزار می‌شود

یادواره شهدای «خان‌طومان» برگزار می‌شود

اولین سالگرد شهدای مدافع حرم «خان‌طومان» پنجشنبه 23 دی‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۱۳۳۱

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵ - 11January 2017

به گزارش دفاع پرس از تهران، مراسم اولین سالگرد شهادت مدافعان حرم «خان‌طومان» شامگاه پنجشنبه 233 دی‌ماه در مرکز نشر فرهنگ اسلامی فاطمیه(س) ارشاد واقع در تهران، میدان رسالت، تقاطع خیابان شهید مدنی و خیابان جانبازان غربی برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور خانواده‌های معزز شهدای مدافع حرم همراه با سخنرانی حجت‌الاسلام عباس صراف و مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت(ع) کربلایی حبیب عبدالهی و کربلایی سید امیر حسینی برگزار خواهد شد.

 

یادواره شهدای «خان‌طومان» برگزار می‌شود 

انتهای پیام/ 151 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:35 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری آیین گرامی‌داشت شهید «سعید انصاری»

برگزاری آیین گرامی‌داشت شهید «سعید انصاری»

مراسم اولین سالگرد شهادت مدافع حرم «سعید انصاری» شامگاه چهارشنبه 22 دی‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۱۳۳۸

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴ - 11January 2017

به گزارش دفاع پرس از تهران، مراسم اولین سالگرد شهادت مدافع حرم «سعید انصاری» شامگاه چهارشنبه 222 دی‌ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد نظام مافی واقع در تهران، خیابان آیت‌الله کاشانی، بعد از سه راه جنت‌آباد برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور خانواده معظم شهید والامقام همراه با سخنرانی حجت‌الاسلام ماندگاری و مدیحه‌سرایی ذاکر اهل بیت(ع) سعید حدادیان برگزار خواهد شد.

برگزاری آیین گرامی‌داشت شهید «سعید انصاری» 

انتهای پیام/ 151 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:35 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

دیدار استاندار قزوین با خانواده شهید مدافع حرم «زکریا شیری»

دیدار استاندار قزوین با خانواده شهید مدافع حرم «زکریا شیری»

استاندار و فرماندار قزوین به همراه جمعی از مسئولین استانی با خانواده شهید مدافع حریم اسلام جاوید الاثر زکریا شیری در شهر اقبالیه دیدار و گفتگو کردند.

کد خبر: ۲۲۱۳۵۴

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷ - 11January 2017

 

به گزارش دفاع پرس از قزوین، در این دیدار استاندار قزوین اظهار داشت: حضور مدافعان حرم در سوریه نشان از عشق آنان به اسلام، اهل بیت، انقلاب و شهادت طلبی است.

وی گفت: اگر شهدای مدافع حرم نبودند، آسایش و آرامشی هم در میان نبود و ما همچنین وظیفه خود میدانم که از خانواده شهدا سرکشی و دیدار به عمل آوریم لذا شهدای عزیز کشور برای دفاع و کارهای بزرگ با حفظ تعالی اسلام و میهن به رتبه‌ی عالی شهادت رسیدند.

استاندار قزوین گفت: خانواده‌های شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم در درگاه خداوند عزیز بودند که خداوند به آن‌ها عنایت کرده تا جزو خانواده شهدا باشند.

فریدون همتی با اشاره به اینکه در هشت سال دفاع مقدس جوانان با تأسی از رهبری و محبت اهل‌بیت(ع) در جنگ تحمیلی حضور یافتند، بیان کرد: آن‌ها عاشقانه به جبهه‌ها رفتند تا بتوانند با شکست دادن دشمنان، از ارزش‌های انقلاب و اسلام دفاع کنند.

وی عنوان کرد: امروز جوانان ایرانی با عشق و علاقه‌ای که ائمه اطهار‌(ع) و اعتقادات دینی قوی که دارند، به خارج از مرزهای کشور به‌ویژه سوریه می‌روند تا از ارزش‌های اسلام و مسلمانان مظلوم دفاع کنند.

استاندار قزوین بابیان اینکه خانواده‌های شهدای مدافع حرم افتخار نظام هستند، تصریح کرد: مسئولان و مردم قدردان این خانواده‌ها و فرزندان شهید آن‌ها هستند و هرگز یاد و خاطره شهدا را فراموش نمی‌کنند.

گفتنی است، پاسدار مدافع حرم، شهید زکریا شیری نهم فروردین ماه سال 1365 در خدابنده‌ زنجان به دنیا آمد و چهارم آذر ماه سال گذشته در دفاع از حرم حضرت زینب(س) در کشور سوریه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پیکر مطهر این شهید گران‌قدر در منطقه به‌جا مانده و تاکنون به کشور بازنگشته؛ از شهید زکریا شیری، یک دختر و یک پسر به یادگار مانده است.

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:34 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادواره سردار شهید «محمد قربانی» در دزفول برگزار شد

یادواره سردار شهید «محمد قربانی» در دزفول برگزار شد

یادواره سردار شهید حاج علی محمد قربانی در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول برگزار شد.

کد خبر: ۲۲۱۳۶۰

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰ - 11January 2017

به گزارش دفاع پرس از خوزستان، در این مراسم که با حضور خانواده های معظم شهدا، ایثارگران، امام جمعه، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول، فرمانده تیپ مردم پایه حضرت مهدی(عج)، دیگر مسئولین اداری برگزار شد، حجت الاسلام حاجتی امام جمعه موقت اهواز با اشاره به آیه ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله، اظهار داشت: شهدای ما زنده و ناظر هستند و مقام شهدا آنقدر بالاست که در دعاهای هر شب ماه مبارک رمضان از خداوند طلب کسب مقام شهادت می کنیم.

این مراسم که به همت حوزه بسیج ادارات دزفول و با همکاری پایگاه بسیج کارمندی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول و شعب سرپرستی بانک انصار خوزستان تدارک دیده شده بود از تمبر یادبود سردار شهید مدافع حرم حاج علی محمد قربانی اسوه مدیریت ولایی و انقلابی رونمایی شد.

در بخش های دیگری از این مراسم کلیپ و فیلم هایی از شهید قربانی پخش و وصیتنامه شهید قرائت شد.

 در پایان از خانواده شهدا و رزمندگان مدافع حرم با اهدای لوح تجلیل شد.لازم به ذکر است پاسدار شهید علی محمد قربانی از شهدای مافع حرم شهرستان اندیمشک، در بهمن ماه 1394 در طل تاموره از ارتفاعات نبل و الزهرا در شمال حلب به فیض عظمای شهادت نایل گردید.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:34 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

پایان یک سال چشم انتظاری مادر شهید افغانستانی + تصویر

پایان یک سال چشم انتظاری مادر شهید افغانستانی + تصویر

ساعتی پیش خانواده شهید مدافع حرم «ذبیح الله جعفری» با پیکر شهید خود در معراج الشهدای تهران دیدار کردند.

کد خبر: ۲۲۱۳۷۶

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۴ - 11January 2017

 

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، ساعتی پیش پیکر مطهر شهیدی دیگر از لشکر فاطمیون در معراج الشهدای تهران مورد استقبال خانواده قرار گرفت.

پایان یک سال چشم انتظاری مادر شهید افغانستانی+تصویر 

شهید «ذبیح الله جعفری» از مدافعان حرم افغانستانی لشکر فاطمیون بود که برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) به شهادت رسید و پیکرش در منطقه ماند. پیکر شهید چندی پیش  تفحص شده و هویت وی شناسایی شد.

پایان یک سال چشم انتظاری مادر شهید افغانستانی+تصویر 

در این دیدار که مادر، برادر و بستگان شهید حضور داشتند پیکر مطهر شهید ذبیح الله جعفری پس از نزدیک به یک سال از شهادت تقدیم خانواده شد.

انتهای پیام/ 141


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:33 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

احداث بوستان «175» به یاد شهدای غواص در ابهر

احداث بوستان «175» به یاد شهدای غواص در ابهر

شهردار ابهر گفت: بوستان 175 با هدف گرامیداشت یاد و خاطره 175 شهید غواص دوران دفاع مقدس در شهر ابهر احداث می شود.

کد خبر: ۲۲۱۳۶۴

تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵ - 11January 2017

 

به گزارش دفاع پرس از زنجان، عبدالعلی قاسم پور با اشاره به اقدامات فرهنگی شهرداری ابهر، اظهار داشت: بوستان پیشانی بند دفاع مقدس در شهر ابهر در حال ساخت است.

وی افزود: بوستان 175 ابهر نیز به یاد 175 شهید غواص احداث می شود و از دیگر اقدامات شهرداری ابهر در راستای اجرای برنامه های فرهنگی به حساب می آید.

شهردار ابهر با اشاره به خاکسپاری چند شهید در قطعه شهدای شهر ابهر در چند سال گذشته، تصریح کرد: المان سازی این مکان نیز انجام شده و به زودی به بهره برداری می رسد.

قاسم پور با بیان اینکه عمده اقدامات عمرانی شهرداری در سال جاری در دهه مبارک فجر به بهره برداری خواهد رسید، خاطر نشان کرد: موزه شهدای ابهر نیز در دست احداث می باشد.

وی افزود: یکی از میادین شهر ابهر نیز به نام مدافع حرم احداث و نام گذاری می شود.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 22 دی 1395  ] [ 03:31 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]