انشاءالله با عمل خود ادامه دهنده راه شهدا باشیم

انشاءالله با عمل خود ادامه دهنده راه شهدا باشیم

انشاءالله با عمل خود ادامه دهنده راه شهدا باشیم، همچنان که مردان مومن بسیاری هستند که در این راه گوی سبقت را از یکدیگر ربوده اند و به عهدشان وفادارند و قطعاً شهیدان شفیعشان خواهند بود.

کد خبر: ۲۳۲۱۷۲

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۰ - 17March 2017

به گزارش دفاع پرس از کرمان، شهید احمد جمالی زاده بهاءآبادی  در دهم آبان ۱۳۱۹۹ در روستای بهاء آباد از توابع زرند به دنیا آمد و در 23 اسفند ۱۳۶۳ و در عملیات بدر، جزیره مجنون به شهادت رسید. مزار این شهید والامقام در گلزار مطهرشهدای علی ابن جعفر قم قرار دارد. 

دل نوشته فرزند شهید جمالی زاده به مناسبت سالگرد شهادت پدر را با هم مرور می کنیم:

‍مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا

از ميان مؤمنان مردانى‏ اند كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كردند برخى از آنان به شهادت رسيدند و برخى از آنها در [همين] انتظارند و [هرگز عقيده خود را] تبديل نكردند.

سوره مبارکه احزاب - آیه ۲۳

بیست و سوم اسفندسالگرد شهادت پدر عزیز و بزرگوارمان در سال ۶۳ را گرامی میداریم و به مادر عزیزمان که عمری را در تنهایی و غریبی پنج فرزند خردسال خود را با مشقتهای فروان به معنای تمام کلمه به دندان کشید و به برادر عزیزمان محمد که فقط شش ماه داشت و همانموقع باالاجبار مرد این خانواده شد تبریک و تسلیت میگوییم.

پدر عزیزم همانطور که در وصیتنامه ات گفتی این راه را نه به عشق بهشت و حوریانش و نه ترس از عقاب و عذاب جهنم، بلکه فقط چون احساس تکلیف نمودی انتخاب کردی و بر قطاری سوار شدی که سعادت ابدی انتهای راهش بود.

در تمام زجرها و سختیهایی که در سی سال نبودنت با بند بند وجود لمس کردیم فقط سنگ سردِ مزارت در گلزار شهدای قم تسلی بخشِ ما و پذیرنده سیلابِ اشکهای ما بود.

سنگی که دیگر به سختی می توانیم مادر را که هر هفته آنجا بود با ویلچر و در ساعت خلوت بودن گلزار به آنجا ببریم.

امیدوارم باریتعالی در آن دنیا درهای بهشت را بر همسران و فرزندان شهدا گشوده و آنها را بدون هیچ سوال و جوابی به بهشت خود وارد نماید که از رحمت و فضلش ب دور نیست.

انشاءالله خداوند همه ی خانواده های عزیز و مظلوم شهدا را با اولیاء و انبیاء و شهداء همنشین و محشور نماید.

انشاءالله که با عمل خود ادامه دهنده راه شهدا باشیم، همچنان که مردان مومن بسیاری هستند که در این راه گوی سبقت را از یکدیگر ربوده اند و به عهدشان وفادارند و قطعاً شهیدان شفیعشان خواهند بود.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:25 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روایت «علیرضا زاکانی» از شهیدی که قرآن زمان شهادتش را نشان داد

روایت «علیرضا زاکانی» از شهیدی که قرآن زمان شهادتش را نشان داد

مصطفی مبینی از آن افرادی بود که هر عملیات می گفتیم مصطفی حتما در این عملیات شهید می‌شود.

کد خبر: ۲۳۲۴۸۷

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶ - 17March 2017

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، دوستی به نام «مصطفی مبینی» داشتیم او در گردان تخریب انسان ویژه‌ای بود.

در مجموع بچه‌های گردان تخریب، ویژگی‌های خاصی داشتند. در تخریب اخلاص بسیار بالایی وجود داشت. چون بچه‌ها سر و کارشان با مین آن هم در شب بود، در عملیات با آن استرس و فشار خیلی اخلاص می‌خواهد با مین کار کردن؛ چون هر لحظه ممکن است مین منفجر شود و طرف را تکه تکه کند. ویژگی‌های مصطفی مبینی چنان بود که ما هر بار عملیات می‌شد، می‌گفتیم: «مصطفی در این عملیات حتماً شهید می‌شود».

روایت «علیرضا زاکانی» از شهیدی که قرآن زمان شهادتش را نشان داد 

قبل از عملیات خیبر یکی از رفقای ما به نام ناصر در خواب دیده بود چند نفر از بچه‌ها از جمله مصطفی، شهید می‌شوند. آمد و رو به بعضی بچه‌ها گفت شما شهید می‌شوید. مصطفی گفت: «اجازه بدهید من به قرآن رجوع کنم!» او به قرآن رجوع کرد، بعد لحظاتی گفت: «نه من در این عملیات شهید نمی‌شوم».

عملیات بدر شد. ما می‌خواستیم حرکت کنیم. جعفر طهماسبی رو به مصطفی گفت: «مصطفی تو این بار دیگر حتماً رفتنی هستی!» مصطفی قرآن را باز کرد، آیه 12 سوره طه آمد. «إِنَّکَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى» مصطفی گفت: «من این بار رفتنی هستم...».

مصطفی ظهر روز ششم عملیات در شرق دجله کنار ما نماز می‌خواند که خمپاره ای آمدو به پهلویش اصابت کرد. در حال جان دادن بود که ما به عقب آوردیمش. بعضی‌ها با قرآن چنین سَر و سِر دارند.

روایت «علیرضا زاکانی» از شهیدی که قرآن زمان شهادتش را نشان داد 

یکی دیگر از دوستان شهید مبینی روایت می کند: جبهه قرارگاه معنوی اهل معنویت بود و به اعتراف بچه های جبهه اوج این معنویت در بچه های تخریب دیده می شد و یکی از بلند پروازان گردان ما که به اعتراف شهید نوریان (فرمانده تخریب لشکر10) به قله رسیده بود مصطفی مبینی بود.

مصطفی نزدیک به بیست ماه توی گردان ما توقف داشت و عملیات بدر به سکوی پرواز او بدل شد و تنها شهید گردان ما بود که در عملیات بدر پرید.

مصطفی را همه به بندگی، سادگی، کم حرفی، اخلاص، مهربانی، سخت کوشی، نترسی و ده ها خصوصیت خوب دیگر میشناختند و همه اینها باید قاری قرآن و مداح اهل بیت(ع) را هم اضافه کرد.

وصف مصطفی را باید از شهید سید محمد زینال حسینی(فرمانده تخریب ل10) شنید که تعریف کرد: در عملیات خیبر باور نمی کردم این جوان ساده و کم حرف که همیشه سرش پائین است، انقدر جگر داشته باشد. سید می گفت: آن هایی که مدعی معنویت بودند زیر آتشی که از زمین و آسمان در جزیره مجنون می بارید معنویتشان آب می شد اما برای مصطفی اینطور نبود هر چه کار سختر، انگار موتورش داغتر می شد.

انتهای پیام/ 141


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:25 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

اولین عید دیدنی مادران شهدا در آخرین پنجشنبه سال

اولین عید دیدنی مادران شهدا در آخرین پنجشنبه سال

اولین عید دیدنی خانواده شهدا هر سال با حضور آنان بر سر مزار شهدایشان در آخرین پنجشنبه سال رقم می‌خورد.

کد خبر: ۲۳۲۴۹۹

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲ - 17March 2017

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، هوای بی رمق زمستان نفس های آخرش را می کشد؛ بوی بهار از همه جا حس می شود، به خصوص از شکوفه هایی که بعد از یک زمستان نه چندان سرد بر سر شاخه های کوچه و خیابان خودنمایی می کنند.

همه در انتظار بهارند، انتظار شیرینی که برای کوچکترها به تعطیلی و دید و بازدید و سفر ختم می شود و برای بزرگترها به استراحت یک سال کار؛ همه در تب و تاب رویش دوباره دل هایشان در سال جدید بذر چمن می کارند تا سین هفت سین سفره های زندگیشان را کامل کنند، خانه ای به امید داشتن سالی پر از پیشرفت و خانه ای به بهانه باز شدن گره مشکلات سال قبل دانه هایش را سبز می کنند، سبزه برخی خانه ها به یاد پرستوهایی است که از دیار دنیا کوچ کرده اند و رفته اند.

اولین عید دیدنی مادران شهدا در آخرین پنجشنبه سال 

مادر لوازمش را در سبد می چیند، خرما، حلوا، گلدان گل، قمقمه آب، صندلی کوچک تاشو؛ و سبزه اش را می گذارد پشت شیشه ماشین، سبزه های تازه ی خیس خورده او را یاد جوانی جوانش می اندازد که در اوج زیبایی چه زود مادرش را ترک کرد و رفت. پنجشنبه آخر سال است، با پیش بینی ترافیک روزهای آخر سال و مسیرهای منتهی به بهشت زهرا(س) زودتر از همیشه راه می افتد که بیش از این معطل دیدار فرزندانش نشود.

آب می ریزد و دست می کشد روی سنگ سفید، خودش را دلداری می دهد که اگر فرزندش زود رفت ولی به راه خوبی رفت، 24 سالگی سن زیادی نیست برای دل کندن از دنیا اما جوانش در جوانی دل کند و رفت، فاتحه می خواند و قرآنش را باز می کند، این سال های بدون فرزند همین آیه های قران مونس دلتنگی هایش بوده و است.

اولین عید دیدنی مادران شهدا در آخرین پنجشنبه سال 

بسیاری از مادرها و پدرهای دیگر هم در آخرین پنجشنبه سال به رسم این سال ها به دیدار فرزندانشان آمده اند و دیدار دست جمعی را رقم زده اند که زیباست، مثل یک دورهمی خانوادگی که سی سال است هر هفته برگزار می شود و پنجشنبه آخر سال حال و هوای دیگری دارد که با بوی نوی عید همراه است.

چه عید دیدنی زیباییست دیدار با شهدا، چه عهد قشنگیست با فرشتگان زمینی خدا، چه حس نابی از خلوص و سر سپردگی به آستان دوست در دل مادران این شهدا جاریست مخصوصا آنانکه نام فرزندانشان به گمنامی گره خورده است، نمی دانند فرزندشان در کدام نقطه از سرزمین لاله خیزمان دفن است یا در خاک بهشتی کدام منطقه بی نام و نشان مانده است تنها این را می دانند که ام ابیها برایشان مادری می کند و چه شیرین است سبزه ای بانوی دو عالم بر سر مزار فرزندشان می گذارد.

اولین عید دیدنی مادران شهدا در آخرین پنجشنبه سال 

انتهای پیام/ 141


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:24 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

مراسم بزرگداشت شهید «کاظم رستگار» برگزار شد

مراسم بزرگداشت شهید «کاظم رستگار» برگزار شد

به مناسبت سالروز شهادت سردار شهید «حاج کاظم نجفی رستگار» مراسم بزرگداشتی در مهدیه شهدای بهشت زهرا(س) برگزار شد.

کد خبر: ۲۳۲۵۰۴

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹ - 17March 2017

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس،‌ همزمان با سالگرد شهادت فرمانده لشگر ده سیدالشهدا(س) شهید حاج «کاظم نجفی رستگار» مراسم بزرگداشتی با حضور جمعی از فرماندهان و رزمندگان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس روز پنجشنبه 26 اسفندماه در مهدیه شهدای بهشت زهرا(س) تهران برگزار شد.

در پایان این مراسم همرزمان و یادگارن جنگ با حضور بر سر مزار این شهید والامقام با نثار گل و قرائت فاتحه همواره یاد و خاطره اش را گرامی داشتند.

بزرگداشت شهید «کاظم رستگار» برگزار شد 

"حاج کاظم نجفی رستگار” در آغازین روزهای شکوفایی بهار سال ۱۳۳۹ در شهر ری به‌دنیا آمد و در دامان مادری مهربان و با دسترنج پدری کشاورز تکامل و تربیت یافت. از هفت سالگی، قدم در راه تحصیل علم گذاشت و با وجود سختی‌های زندگی تا کلاس سوم متوسطه با موفقیت به ادامه تحصیل پرداخت. اما پس از آن، از ادامه تحصیل بازماند و وارد مبارزات و فعالیت‌های انقلابی شد.

او که دوران نوجوانی را با زمزمه‌های نهضت امام خمینی(ره) آغاز کرده بود، در روزهای نخست پیروزی، با شروع غائله کردستان و تحریکات نیروهای ضد انقلاب، همراه نیروهای "دکتر چمران” راهی کردستان شد و آموزش‌های چریکی را در آن‌جا فرا گرفت.

بزرگداشت شهید «کاظم رستگار» برگزار شد 

وی که تربیت‌یافته مکتب بزرگانی چون شهید "دکتر چمران” و "حاج احمد متوسلیان” بود، پس از بازگشت در پادگان توحید به عضویت رسمی سپاه پاسداران درآمد و بعد از مدتی به "فیروزکوه” رفته، کلاس‌های آموزش احکام دینی و مسائل نظامی را برای جوانان و نوجوانان برپا کرد.

وی را به‌عنوان فرمانده یکی از گردان‌های تیپ رسول الله(ص)، که فرمانده آن احمد متوسلیان بود، انتخاب کردند و بعد از شش ماه فعالیت، مسئولیت واحد عملیات را در پادگان توحید پذیرفت و تا شروع جنگ در این سمت باقی ماند.

حاج کاظم در این زمان طی مأموریتی جهت توانمندسازی نیروهای حزب‌الله، به‌عنوان فرمانده گردان به جنوب لبنان اعزام شد و مسئولیت تعدادی از عملیات‌ها را برعهده گرفت. وی در راه آماده‌سازی شیعیان لبنان از هیچ کوششی فروگذار نکرد.

بازگشت او با تشکیل تیپ دوم سپاه تهران مصادف شد، که این تیپ به‌نام مبارک "سیدالشهدا(ع)” مزین شد و با جمعی از یاران و دوستانش، فرماندهی عملیات تیپ را عهده‌دار شد.

در مهرماه سال ۱۳۶۱ همسری مؤمن و پارسا اختیار کرد و چند روز بعد به جبهه رفت. شهید رستگار که تمام عمر خود را در جستجوی رستگاری ابدی گذرانده بود، در حین "عملیات بدر”، روز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۶۳ هنگام اذان ظهر در شرق دجله (منطقه هور الهویزه) در حال شناسایی منطقه، همراه چند نفر از فرماندهان تیپ سیدالشهدا (ع) به درجه رفیع شهادت نائل آمد و آخرین آرزویش نیز محقق شد.

 پیکر مطهر شهید رستگار بعد از ۱۳ سال همچون سید و سالار شهیدان، قطعه قطعه به وطن بازگشت.

انتهای پیام/ 141 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:24 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

خادمی شهدا فرصتی برای آشنایی با گفتمان انقلاب اسلامی و برترین‌های کشور است

خادمی شهدا فرصتی برای آشنایی با گفتمان انقلاب اسلامی و برترین‌های کشور است

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با بیان اینکه دوره خادمی به مثابه اعتکاف است، گفت: خادمی شهدا فرصتی برای آشنایی با گفتمان انقلاب اسلامی و برترین‌های کشور است.

کد خبر: ۲۳۲۵۲۴

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۹ - 17March 2017

خادمی شهدا فرصتی برای آشنایی با گفتمان انقلاب اسلامی و برترین‌های کشور استبه گزارش گروه اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، سردار «نادر  ادیبی» دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور در جمع خادمان یادمان شهدای دهلاویه اظهار داشت: مسیری که شما امروز خادمان در آن قرار گرفته‌اید، مسیری است که سعادت دنیا و آخرت در آن است. راهیان نور و خادمی در آن فرصتی است که انسان با بهترین‌های کشور و گفتمان انقلاب اسلامی آشنا می‌شود. 
 
وی تصریح کرد: خادمی در راهیان نور همان طور که خدمت به زائران است، خدمتی به خودمان نیز است چرا که در فضایی پاک با سبک زندگی شهدا آشنا می‌شویم.

سردار ادیبی گفت: با تکیه بر فرهنگ، معنویت، آموخته‌ها و عبرت‌های دفاع مقدس می‌توان راه نجات خود و فرهنگ خود را یافت و در آن مسیر قدم گذاشت. حماسه‌هایی که در 8 سال دفاع مقدس صورت گرفت، آنچنان جذاب است که می‌تواند راه را به مردم نشان دهد و کمتر اقدام فرهنگی دیگری می‌تواند این مقدار اثرگذار باشد.

 

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور عنوان کرد: رزمندگان ما در دفاع مقدس سیره و روش اهل بیت(ع) را هر روز تمرین می‌کردند و توانستند بر جامعه جهانی تاثیر بگذارند. اخلاص، انسان را ماندگار می‌سازد و تنها چیزی که در قیامت به فریاد انسان می‌رسد، قلب پاک و سلیم است که در دفاع مقدس و در این سرزمین، جوانان مومنی بودند که با ایمان به خدا توانستند موفق بشوند.

 

وی با بیان اینکه دوره خادمی به مثابه اعتکاف است، خاطرنشان کرد: برای اتصال بیشتر به خدا و شهدا و به آنچه که آن‌ها با آن زندگی کردند و بهترین شدند، باید از این فرصت بی نظیر استفاده کرد تا در آینده خود و کشورمان نقش موثری ایفا کنیم. همچنین کسانی که خادمی آن‌ها تمام می‌شود و از این فضا خارج می‌شوند باید مروج فرهنگ دفاع مقدس باشند.

 

سردار ادیبی تصریح کرد:  یادمان دهلاویه ترسیم الگوی مردانی است که در دوران دفاع مقدس پله‌های ترقی را با اتکا به خدا طی کردند و به جایی رسیدند که به جز خدا چیز دیگری ندیدند و مصداق اینان در جنگ بسیار بودند نظیر همت، باکری، آبشناسان، صیادشیرازی و ... . اگر شهید چمران نبود معادلات جنگ به هم می‌ریخت و فاجعه بزرگی رخ می‌داد و فرماندهی ایشان بود که موجب شد قسمت اعظمی از خاک خوزستان از دست دشمنان آزاد شود.
 

وی در پایان خطاب به خادمان شهدا بیان داشت: حتما در این مکان‌ها از برنامه‌های تربیتی و فرهنگی استفاده کنید. سعی کنید مانند دوران دفاع مقدس هر شب جمع خوانی سوره واقعه داشته باشید، مطالعه کنید، قرآن بخوانید و زیارت عاشورا بخوانید تا بهره خود را از دوره خادمی بگیرید.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:24 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

عملیات بدر و کسب تجربه برای طرح‌ریزی والفجر هشت

عملیات بدر و کسب تجربه برای طرح‌ریزی والفجر هشت

این روزها، سالروز عملیات بدر است؛ عملیاتی که البته با استفاده دشمن از سلاح شیمیایی، به همه اهداف خود نرسید؛ اما تجربه‌اش عملیات‌های موفقی مانند والفجر هشت را رقم زد.

کد خبر: ۲۳۲۵۶۳

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۷ - 17March 2017

عملیات بدر و کسب تجربه برای طرح‌ریزی والفجر هشتبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، اسفند ماه سال ۱۳۶۲ که عملیات خیبر توسط ایران سازماندهی و اجرا شد؛ توجه دشمن به منطقه هورالعظیم و تمرکز بر آن شدت گرفت. دشمن در عین حال، بخش زیادی از درآمد نفتی خود را به خرید سلاحهای جدید اختصاص داد و از این رو، ایران تلاش داشت تا در سال ۱۳۶۳، عملیات جدیدی را طرح ریزی کند؛ عملیاتی که بتواند در خاک دشمن انجام گیرد و ایران اسلامی را در شرایط پیروزی در جنگ قرار دهد تا ایران پس از آن، خواستار پایان جنگ شود.


اینگونه بود که طرح ریزی عملیات بدر به عنوان مهمترین عملیات سال ۱۳۶۳ انجام شد.  

همانگونه که اشاره شد، عملیات خیبر در اسفند ماه سال ۱۳۶۲ در عین اینکه با حفظ جزایر مجنون همراه بود و همچنین زمینه را برای پیشبرد اهداف نظامی ایران فراهم کرد، اما در مقابل سبب امتداد و افزایش فشارها به ایران برای صلح تحمیلی بود؛ بنابراین در آن برهه زمانی، ایران به شدت به یک عملیات سرنوشت ‌ساز برای احقاق حق خود، تنبیه متجاوز و خاتمه دادن به جنگ به صورت شرافتمندانه نیاز داشت.

تیر ماه ۱۳۶۳ و برای نخستین بار، عملیاتی با عنوان «بدر» در نشست فرماندهان نیروهای مسلح مطرح و باز هم توجه ها به سمت منطقه هور، جلب شد؛ چراکه ایران در این منطقه، هم تجربه به دست آورده بود و هم اینکه دشمن در این منطقه، آسیب پذیر نشان می داد؛ به بیان دیگر، دلیل انتخاب منطقه هور برای عملیات آبی بدر، علاوه بر ویژگیهای مثبت زمین هور از جمله شناخت و تجارب حاصل از عملیات خیبر، آشنایی رزمندگان نسبت به هور و منطقه شرق رودخانه دجله، اهمیت استراتژیک هور، عدم حساسیت دشمن به منطقه هور و آسیب‌پذیری نسبی دشمن نسبت به آن منطقه بود؛ البته با وجود نکات مثبت منطقه هور برای عملیات، تردیدهایی هم برای انجام عملیات وجود داشت که از این رو و برای افزایش روحیه و نیز غلبه بر تردیدها، ترتیب ملاقات فرماندهان نظامی با حضرت امام در حسینیه جماران داده شد.

آنجا بود که امام باز هم روحیه دادن به فرماندهان دفاع مقدس را در صدر توجه خود قرار دادند و فرمودند: «با اطمینان قلب حرکت کنید و مطمئن باشید که مرکز قدرت که خدای تعالی است نسبت به شما عنایت دارد. قدرت ‌های دیگر پوشالی هستند؛ قدرت خداست که باقی است و خداست که وعده کرده است اگر نصرت دهید او را، او شما را پیروز می‌کند و شکی نیست که اکنون شما حق تعالی و کشور اسلامی و اسلام را نصرت می‌کنید ... آن روزی هم که انقلاب شروع شد ما هیچ نداشتیم؛ اما پیروزی ما با دست خالی به دست آمد و بحمد اللَّه تا بدین جا رسیده‌ایم ... هیچ نگرانی به خودتان راه ندهید. شما جنود خدا هستید و پیروزید.»

به هر حال، ایران به یک عملیات آبی می اندیشید و به قایق های فراوانی نیاز داشت؛ بدیهی بود که اگر این قایق‌ها از کشورهای دیگر تهیه و تأمین می شد، امکان لو رفتن عملیات بود؛ از این رو، فرماندهان نظامی کشور، تمرکز خود را بر استفاده از قایقهای فرسوده ارتش و سپاه گذاشتند؛ قایق‌هایی که در آن شرایط در انبارها خاک می خورد و استفاده ای از آن نمی شد.

اینچنین بود که در شامگاه یکی از روزهای میانی اسفند ماه سال ۱۳۶۳، عملیات بدر با فرمان و رمز «یا الله یا الله یا الله؛ و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه؛ یا فاطمه الزهراء» آغاز شد.

هدف اصلی این عملیات، انجام عملیاتی در تکمیل عملیات خیبر و به منظور عبور از هورالعظیم و تصرف ساحل شرقی رودخانه دجله و تسلط بر بزرگراه بصره – العماره بود تا استان ‌های بصره، ناصریه و العماره، در دسترس نیروهای اسلام قرار گیرند؛ البته این هدف قرار بود در عملیات خیبر به دست آید که با وجود مشکلات متعدد، به دست نیامد و به آینده موکول شد و از این رو، اهداف عملیات بدر نسبت به عملیات خیبر محدودتر گردید و محور طلائیه هم از دستور عملیات حذف شد.

شروع عملیات بدر مانند بسیاری از عملیات‌های لشکر اسلام با موفقیت همراه بود و رزمندگان تحت فرماندهی قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء و در قالب قرارگاههایی مانند کربلا، نجف، ظفر و نوح، توانستند از رودخانه دجله بگذرند و تلفات سنگینی به دشمن وارد سازند.

ادامه عملیات اما نشان داد که دشمن، هوشیاری لازم را در این منطقه به دست آورده است و البته همچنان به قوانین بین المللی و بشردوستانه پایبند نیست.

اینجا بود که دشمن باز هم استفاده از سلاح‌های شیمیایی را در دستور کار خود قرار داد و البته کمبود امکانات در جبهه خودی هم به چشم آمد تا عملیات بدر به تمامی اهداف خود دست نیابد؛ عملیاتی که البته تجربیات مهمی برای لشکر اسلام به همراه داشت و این تجربیات در طرح ریزی عملیات بسیار موفق و غرورآفرین والفجر هشت به کار آمد و پیروزی مهمی را نصیب لشکر اسلام کرد.

عملیات بدر در عین حال با عروج تعدادی از فرماندهان لشکر اسلام همراه شد. یکی از آنان، شهید مهدی باکری فرمانده لشکر ۳۱ عاشوراست که پیکر مطهرش هم درون قایق و در حال انتقال به پشت جبهه، مورد اصابت آر پی جی دشمن قرار گرفت و به قعر دجله رفت.

عباس کریمی فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) هم یکی دیگر از سرداران شهید عملیات بدر است.

این عملیات در عین حال به شهادت برخی دیگر از فرماندهان تیپ و فرماندهان گردان هم انجامید که از آن جمله می توان به شهید عبدالحسین برونسی فرمانده تیپ جواد الائمه(ع) و همچنین شهید حجت الاسلام شاه آبادی، فرزند عارف بالله آیت الله شاه آبادی (استاد عرفان و اخلاق حضرت امام) اشاره کرد.

و اینگونه بود که عملیات بدر به عنوان تنها عملیات مهم سال ۱۳۶۳، در اسفندماه انجام شد تا گام دیگری از سوی رزمندگان اسلام برای غلبه بر دشمن متجاوز برداشته شده باشد؛ گامی که اگرچه ایران را به همه اهداف از پیش تعیین شده نرساند؛ اما تجربیات فراوانی با خود به همراه داشت و به طرح ریزی عملیاتهای مهم سالهای پایانی دفاع مقدس منجر شد.

 

منبع: مهر 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:23 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

پدر شهید «جهانشیر بردستانی» به فرزند شهیدش پیوست

پدر شهید «جهانشیر بردستانی» به فرزند شهیدش پیوست

پیکر پاک پدر شهید «جهانشیر بردستانی» از بهشت رضا تا قبرستان روستای بهمنیاری گناوه تشییع و پس از وداعی باشکوه، به خاک سپرده شد.

کد خبر: ۲۳۲۵۶۰

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۱ - 17March 2017

 

به گزارش دفاع پرس از بوشهر، در این آیین، پیکر پاک پدر این شهید بزرگوار از بهشت رضا تا قبرستان روستای  بهمنیاری گناوه تشییع و پس از وداعی باشکوه، به خاک سپرده شد.

 

 

سردار شهید جهانشیر بردستانی در سال 1346 در روستای بهمنیاری گناوه متولد و در چهارم دی ماه 1365 در جزیره سهیل در اثر اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نائل و پیکر مطهرش پس از 10 سال از شهادت پیدا و در گلزار شهدای گناوه به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:23 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

درب شهادت در نیروی انتظامی باز است

درب شهادت در نیروی انتظامی باز است

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور با بیان اینکه درب شهادت در نیروی انتظامی باز است، گفت: امنیت امروز کشور را مدیون مجاهدت‌های کارکنان ناجا هستیم.

کد خبر: ۲۳۲۵۶۶

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۴ - 17March 2017

درب شهادت در نیروی انتظامی باز استبه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، سردار  سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور و رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در آیین اختتامیه جشنواره ملی سرزمین نور که امشب در اردوگاه شهید باکری خرمشهر برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد با سعادت حضرت زهرا(س) و با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار دست اندرکاران راهیان نور و خادمان شهدا با ایشان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار تنها ابزار مبارزه برای مقابله با طرح‌های فرهنگی بدخواهان را استفاده از گنجینه عظیم دوران دفاع مقدس در تمامی عرصه‌ها بیان فرمودند و فناوری استفاده از فرهنگ غنی دفاع مقدس را راهیان نور دانستند.

 

وی در ادامه با تشکر از نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، جهاد سازندگی، وزارت آموزش پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حوزه‌های علمیه و قرارگاه فرهنگی راهیان اظهار داشت: نیروی انتظامی نهادی است که بعد از انقلاب اسلامی تشکیل شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیروی انتظامی و کسانی که در این نیرو خدمت می‌کنند را مجاهدین فی سبیل الله می‌دانند. 

 

سردار کارگر گفت: درب شهادت در نیروی انتظامی باز است و سالانه شهدایی را تقدیم انقلاب اسلامی می‌کند. 

 

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی رهرو شهداست، گفت: خانواده‌های نیروی انتظامی باید قدر فرزندان و همسران خود را بدانند چرا که امنیت امروزی کشورمان را مدیون آنها هستیم. نیروی انتظامی تعطیلی ندارد و در تمام عرصه‌ها حضوری فعال و موثر دارد.

 

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه دغدغه مقام معظم رهبری بر تامین امنیت کاروان‌های راهیان نور است تا حادثه‌ای در طول مسیر برای آن‌ها رخ ندهد، گفت: از سال 92 تاکنون حادثه‌ای که منجر به فوت شود، اتفاق نیافتاده است و این را مدیون زحمات کارکنان نیروی انتظامی هستیم. 

 

سردار کارگر خاطرنشان کرد: طی یک سال گذشته 6 میلیون نفر از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس در 7 استان کشور بازدید کردند که 80 درصد آن جوانان بین 15 تا 30 ساله بودند.

 

وی با تشکر ویژه از نیروهای مرزبانی گفت: امیدواریم رهرو خوبی برای راه شهدا باشیم. 

 

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور در پایان با تشکر از فرمانده نیروی انتظامی به دلیل نگاه ویژه‌ای که به راهیان نور و دفاع مقدس دارد، از کلیه دست اندرکاران جشنواره ملی سرزمین نور نیز تقدیر کرد.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:23 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

«دفاع مقدس» برای کشور ما و سایر کشورهای اسلامی برکاتی داشته است

«دفاع مقدس» برای کشور ما و سایر کشورهای اسلامی برکاتی داشته است

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به پیشرفت‌های علمی و دفاعی کشور گفت: «دفاع مقدس» برای کشور ما و سایر کشورهای اسلامی برکاتی داشته است.

کد خبر: ۲۳۲۵۶۸

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۳ - 17March 2017

«دفاع مقدس» برای کشور ما و سایر کشورهای اسلامی برکاتی داشته استبه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، سردار  سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده نیروی انتظامی در آیین اختتامیه جشنواره ملی سرزمین نور که امشب در اردوگاه شهید باکری خرمشهر برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام(ره) و شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم اظهار داشت: دفاع مقدس برای کشور ما و سایر کشورهای اسلامی برکاتی داشته است. در دوران دفاع مقدس امام فرمودند که این جنگ برای ما نعمت است، کسانی که عمیق فکر کنند معنی این جمله امام(ره) را  بهتر متوجه می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه ایران اسلامی هیچ وقت به فکر جنگ با کشوری نبوده و نخواهد بود، بیان داشت: رزمندگان ما از وطن و اسلام دفاع کردند. وقتی جنگ بر ما تحمیل شد، اوائل پیروزی انقلاب اسلامی بود و نیروهای نظامی و انتظامی آمادگی لازم را نداشتند، چون درگیر موضوعات داخلی بودند.

 

سردار اشتری تصریح کرد: صدام با کمک تمام دنیا و با تمام تجهیزات به کشور ما حمله کرد که کشور در پایین‌ترین سطح آمادگی قرار داشت، حتی سیم خاردار نیز وارد می‌کردیم؛ ولی در پایان جنگ پیروزی از آن ملت ما شد.

 

فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه ایمان و توکل بر خدا بالاترین سلاح و قدرت رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس بود، تصریح کرد: رزمندگانی که در قالب بسیج به جبهه اعزام می‌شدند کمترین آموزش نظامی را دیده بودند ولی چنان مردانه جنگیدند که فرماندهان صدام را متحیر ساختند.

 

وی گفت: ایران در دوران دفاع مقدس کمترین امکانات دفاعی را داشت؛ اما در حال حاضر مهمترین کشور در برخورداری از تجهیزات دفاعی است. قدرت دفاعی ایران به برکت دوران دفاع مقدس است که تبدیل به قدرت برتر شده است.

 

سردار اشتری با اشاره به اینکه امنیت کشورمان به برکت شهداست، بیان داشت: امروزه کشورمان در حوزه‌های صنعتی، دفاعی، پزشکی و... پیشرفت چشمگیری داشته است که این پیشرفت به برکت دوران دفاع مقدس حاصل شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: هر جا پیشرفتی داشتیم یا رزمندگان دوران دفاع مقدس حضور داشتند و یا روحیه جهادی حاکم بود. در صحنه‌های مهم روحیه جهادی ما را به موفقیت رسانده است که این را از دوران دفاع مقدس به ارث برده‌ایم. 

 

سردار اشتری در ادامه با بیان اینکه کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر دفاع جانانه در هشت سال دفاع مقدس را نداشتیم، امروز درخت انقلاب اسلامی به این میزان مقاوم و تنومند نبود، خاطرنشان ساخت: حملات و تهدیدات زیادی در زمینه‌های سیاسی، نظامی و فرهنگی علیه کشور ما صورت گرفته اما خوشبختانه دفع شده است. مردم در سال 88 فنته هشت ماهه را با تدابیر و هدایت‌های رهبری خنثی کردند؛ فتنه‌ای که پیچیده‌تر از جنگ تحمیلی بود، اما پیروز شدیم چون عقبه دفاع مقدس را داشتیم. هر چه داریم از دفاع مقدس داریم؛ دفاع مقدسی که برگرفته از قیام امام حسین(ع) است.

 

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار دست اندرکاران راهیان نور با ایشان اظهار داشت: تنها راه مقابله با توطئه‌های فرهنگی استفاده از گنجینه عظیم دفاع مقدس است. من انقلابی‌ام یعنی همان روحیه دوران دفاع مقدس را داشته باشیم و با پیروی از شهدا در مقابل حمله دشمن ایستادگی کنیم. 

فرمانده ناجا همچنین با اشاره به این سخن از رهبر معظم انقلاب که راهیان نور یک سنت حسنه است، تصریح کرد: راهیان نور برای نسل جوان تاثیرگذار است. سال گذشته حدود 6 میلیون نفر از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس بازدید کردند که این بازدید قطعا در زندگی ما اثر خواهد داشت. ما باید این فرهنگ را به خوبی منتقل کنیم.

 

وی با بیان اینکه دفاع مقدس متعلق به جناح و گروه خاصی نیست، بیان داشت: نیروی انتظامی با تمام توان آماده کمک رسانی به راهیان نور است، کارکنان نیروی انتظامی با اعتقاد و از روی علاقه به این مهم عمل می‌کنند. 

 

سردار اشتری با اشاره به دغدغه رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر تامین امنیت جان مسافران نوروزی و راهیان نور، تصریح کرد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته طی 2 سال گذشته اتفاق خاصی در راهیان نور رخ نداده است. نیروی انتظامی آماده خدمت رسانی به زائران است و بیشتر از سال‌های گذشته انجام وظیفه خواهد کرد.

 

فرمانده ناجا با اشاره به اینکه نیروی انتظامی برای برقراری نظم و امنیت جامعه و مرزهای کشور شهدای زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، بیان داشت: نیروی انتظامی 20 هزار جانباز، 12 هزار شهید و 2 هزار آزاده دارد؛ البته برخی از شهدا مربوط به دوران دفاع مقدس است که این تعداد شهید برای ناجا افتخار است. 

 

وی در پایان گفت: از دست اندرکاران جشنواره سرزمین نور تشکر می‌کنم و امیدوارم نیروی انتظامی در این جشنواره سهم خود را به خوبی ادا کرده باشد. 

 

انتهای پیام/411


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:23 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

آیین اختتامیه جشنواره ملی سرزمین نور در خرمشهر برگزار شد

آیین اختتامیه جشنواره ملی سرزمین نور در خرمشهر برگزار شد

آیین اختتامیه جشنواره ملی سرزمین نور امشب با حضور فرمانده نیروی انتظامی و رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور در اردوگاه شهید باکری خرمشهر برگزار شد.

کد خبر: ۲۳۲۵۷۱

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۳ - 17March 2017

آیین اختتامیه جشنواره ملی سرزمین نور در خرمشهر برگزار شد

به گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، شب پایانی  آیین اختتامیه جشنواره ملی سرزمین نور امشب با حضور سردار سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده نیروی انتظامی، سردار سرتیپ «بهمن کارگر» رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور، سردار سرتیپ «محسن فتحی‌زاده» فرمانده قرارگاه راهیان نور ناجا، سردار «نادر ادیبی» دبیر ستاد مرکزی راهیان نور، سردار «یعقوب سلیمانی» دبیر قرارگاه راهیان نور سپاه و بسیج، سردار «صادق معینی» دبیر قرارگاه راهیان نور نیروی انتظامی و جمعی دیگر از فرماندهان و کاروان‌های راهیان نور در اردوگاه شهید باکری خرمشهر برگزار شد.

 

در این مراسم سرداران اشتری و کارگر به سخنرانی پرداختند و از خانواده‌های شهیدان «رضا دامرودی»، «محمدرضا سبحانی» و «سیدعلی موسوی» تقدیر شد. همچنین از «مهدی جعفری» رئیس مرکز هنرهای رقومی بسیج و «محمد میرزایی» دبیر کمیته رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره سرزمین نور تجلیل شد.

 

همسر شهید دامرودی در سخنانی کوتاه گفت: افتخار 5 سال زندگی با این شهید مدافع حرم داشتم. همسرم در اولین سفر راهیان نور از خداوند خواسته بود که توفیق شهادت را نصیب وی کند؛ که این اتفاق رخ داد. ارادت همسرم به حضرت رقیه(س) زیاد بود. دختر سه ساله‌ام وابستگی شدیدی به پدرشان داشت. همسرم سال 94 در روز سوم ماه محرم که متعلق به حضرت رقیه است نیز به شهادت رسید. 

 

همچنین طرح پژوهشی نیروی انتظامی استان خوزستان با موضوع «نقش و عملکرد نیروی انتظامی در هشت سال دفاع مقدس» که در 286 صفحه به نگارش در آمده بود، رونمایی شد.

 

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:22 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]