روزشمار دفاع مقدس (25 اسفند)

روزشمار دفاع مقدس (25 اسفند)

25 اسفند 1395 خورشیدی برابر با 16 جمادی الثانی 1438 هجری و 15 مارس 2017 میلادی

کد خبر: ۲۲۸۳۰۴

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۰ - 15March 2017

روزشمار دفاع مقدس (25 اسفند)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (25 اسفند)

• تبدیل روزشمار تاریخ ایران از هجری شمسی به تاریخ مجعول شاهنشاهی (1354 ه.ش)

• شهادت سردار غیور ایران، شهید مهدی باکری (1363 ه.ش)

• شهادت شهید عبّاس بابلى توت (1363 ه.ش)

• شهادت سردار شهید حاج کاظم نجفی رستگار (1363 ه.ش)

• شهادت شهید منصور جلالی (1363 ه.ش)

• شهادت شهید علی تجلایی فرمانده قرارگاه ظفر (1363 ه.ش) 

• بمباران شیمیایی شهر حلبچه توسط مزدوران رژیم بعث عراق (1366 ه.ش) 

• شهادت شهید اسماعیل نیک‌صفت (1366 ه.ش)

• عملیات والفجر 10 (1366 ه.ش)

 

• رحلت یادگار امام (ره) حجت ‌الاسلام والمسلمین «حاج سید احمد خمینی» (1373 ه.ش) 

• روز بزرگداشت پروین اعتصامی


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:35 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

وحشت از آن یک قدم باقی مانده

وحشت از آن یک قدم باقی مانده

راز 6 ساله شدن انقلاب بحرین را اگر دوری از «مثلث شوم» عبری، عربی و غربی بدانیم، راز به تعویق افتادن ده باره محاکمه شیخ عیسی قاسم، وحشت آل خلیفه از همان یک قدم باقی مانده است.

کد خبر: ۲۳۲۱۹۸

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۸ - 15March 2017

وحشت از آن یک قدم باقی ماندهبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، جعفر بلوری در یادداشتی نوشت:


صدور حکم آزادی فرعون مصر، دهن‌کجی به انقلاب این کشور بزرگ و متمدن آفریقایی بود. انقلابی که عمر آن با کودتای ارتش مصر به دوسال هم نکشید و مصادره شد. دیروز وکیل مدافع «حسنی مبارک» اعلام کرده، طی یکی دو روز آینده، موکلش از زندان آزاد خواهد شد! فرزندان دیکتاتور مصر نیز پیش از این آزاد شده‌اند.


وقوع این فاجعه اما همزمان شده با ششمین سالگرد انقلاب بحرین و دهمین محاکمه به تعویق افتاده شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین. راز اینکه چرا انقلاب کشور کوچکی مثل بحرین با وجود حمایت‌های نامحدود آل سعود و غرب از حکومت نامشروع آل خلیفه، هنوز زنده می‌ماند اما انقلاب کشوری به بزرگی مصر سرنوشتش می‌شود «زندانی شدن محمد مرسی و آزاد شدن حسنی مبارک» چیست؟ انقلاب مصر، تونس، لیبی و باقی کشورها از انقلاب بحرین چه کم داشت که یا مصادره شد یا به محاق رفت؟ چرا انقلاب بحرین هنوز با قدرت ادامه دارد و آل خلیفه جرئت تعدی به رهبر این انقلاب یعنی آیت‌الله شیخ عیسی قاسم را ندارد اما حکم اعدام محمد مرسی، تنها رئیس جمهور قانونی و منتخب تاریخ مصر، صادر شده و هر لحظه احتمال اجرای آن وجود دارد؟ چه اتفاقی افتاده که مصر در کسری از ثانیه حکم اعدام 3000 اخوانی را صادر، اخوان المسلمین را منحل و تمام دارایی و اموال این جنبش اسلامی را مصادره می‌کند و آب از آب تکان نمی‌خورد اما، «مثلث شوم» عبری، عربی و غربی با وجود تمام این جنایات، حریف انقلابیون کشوری کوچک به نام بحرین نمی‌شوند؟


دیروز جلسه محاکمه شیخ عیسی قاسم با واکنش بی‌نظیر مردم این کشور چند صد هزار نفری، برای دهمین بار به تعویق افتاد. این یعنی آل خلیفه با وجود اعدام‌های ناجوانمردانه چند ماه گذشته و تبعید صدها نفر از شیعیان و واردات انسان از کشورهای فقیر آفریقایی و آسیایی، برای تغییر بافت جمعیت، نتوانسته دل مردم بحرین را خالی کرده و انقلاب مسالمت آمیز آنها را به سرنوشت انقلاب مصر و ... تبدیل کند. میزان خشونت آل خلیفه در مواجهه با انقلابیون بحرین هم کمتر از خشونت ارتش مصر در جریان سرکوب معترضان نیست. صدها نفر از مردم بحرین با گلوله‌های ساچمه‌ای و به عمد نابینا شده‌اند، شمار زیادی از انقلابیون نیز تیرباران شده یا در خیابان‌ها اعدام شده‌اند. زندان‌های مخوف آل خلیفه نیز مملو از جوانان انقلابی است که در حال شکنجه یا بازجویی از سوی بازجویان اسرائیلی و انگلیسی است.


بحرین کشور بسیار کوچکی است با جمعیت اکثریت شیعه که عده‌ای بیابانگرد وهابی ساکن بیابان‌های نجد، با کمک انگلیس بر آن مسلط شده‌اند. لشکری از کشورهای مرتجع عربی، انگلیسی آمریکایی نیز در این کشور، شبانه روز در حال فعالیت علیه انقلابیون هستند. مردم بحرین نیز زخم‌های زیادی طی شش ساله گذشته خورده‌اند و به حق، جزو مظلوم‌ترین ملت سرکوب شده جهانند. اگر به تعداد جمعیت معترضان هم باشد، جمعیت کل بحرین، حداکثر چیزی بین 800 تا 900 هزار نفر است اما مصر چیزی حدود 83 میلیون نفر جمعیت دارد. قطعا در جریان انقلاب مصر چند میلیون نفری به خیابان‌ها می‌آمدند. اما راز پایداری مردم و انقلاب بحرین در چیست؟ بخوانید:


1- بدون تردید، نقش پررنگ دین، مرجعیت و روحانیت در کنار رهبری باهوش، معتقد و راسخ و از همه مهمتر، رعایت اصل «فاصله گرفتن از غرب»، جزو مولفه‌های اصلی انقلاب بحرین است که در انقلاب‌های دیگر کشورها یا نبوده یا بسیار کمرنگ بوده است. همین مولفه‌ها، انقلاب بحرین را از انقلاب‌های سایر کشورهای عربی و آفریقایی متمایز کرده است. شیخ عیسی قاسم از مجتهدین طراز اول شیعه در بحرین است که انقلاب بحرین را از داخل خانه محقر و محاصره شده خود در منطقه «الدراز» هدایت می‌کند و مردم این کشور نیز به وی و انقلابش ایمان و اعتقاد دارند. جای رهبری دینی و مقتدر در برخی از انقلاب‌های منطقه و آفریقا، خالی بود. رهبری که از آن مثلث شوم فاصله بگیرد. محمد مرسی به عنوان رهبر انقلاب مصر، برای شیمون پرز نامه می‌نویسد و او را «برادر عزیزم» خطاب می‌کند و با سعودی‌ها فالوده می‌خورد و ...


 2- این «مثلث شوم» اما، هر یک از انقلاب‌ها را با فرمول خاص خود، از مدار خارج یا موقتا خاموش کرده است. آنها یا با استفاده از دلارهای نفتیِ شیوخ عرب و راه انداختن قائله تروریست‌های داعش در عراق و سوریه، «امنیت و حفظ جان» را تبدیل به اولویت نخست مردم کردند تا فعلا، هوس دموکراسی و آزادی به سرشان نزند؛ یا با فریب رهبران این انقلاب‌ها و جلب اعتماد آنها، در موعد مناسب از پشت به آنها خنجر زده و انقلاب را از صاحبان ساده لوحشان دزدیده‌اند. اما این فرمولها، به دلیل ویژگی‌های انحصاری رهبران انقلاب بحرین، در این کشور جواب نمی‌دهد. آن مثلث شوم به دنبال حفظ آل خلیفه است بنا بر این راه انداختن قائله داعش برای این کشور منتفی است؛ ضمن اینکه، فاصله گرفتن از غرب، جزو «مانیفست» انقلابیون بحرین است.


3- وقتی آل خلیفه اعلام کرد، محاکمه شدن شیخ عیسی قاسم در روز سه شنبه (دیروز)، «قطعی» است و حکم تبعید او به ترکیه در همین روز صادر خواهد شد، مردم وصیت‌نامه‌های خود را نوشتند، کفن‌هایشان را به تن کردند و روی پرچم هایشان نوشتند «آماده شهادتیم.» مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس و مرگ بر آل سعود نیز شد، شعارشان. مردم 24 ساعته اطراف منزل شیخ عیسی قاسم حلقه زدند و نماز و غذا و استراحت و .... را هم در همان محل بجا آوردند. به عبارت بهتر، حتی یک لحظه رهبرشان را تنها نگذاشتند. اتحاد ناگسستنی مردم بحرین با روحانیت، مرجعیت و رهبری، برای دهمین بار، آل خلیفه و صاحبانش را مفتضح کرد. مسئله مهمی که در انقلاب‌های دیگر دیده نشد.


4- انقلابیون بحرین برای خود خطوط قرمز دارند. آن هم خطوط قرمز مشخص و واحد. شیخ عیسی قاسم، خط قرمز بحرینی هاست. بحرینی‌ها می‌گویند انقلاب مسالمت‌آمیز آنها تا زمانی مسالمت آمیز خواهد ماند که رهبر و مرجعشان، در سلامت و در بحرین باشد. در غیراین صورت، همچون مردم یمن، وارد فاز مسلحانه شده، بلایی را که انقلابیون در یمن یا در خود عربستان بر سر آل سعود آورده‌اند، بر سر آل خلیفه خواهند آورد. در انقلاب مصر، هر دسته و گروه، خط قرمز خود را داشت و رهبر این انقلاب نیز خطوط مخصوص خود را داشت! پراکندگی و بی‌برنامگی در کنار رهبری ضعیف، کار انقلاب مصر را یکسره کرد. انقلابیون بحرین اما مثل انقلابیون یمن، شعارها و اهداف مشترک و واحدی دارند. تنها تفاوت انقلاب این دو کشور این است که، انقلاب یمن یک قدم جلوتر است. آل خلیفه می‌داند، در صورت عبور از این خط قرمز،  انقلاب بحرین نیز یک قدم جلوتر خواهند آمد و آن چیزی نیست جز، ورود به فاز مسلحانه!


مخلص کلام این که، راز 6 ساله شدن انقلاب بحرین را اگر دوری از آن «مثلث شوم» بدانیم، راز به تعویق افتادن ده باره محاکمه شیخ عیسی قاسم، وحشت آل خلیفه از همان یک قدم باقی مانده است.

 

منبع: کیهان 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:35 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهدا برای هیچ حزب و گروهی نجنگیدند

شهدا برای هیچ حزب و گروهی نجنگیدند

راوی یادمان شهدای شلمچه گفت: شهدا برای هیچ حزب و گروهی نجنگیدند. آنها به امر ولی فقیه به جبهه رفتند و هدف‌شان تنها حفظ انقلاب و نظام اسلامی بود.

کد خبر: ۲۳۲۲۰۲

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۲ - 15March 2017

شهدا برای هیچ حزب و گروهی نجنگیدند«ایاد بهرام‌زاده» از جانبازان دوران دفاع مقدس و راوی حماسه‌های آن دوران که این روزها در یادمان شهدای شلمچه به روایتگری می‌پردازد، در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی دفاع پرس به  راهیان نور اظهار داشت: بعد از پایان جنگ تحمیلی و پذیرش قطعنامه که کار تفحص شهدا آغاز شد، با کمک نیروهای تعاون جنوب اقدام به کشف پیکرهای شهدا کردیم.

 

وی ادامه داد: من روایتگری را از همان روزهای دفاع مقدس آغاز کردم. رزمندگانی که بعد از سقوط خرمشهر به جبهه می‌آمدند، من برای آن‌ها از روزهای مقاومت در خرمشهر حرف می‌زدم. بعضی از وقت‌ها نیز از من دعوت می‌کردند تا از رشادت‌های رزمندگان و شهدا حرف بزنم. بعد از آزادسازی خرمشهر نیز برای مسئولین و خانواده‌های شهدا که به این شهر می‌آمدند از وقایع آن روزها توضیح می‌دادم.  

این رزمنده دوران دفاع مقدس افزود: سال 1374 با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیداری داشتیم. ایشان در این دیدار سفارشات لازم در خصوص روایتگری بیان داشتند و تاکید فرمودند که رشادت‌ها و روزهای مقاومت و ایثار رزمندگان نباید فراموش شود و باید به نسل جوان منتقل بشود‌. 

 

بهرام‌زاده تصریح کرد: عزیزانی که به عنوان راوی در یادمان‌ها حضور دارند غالبا از رزمندگان هستند و نسبت به مواردی که روایت می‌کنند تسلط کامل دارند. اما برای مقابله با خطر فراموشی یا اشتباه احتمالی که ممکن است پیش بیاید عزیزان راوی با هم نشست دارند و اطلاعات خود را تکمیل و تصحیح می‌کنند. 

وی در مورد تربیت راویان نسل جوان نیز بیان داشت: بیشتر بحث ما در روایتگری لزوم تربیت راویان جوان است. در سال 74 شروع به تربیت راوی شد که هم برادران و هم خواهران در کلاس‌ها و سپس دوره‌های آموزشی شرکت کردند. به هر حال نیاز است که جوان‌ها وارد این حوزه شوند. الان هم بعضی از روایان جوان مشغول روایتگری در مناطق عملیاتی هستند. ضمن اینکه دو نوع روای در راهیان نور حضور دارد. یک راوی از زمان حرکت کاروان آن‌ها را راهنمایی می‌کند ‌و مواردی مثل اتفاقات قبل از عملیات را روایت می‌کند. وقتی که کاروان به مناطق عملیاتی و یادمان‌ها می‌رسد حوادثی که در این مناطق حادث شده است را راوی یادمان بیان می‌کند.

وی در رابطه با شعار امسال راهیان نور تصریح کرد: همه ما بدهکار شهدا هستیم. خون شهدا تضمین کننده نظام است. آن‌ها برای هیچ حزب و گروهی نجنگیدند و هدف‌شان تنها نظام اسلامی و حفظ انقلاب بود. هشت سال دفاع مقدس راه را به ما نشان داد. ما نه برای فلان مسئول و مدیر که فقط به امر ولی فقیه دفاع کردیم تا امانت انقلاب حفظ شود. برای انتقال پیام انقلاب نیز باید روحیه انقلابی ‌گری در پیش گرفته شود. هر گونه تفکری بر خلاف این تفکر باشد، شکست خواهد خورد.

انتهای پیام/161


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:35 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

لزوم تبیین هنرمندانه خاطرات دفاع مقدس در راهیان‌ نور

لزوم تبیین هنرمندانه خاطرات دفاع مقدس در راهیان‌ نور

معاون شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان گفت: هر چقدر روایت‌های راویان راهیان‌نور هنرمندانه‌تر بیان شود و گویندگان آن آموزش دیده باشند و از متن‌های هنری قوی استفاده کنند، جذابیت خاطرات و روایت‌ها بیشتر می‌شود.

کد خبر: ۲۳۲۲۱۱

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۹ - 15March 2017

لزوم هنرمندانه بیان کردن خاطرات دفاع مقدس در راهیان‌ نور«جواد محقق» معاون شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، با بیان  اینکه جنگ خشن‌ترین چیزی است که تاریخ بشری به یاد دارد و هنر لطیف‌ترین چیزی است که خداوند در روح بشر به ودیعه گذاشته است، اظهار داشت: شاید در نگاه اول سخت باشد که چیزی به این لطافت قرار باشد آن خشونت بی حد و مرز را به نمایش بگذارد؛ اما این اتفاق بزرگ همان مسئله‌ای است که هنرمندان جریان مقاومت در همه جای جهان به وجود آوردند که توانستند با زبان لطیف هنر خشونت‌های غیر قابل باور را برای مردم باورپذیر کنند. 

 

معاون شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان عنوان کرد: اگرچه حجم خشونت‌ها در جنگ‌های بزرگ به قدری زیاد است که هیچ هنری توان به نمایش گذاشتن همه آن را ندارد؛ اما هنر به مثابه آیینه‌ کوچک بخشی از حماسه‌های بزرگ، رنج‌های عظیم، دلاوری‌ها، توانمندی و ایثار را برای کسانی که آن روزها را ندیده‌اند بازتاب می‌دهد.

 

محقق افزود: هنر مقاومت در طول تاریخ در همه جای دنیا وجود داشته است و اختصاص به یک کشور و سرزمین ندارد اما در سرزمین ما ایران با وجود از سر گذراندن جنگ‌های فراوان نمونه‌های هنری بازمانده از آن جنگ‌ها چیز اندکی بوده است. 

 

وی عنوان کرد: دفاع مقدس اولین جنگی است که ما در آن آثار هنری مناسبی در زمینه تولیدات تجسمی، تصویری و سینمایی داشته‌ایم. برکت انقلاب اسلامی است که برای نخستین بار حجم انبوهی از آثار ادبی و هنری برای نسل‌های آینده برجا خواهد ماند.

 

معاون شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان بیان کرد: هر چقدر روایت‌های راویان راهیان‌نور هنرمندانه‌تر اتفاق افتد و گویندگان آن تمرین و آموزش دیده باشند و از متن‌های هنری قوی استفاده کنند جذابیت خاطرات و روایت‌ها بیشتر می‌شود. جذابیت این خاطرات به خاطر اصل قضیه است اما گاهی اوقات راویان ما بیان و هنرمندی لازم در ارائه متن به اندازه‌ای که به آن نیاز است را ندارند، این مسئله غفلتی است که مسئولین باید متوجه آن باشند.

 

محقق گفت: نوع روایت اگر از اصل روایت مهم‌تر نباشد به اندازه آن اهمیت دارد. قالب‌های بیانی، میمیک چهره و بازی‌های بدن در روایت‌های راویان راهیان‌نور بسیار اهمیت دارند. روایان راهیان‌نور حتماً باید با آموزش‌های تئاتر، بازی‌گری، صدا و متن آشنا باشند.


انتهای پیام/121


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:34 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

عکس قدیمی از شهید همدانی با رهبر معظم انقلاب

عکس قدیمی از شهید همدانی با رهبر معظم انقلاب

شهید همدانی را در قابی خاطره‌انگیز در کنار رهبر معظم انقلاب ببینید.

کد خبر: ۲۳۲۲۱۲

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲ - 15March 2017

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، سردار شهید حسین همدانی از فرماندهان هشت سال دوران دفاع مقدس در سال 33 شمسی در آبادان متولد شد و در دوران جنگ تحمیلی حضوری موثر در غرب کشور به خصوص کردستان داشت، وی بنیان گذار سپاه همدان و فرمانده لشگر انصارالحسین (ع) در دوران جنگ بود.


این شهید والا مقام همواره با یاری امام خمینی (ره) و رهبری معظم انقلاب نقش موثری در حفاظت و حراست از کیان کشور به خصوص در فتنه های 88 و 78 ایفا و دو نشان فتح نیز از دستان فرماندهی معظم کل قوا دریافت کرده است.

حضور جهادگونه شهید همدانی در جنگ سوریه و یاری و فرماندهی رزمندگان در جبهه های سوری وی را در سال 94 و در شهر حلب به آرزوی دیرینه اش یعنی شهادت رساند.

در قاب ماندگار زیر عکس به یادماندنی از وی در کنار رهبر معظم انقلاب ببینید.

 

عکس قدیمی از شهید همدانی با رهبر معظم انقلاب 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:34 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

دلتنگی شهید مدافع حرم برای روضه امام حسین(ع)

دلتنگی شهید مدافع حرم برای روضه امام حسین(ع)

شهید «محمدحسن خلیلی» از شهدای مدافع حرم در وصیت‌نامه خود از دلتنگی‌های خود برای روضه امام حسین(ع) گفته است.

کد خبر: ۲۳۲۲۱۸

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲ - 15March 2017

دلتنگی شهید مدافع حرم برای روضه امام حسین(ع)

به گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، شهید  محمدحسن (رسول) خلیلی از اولین شهدای مدافع حرم منطقه یک تهران است، که در شهر حلب سوریه بر اثر بمب‌گذاری عوامل گروهک تروریستی داعش به شهادت رسید‌.

 

این شهید بزرگوار که شهادت خود را پیش بینی کرده بود در همان روزهای پایانی عمرش وصیت‌نامه کوتاهی برای خانواده خود نوشته است. متن این وصیت‌نامه را رمضان‌علی خلیلی (پدر شهید) که از رزمندگان دفاع مقدس بوده است، برای انتشار در اختیار خبرگزاری دفاع مقدس قرار داد. این پدر شهید، قریب به 10 سال است که راوی کاروان‌های دانشجویی است.


متن وصیت‌نامه شهید خلیلی را در ادامه می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

آنان که از وطن خود هجرت کردند و از دیار خود بیرون رانده شدند و در راه خدا رنج کشیدند، جهاد کردند و کشته شدند همانا بدی‌های آنان را می‌پوشانیم و آنان را به بهشت‌هایی که زیر درختان آن نهرهای آب جاری است، داخل می‌کنیم و این پاداشی است از جانب خدا. (آل‌عمران آیه 195) 

اینجانب محمدحسن (ملقب به رسول) خلیلی فرزند رمضان‌علی با آرامش کامل شهادت می‌دهم به وحدانیت و یکتایی خداوند و شهادت می‌دهم به دین اسلام، قرآن کریم، حضرت محمد(ص) پیغمبر اسلام و امامت باب الیقین و امام‌المتقین علی بن ابی طالب(ع) و یازده فرزند معصومش که یکی پس از دیگری جانشینان بر حق پیغمبر اکرم می‌باشند که دوازدهمین آن‌ها صاحب ما حضرت حجت بن الحسن العسکری می‌باشد. 

 

با نام و یاد خداوند رحیم و مهربان که در حق بنده حقیر هیچ چیزی کم نگذاشته و سلام و درود به محضر صاحب‌العصر و الزمان(عج) و روح پاک امام راحل(ره) و رهبر عالم تشیع و اسلام قائدنا آیت‌الله سید علی خامنه‌ای و روح پاک تمامی شهدای اسلام و بخصوص سیدالشهدا اباعبدالله الحسین(ع) که جان‌ها همه فدای آن بزرگوار است.

 

این دنیا با تمامی زیبایی‌ها و انسان‌های خوب و نیکوی آن محل گذر است نه وقوف و ماندن؛ و تمامی ما باید برویم و راه این است، زود یا دیر فرقی نمی‌کند. اما چه بهتر که زیبا برویم. 

 

پدر و مادر عزیزم که سلام و درود خداوند بر شما، از شما کمال قدردانی را دارم که مرا با محبت اهل بیت(ع) و راه ایشان و در کمال صبر و عاشقانه بزرگ کردید و همیشه کمک حال من بوده‌اید. از شما عذرخواهی می‌کنم و سرافکنده که فرزندی خوب برای شما نبوده‌ام و در حق شما آنچنان که باید خوبی نکرده‌ام. از شما می‌خواهم که مرا حلال کنید و در حق این فرزند حقیرتان دعا کرده و از خداوند بخواهید که او را ببخشد و این قربانی را در راه خود بپذیرید.

 

می‌دانم که شما ناراحت نیستید زیرا هیچ راهی بهتر از این راه نیست و این راه را شما به من آموخته‌اید و این همیشه آرزوی دیرینه من بوده که خدا عاقبت مرا با شهادت در راهش ختم گرداند.

 

خوش ندارم این شادمانی را با لباس‌های سیاه و غمگین ببینم. غم اگر هست برای بی‌بی جان حضرت زینب(س) باید باشد. اشک و ناله اگر هست برای اربابمان اباعبدالله حسین(ع) باید باشد و اگر دلتان گرفته روضه ایشان را بخوانید. دل من هم خیلی برای روضه‌ی ارباب جان تنگ است. اما چه خوشحالی بالاتر از اینکه فدایی راه این بزرگواران و اساس وجود شویم، پس غمگین نباشید.

 

برادر عزیز مرا حلال کن و ببخش، می‌دانم که در حق تو هم کوتاهی کرد‌ه‌ام. برایم دعا کن و مرا نیز حلال کن. خدا را سر لوحه کارهای خود قرار بده. از خداوند می‌خواهم کمک حال تو برادر عزیزم باشد. دعا برای من یادت نرود. از فامیل، آشنایان و همسایگان می‌خواهم که مرا حلال کنند و ببخشند و برایم دعا کنند.

 

رفقا، دوستان و همکاران و همنشینان عزیزم که شاید بیشتر اوقات زندگیم را در کنار شما بوده‌ام. خداوند را شاکرم که در رفاقتم به من لطف عطا کرده که دوستان و همنشینانی به خوبی شما عطا فرموده تا تکمیل کننده و یاری دهنده من باشند.

شما همگی می‌دانید من راه خود را انتخاب کردم و این راه را دوست داشته و دارم و از شما که کمک کننده من بودید قدردانی می‌کنم. من خود را در حد و اندازه‌ای نمی‌بینم که برای کسی نصیحت و پندی داشته باشم. اگر ما دنبال پند و نصیحت باشیم چه بسیار است. فقط چشم بینا و گوش شنوا می‌خواهد.


محمدحسن (رسول) خلیلی
4 شهریور 1392


انتهای پیام/ 161


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:34 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

تجدید بنای حرم شهدای گمنام «شورابیل» در سال 96

تجدید بنای حرم شهدای گمنام «شورابیل» در سال 96

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل از بازسازی و تجدید بنای حرم هشت شهید گمنام «شورابیل» در سال 1396 خبر داد.
کد خبر: ۲۳۲۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۰ - 15March 2017
 

به گزارش دفاع پرس از اردبیل، علی واحد مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل در حاشیه شورای اداری شهرستان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار دفاع پرس اظهار داشت: به دلیل قدمت بنای حرم هشت شهید گمنام مجموعه فرهنگی، تفریحی و گردشگری «شورابیل»، مسئولین استانی و شهرستانی به دنبال تجدید بنای این یادمان فرسوده بودند که با پی‌گیری‌های صورت گرفته، موضوع فوق در شورای اداری شهرستان اردبیل توسط جواد زنجانی فرماندار اردبیل به صورت جدی مطرح و مصوب شد.

وی ابراز امیدواری کرد: در سال 1396 این حرم مطهر به همت شورای اسلامی شهر و شهرداری اردبیل مورد تجدید ساخت قرار گرفته و از نو بازسازی می‌شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:33 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری کارگاه آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور

برگزاری کارگاه آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور

کارگاه آموزشی، تخصصی، دیداری و شنیداری بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور (منطقه 5) با حضور مدیرکل حوزه هنری و مدیر تلویزیون شاهد، معاونین فرهنگی و امور اجتماعی منطقه 5 کشوری، روسا و کارشناسان فرهنگی شهرستان های استان بوشهر برگزار شد.

کد خبر: ۲۳۲۲۳۳

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳ - 15March 2017

 

به گزارش دفاع پرس از بوشهر، حسین علی بیات مدیرکل هنری  بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و مدیر تلویزیون شاهد ضمن گرامی‌داشت سالروز بزرگداشت شهید، اظهار داشت: نیروهای بنیاد بسیار خالصانه و با قناعت در امر برنامه ها خدمت کردند.

وی افزود: گروه تلویزیونی شاهد به دلیل مسائل و مشکلات مالی مدتی دچار افت شده بود که به حمدالله با همکاری حجت الاسلام شهیدی و سردار انصاری اکنون در شرایط بهتری قرار داد.

بیات ادامه داد: برنامه های مختلفی در حال ساخت و پخش می باشد که می توان به برنامه قاصدک که هفته‌ای 40 دقیقه از سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود اشاره نمود.

وی افزود: برنامه خط ویژه عشق نیز در حال ضبط می باشد که قرار است به زودی در تایم ثابت به پخش در آید.

مدیر گروه تلویزیون شاهد اظهار داشت: برای عید امسال نیز 15 برنامه متنوع در نظر گرفته ایم که از جمله آن می توان به خاطرات طنز شهدا اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: انتظار داریم بهترین سوژه ها در استان ها شناسایی شده و به اداره هنری معرفی شود تا ما بتوانیم در جهت ترویج و اشاعه هر چه بهتر فرهنگ ایثار و شهادت اثری را تولید کنیم.

سید محسن موسوی معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر نیز طی سخنانی اظهار داشت: آمار جامعه ایثارگر استان بوشهر 2121 شهید، 6000 جانباز و 435 آزاده می باشد که با اجرای برنامه های مختلف و با توجه به منویات مقام معظم رهبری و با اولویت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه سعی در ترویج و اشاعه این فرهنگ ناب و غنی داریم.

وی افزود: سالانه بیش از 450 یادبود و مراسم با مشارکت سایر نهادهای فرهنگی با اعتباری بیشتر از اعتبار تخصیص یافته از مرکز برگزار می شود.

موسوی تصریح کرد: در معاونت فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر فعالیت های فرهنگی متعددی طی سالیان گذشته صورت پذیرفته که می توان به انجام برنامه های فرهنگی در 30 حسینیه شهید استان، چاپ بیش از 250 کتاب در حوزه ایثار و شهادت، بیش از 800 اثر فرهنگی شهدا، ساخت بیش از 1000 مجموعه مستند تلویزیونی، چاپ اولین کتاب فرهنگ اعلام شهدا و ... اشاره نمود.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین نباید فراموش كرد كه فرهنگ ایثار و شهادت دربردارنده آثار و بركات عظیمی است كه به شكل مستقیم و غیرمستقیم جامعه‌ی ما را شامل می شود چرا كه ایثار و شهادت یكی از غنی ترین گنجینه های فرهنگ اسلامی و شیعی است كه جلوه های اعجاب انگیز آن در طول سال های انقلاب و دفاع مقدس به روشنی آشكار گردید و شگرف ترین و عظیم ترین صحنه های از خود گذشتگی انسان ها در آن تبلور یافت.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:33 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

قبور شهدا، مراکز علمی را با فرهنگ حماسه و ایثار پیوند داده است

قبور شهدا، مراکز علمی را با فرهنگ حماسه و ایثار پیوند داده است

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان قم گفت: قبور مطهر شهدا، مراکز علمی را با فرهنگ حماسه و ایثار و تفکر اسلام ناب محمدی (ص) پیوند داده و با فرهنگ اهل بیت (ع) و ولایت آشنا می سازند.

کد خبر: ۲۳۲۲۲۵

تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲ - 15March 2017

به گزارش دفاع پرس از قم، داود محبی مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان قم در حاشیه  اعزام کاروان دانشجویی به اردوی راهیان نور اظهار داشت: عطر حضور شهدا و همچنین زیارت مناطق یادمانی شهیدان در اردوهای راهیان نور، موجب احیای ارزش های اسلام و انقلاب در بین آحاد افراد جامعه می شود.

وی افزود: اینکه شهدای مدافع حرم و شهدای بی نشان در فواصل زمانی در شهر تشییع و خاکسپاری می شوند، خود بیدارکننده جامعه از خواب غفلت است.

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان قم همچنین با اشاره مراسم اخیر تشییع و تدفین دو شهید گمنام در دانشگاه حضرت معصومه (س) گفت: برکت حضور شهیدان بیش از پیش مشهود و ملموس است زیرا نفس حضور شهید در یک مکان، برکت آفرین است.

وی حضور مخلصانه دانشجویان بسیجی در جلسات ستاد تشییع و تدفین و آماده سازی فضای محیطی مراسم تشییع در دانشگاه حضرت معصومه (س) را یادآور شد و افزود: مزار شهدای بی نشان همچون شمعی است که دانشجویان و اساتید ولایی دانشگاه در مراسمات مختلف پروانه‌وار گرد آن جمع می شوند و با آرمان های شهدا تجدید میثاق می کنند.

محبی عنوان کرد: قبور مطهر شهدا مراکز علمی را با فرهنگ حماسه و ایثار و تفکر اسلام ناب محمدی (ص) پیوند داده و با فرهنگ اهل بیت (ع) و ولایت آشنا می سازند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اعزام کاروان های راهیان نور دانشجویی یادآور شد: اولین اعزام خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه های قم از همین دانشگاه حضرت معصومه(س) صورت گرفت.

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان قم اضافه کرد: در سال گذشته یک دستگاه اتوبوس از این دانشگاه اعزام داشتیم اما به برکت حضور شهدا امسال این تعداد به سه دستگاه افزایش یافت.

وی با اشاره به همکاری خوب و روحیه جهادی مسئولان دانشگاه در برپایی اردوهای راهیان نور دانشجویی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مسئولان دانشگاه حضرت معصومه(س) هم در سال گذشته و هم در اعزام اخیر، تمامی هزینه های اردو را متقبل شدند.

یادآور می شود: پیکرهای مطهر دو شهید بی نشان دفاع مقدس روز دوشنبه 16 اسفند در دانشگاه حضرت معصومه(س) تشییع و خاکسپاری شدند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:33 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

اعزام خانواده شهدای استان مازندران به اردوی راهیان نور

اعزام خانواده شهدای استان مازندران به اردوی راهیان نور

خانواده معظم شهدای استان مازندران تحت عنوان کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شدند.
کد خبر: ۲۳۲۲۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱ - 15March 2017
 

به گزارش دفاع پرس از مازندران، در راستای گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای استان  مازندران، خانواده‌های معظم شهدا تحت عنوان کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شدند.

این کاروان با یک دستگاه اتوبوس در 5 روز به مناطق عملیاتی «شلمچه»، «هفت تپه»، «طلاییه»، «چذابه» و دیگر مناطق جنگی راهی می‌شوند.

در این سفر معنوی خانواده‌های شهدای مدافع حرم استان نیز حضور دارند.

از جمله برنامه‌های فرهنگی این اعزام، برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم استان مازندران با حضور زائران و خادمان شهدا است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395  ] [ 07:33 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]