نقش تربیتی «شهید امینی» در واحد­ تخریب سازنده بود

نقش تربیتی «شهید امینی» در واحد­ تخریب سازنده بود

یکی از رزمندگان خراسانی با بیان اینکه نقش تربیتی «سید هاشم شهید امینی» در واحد­ تخریب سازنده بود، گفت: معنویت و اخلاص سید، در رفتارش تبلور كرده و به نیروها سرایت می‌كرد.

کد خبر: ۲۴۳۵۱۷

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰ - 14June 2017

نقش تربیتی«شهید امینی» در واحد­ تخریب سازنده بودبه گزارش دفاع پرس از مشهد، حجت‌الاسلام سید هاشم امینی، از شهدای رزمی ـ تبلیغی دفاع مقدس در سال 1341، در قریه شوراب سفلی از توابع شهرستان فریمان در خانواده‌ای مذهبی متولد شد.

این روحانی شهید در دوران اوج‌گیری انقلاب اسلامی، با تمام وجود بر ضد رژیم و عناصر مزدورش تلاش می‌کرد. با شروع جنگ تحمیلی، با لبیک به ‌فرمان امام خمینی (ره)، درس و بحث را رها کرد و به سوی جبهه‌های حق علیه باطل شتافت.

او احساس مسئولیت کرد و جبهه را بر همه‌ چیز ترجیح داد و مدت چهار سال به‌عنوان روحانی رزمی ـ تبلیغی در جبهه‌های مختلف از غرب تا جنوب، حضوری مستمر داشت.

وی هنگام عملیات، لباس بسیجی می‌پوشید و به ‌عنوان یک بسیجی در کارهای رزمی انجام‌ وظیفه می‌کرد و در مواقع دیگر وظیفه تبلیغی خود را انجام می­‌داد. این شهید والامقام گاهی در طول روز هشت جلسه سخنرانی در قرارگاه‌ها و سنگرهای مختلف داشت و تمام‌ وقت خود را صرف این کار می‌کرد. در عملیات‌های مختلفی شرکت داشت و در عملیات میمک مجروح و شیمیایی شد.

سید هاشم امینی در 12 تیرماه 1365، در منطقه مهران به علت انفجار مین به شهادت رسید و پیکر پاکش در بهشت رضا مشهد به خاک سپرده شد.

 

علیرضا دلبریان از رزمندگان خراسانی دفاع مقدس در کانال تلگرامی خود نحوه آشنایی با روحانی شهید سید هاشم امینی را چنین روایت می­‌کند: «اولین باری كه شهید سید هاشم امینی را دیدم تیر ماه سال 1363 خوزستان، فكه، سایت 5 آموزش تخصصی تخریب بود. طلبه‌ای خوش سیما، با ادب، با آراستگی بسیار عالی، تمام حركاتش درس‌آموز بود.

به محض اینكه از مشهد بنا به دعوت خصوصی شهید محدثی مسئول آموزش، به جمع نیروها پیوست، فضای اردوگاه عوض شد. از سرسفره تا صف نماز و خوابیدن، وضو گرفتن... همه آموزنده بود.

زیر چشمی نگاهش می‌كردم وضو گرفتنش یادم هست. شیر تانكر را كمی باز می‌كرد و یک كف دست آب و زود می‌بست. موهایش را شانه و عمامه مشكی كه لحظه شهادتش به كمرش بود را روی سر می‌ گذاشت.

محاسن كوتاهش را شانه می­‌كرد. از تكه پرانی و شیرین‌زبانی بچه‌ها كنار تانكر آب، حین وضو گرفتن سید، هنوز یادم هست و او چه قشنگ جواب می‌داد. اَمر به شركت در نماز نمی‌كرد، خودش از همه زودتر در محل برگزاری نماز قبل از اذان حاضر بود. بوی عطر تیروزش فضا را پر می­‌كرد.

بچه­‌ها با عشق پشت سرش به نماز می ایستادند، با عشق!!!!

معنویت و اخلاص سید، در رفتارش تبلور كرده و به نیروها سرایت می‌كرد. تكبیرةالاحرام نماز را كه می‌بست حین خواندن حمد و سوره، گاهی وقت‌ها صدای آرام گریه‌اش به گوش می‌‌رسید.

و این گرما كم‌كم به نمازگزاران سرایت می­‌كرد و آنها كه باطنشان از بقیه پاک‌تر بود شروع به گریه می‌کردند، ركوع می‌رفتند گریه... سجده گریه... من در عمرم هنوز مثل آن نمازها زیر چادرها، هوای داغ بیابان­‌های فكه، با جسم­‌های خسته از تمرین‌های نظامی، ندیدم. نماز عشق بود. نه فقط انجام فریضه واجب.

سید، سال‌ها بعد در قلاویزان مهران، حین پاكسازی بر اثر انفجار مین جهنده والمرا آسمانی شد.»

 

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396  ] [ 06:46 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

محرومیت‌زدایی به یاد شهدای مدافع حرم

محرومیت‌زدایی به یاد شهدای مدافع حرم

هفتمین برنامه تلویزیونی «ماه نشان» با موضوع «کشف و آموزش استعدادها در مناطق محروم» و با حضور عوامل اجرایی طرح شهید ثامنی‌راد، سه‌شنبه شب از شبکه افق پخش شد.

کد خبر: ۲۴۳۵۶۱

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۱ - 14June 2017

محرومیت‌زدایی به یاد شهدای مدافع حرم

به گزاش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، هفتمین قسمت برنامه تلویزیونی «ماه نشان» با موضوع «کشف و آموزش استعدادها در مناطق محروم» که با عنوان طرح شهید ثامنی‌راد اجرایی شده است، سه‌شنبه شب (23 خردادماه) به صورت زنده روی آنتن شبکه افق رفت.

حامد بابازاده از فعالان فرهنگی کشورمان، نخستین مهمان این برنامه بود که در گفت‌وگو با حسین قرایی مجری «ماه نشان» به ایده اولیه این طرح پرداخت و اظهار کرد: از چندین سال قبل در قرارگاه فرهنگی صاحب‌الامر(عج)، توفیق خدمت در مناطق محروم را داریم ولی همیشه احساس می‌کردیم در برخی مناطق، هنوز نتوانسته‌ایم خلأهای موجود را برطرف کنیم؛ زیرا حضوری دائمی نداریم به همین دلیل به دنبال مسیری دیگر برای حل این مشکل بودیم.

وی افزود: بر همین اساس طرح شهید ثامنی‌راد با هدف حمایت از دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد که در مناطق محروم زندگی می‌کنند راه‌اندازی شد و طی آن، نوجوانان و جوانان دارای استعداد را در قالب نیروهای متعهد و متخصص به منظور خدمت‌رسانی بیشتر تربیت می‌شوند البته هدف این نیست که نفر اول کنکور تربیت کنیم، اگر از هر صد نفر حاضر در طرح، یک نفر سرباز واقعی امام زمان(عج) را پرورش دهیم، موفق خواهیم بود.

این فعال فرهنگی به طرح شهید نریمانی پرداخت و گفت: در این طرح هم تشکل‌های مردمی برای حضور در مناطق محروم مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: مهدی ثامنی‌راد و نریمانی، هر دو از فعالان فرهنگی کشورمان بودند که در راه دفاع از حرم حضرت زینب(س) به جمع شهدای مدافع حرم پیوستند.

بابازاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو که پس از نمایش مستندی از اجرای طرح شهید ثامنی‌راد صورت گرفت اظهار کرد: تفاوت این طرح با دیگر موارد که دانش‌آموزان و دانشجویان را تحت حمایت قرار می‌دهند این است که تنها به یک آزمون ورودی اکتفا نمی‌شود بلکه فرآیندی خاص برای این منظور در نظر گرفته شده که با فراخوانی عمومی با همکاری نهادها و مراکز مختلف آغاز می‌شود چرا که عقیده دارد عدالت در ارائه خدمات حمایت باید رعایت شود وگرنه هیچ کاری برکت لازم را نخواهد داشت.

وی افزود: به عنوان مثال از آموزش و پرورش درخواست می‌کنیم در استان‌هایی که طرح در آنها اجرایی می‌شود، دانش‌آموزان مستعد را معرفی کنند و سپس آزمون‌ها و مراحل انتخاب، اجرایی می‌شوند.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: ترکیبی از حمایت‌های مختلف مادی، فرهنگی و آموزشی که برآیند استفاده از تجارب سایر موسسات و نهادهای حمایتی است، در قالب طرح شهید ثامنی‌راد مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان مثال می‌توان به کمک‌ هزینه‌های مادی و خدماتی 200 هزار تومانی تا دو میلیون‌ تومانی به دانش‌آموزان اشاره کرد.

پس از آن نگار پناهی از مشاوران طرح شهید ثامنی‌راد و شفیع شعله‌کار از عوامل اجرایی طرح به جمع ماه نشانی شبکه افق پیوستند.

پناهی با اشاره به فعالیت 26 مشاور عمدتا دانشجو در قالب طرح شهید ثامنی‌راد عنوان کرد: مشاوران حاضر در این طرح، نه تنها به مباحث آموزشی، بلکه به مسائل خانوادگی، تربیتی و فرهنگی دانش‌آموزان نیز می‌پردازند و سعی می‌کنند مشکلات آنها را در همه ابعاد حل کنند تا ظرفیت‌ها و استعدادهایشان شکوفا شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف از طرح شهید ثامنی‌راد تنها پیشرفت علمی دانش‌آموزان و دانشجویان نیست، در واقع به دنبال این هستیم که هر یک از آنها در هر رشته و گرایشی که وارد می‌شوند، انسان‌های موفقی باشند و برای این منظور از آنها تعهد گرفته شده که اگر به جایی رسیدند، در روستا و محل تولدشان بمانند و به این ترتیب، نیروهای بومی جهادی برای محرومیت‌زدایی بیشتر تربیت شود.

بابازاده هم در ادامه افزود: در برخی مناطق محرومیت‌ها دو چندان هستن به طوری که برخی دانش‌آموزان حتی صبح‌ها صبحانه نمی‌خورند به همین دلیل پیش از برگزاری آزمون‌های ورودی به طرح، صبحانه مختصری هم به شرکت‌کنندگان داده می‌شود تا همه در شرایطی کاملا یکسان قرار بگیرند.

برنامه تلویزیونی «ماه نشان»، طی ماه مبارک رمضان سه‌شنبه تا پنجشنبه شب‌ها، ساعت 22:00 به صورت زنده روی آنتن شبکه افق می‌رود. تهیه‌کنندگی این برنامه بر عهده محمد ساسان است.

انتهای پیام/ 121


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396  ] [ 06:46 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

مراسم تشییع پیکر مطهر سه شهید در کرمان برگزار شد

مراسم تشییع پیکر مطهر سه شهید در کرمان برگزار شد

پیکر مطهر سه تن از شهدای اسلام به نام‌های «سرپاسبان یکم شهید افراسیاب هاشمی، پاسدار شهید سید اکبر مهدوی تیکدری و سرباز امرالله شیخ» که در ستیز با کفر جهانی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به لقاءالله پیوستند در کرمان تشییع شدند.

کد خبر: ۲۴۳۵۵۶

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۰ - 14June 2017

مراسم تشییع پیکر مطهر سه شهید در کرمانبه گزارش دفاع پرس از کرمان، بخشی از رویدادهای دفاع مقدس استان کرمان در 24 خرداد سال‌های 1362 و 1364 را که در تاریخ دفاع مقدس این استان ثبت شده است، با هم مرور می‌کنیم.

24 خرداد 1362

تشییع پیکر مطهر سه تن از شهدای راه اسلام

ظهر روز گذشته پیکر مطهر سه تن از شهدای راستین اسلام به نام‌های «سرپاسبان یکم شهید افراسیاب هاشمی، پاسدار شهیدسید اکبر مهدوی تیکدری و سرباز امرالله شیخ» که در ستیز با کفر جهانی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به لقاءالله پیوستند با شکوه و آیین خاصی از محل ستاد برگزارکننده مراسم شهدا در کرمان تشییع شدند.

در این مراسم شرکت‌کنندگان ضمن تجلیل از روح پرفتوح شهدای گلگون‌کفن اسلام بار دیگر با دادن شعارهای مذهبی و سیاسی آمادگی خود را جهت جانبازی در راه اهداف مقدس انقلاب اسلامی اعلام داشتند.

بنا به همین گزارش، پیکرهای مطهر سرپاسبان یکم شهید افراسیاب هاشمی و سرباز شهید امرالله شیخ به شهرستان بافت منتقل شدند تا در جایگاه  ابدیشان به خاک سپرده شوند.

همچنین پیکر پاسدار راه قرآن شهید سید اکبر مهدوی تیکدری به مسجد صاحب الزمان (عج) در کرمان انتقال یافت و در قطعه  شهدا به خاک سپرده شد.

 

 

24 خرداد سال 1364

سخنان آقای موحدی در اجتماع یگان‌های تابعه مرکز آموزش 05 کرمان

در آستانه برگزاری چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دیروز حجت‌الاسلام موحدی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مراسم صبحگاه عمومی پادگان 05 کرمان پیرامون اهمیت و نقش حساس شورای اسلامی در رابطه با تصویب قوانین، وظایف اعضای شورا، اوضاع اقتصادی کشورمان قبل و بعد از انقلاب، جنگ تحمیلی و حضور همه‌جانبه مردم در جبهه‌های نبرد سخن گفت.

 

آقای موحدی به پیروزی‌های اخیر رزمندگان پرتوان اسلام در جبهه‌های نبرد و شکست و زبونی صدامیان کافر اشاره کرد و افزود: لشکریان اسلام در زمان و موقعیتی از جنگ قرار گرفته‌اند که آمریکا و ابرقدرت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که صدام و نیروهای بعثی در مقابله با نیروهای اسلام شکست‌شان حتمی است.

بر اساس این گزارش، نماینده مردم تهران در این اجتماع به اهمیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوی اشاره کرد و لزوم شرکت قاطع مردم را در انتخاب مورد تاکید قرار داد و افزود: مسئله انتخابات مسئله تقویت اسلام و مسلمین است.

در پایان این مراسم یگان‌های مستقر در پادگان 05 از برابر کلام‌الله مجید و تصویر امام امت رژه رفتند.

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396  ] [ 06:46 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای غواص همراه با رونمایی از نماهنگ «ستاره آب»

برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای غواص همراه با رونمایی از نماهنگ «ستاره آب»

مراسم گرامیداشت شهدای غواص و خط‌شکن همراه با رونمایی از نماهنگ ستاره آب در مجتمع امام علی (ع) برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۴۳۵۵۰

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸ - 14June 2017

گرامیداشت شهدای غواص با رونمایی از نماهنگ «ستاره آب»به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، مراسم بزرگداشت 175 شهید غواص و خط‌شکن به همت کنگره ملی شهدای گمنام و جاویدالاثر کشور و با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، روز جمعه 26 خردادماه از ساعت 18 با حضور جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در مجتمع امام علی(ع) برگزار  می‌شود.

این مراسم با اجرای سه ویژه‌برنامه با عنوان «ماهی‌ها در جزیره»، «نیل تا اروند» و «ما ایستاده‌ایم» همراه خواهد بود.

همچنین در بخشی از مراسم از نماهنگ «ستاره آب» رونمایی و از خانواده‌های 72 شهید جاویدالاثر قدردانی می‌شود.

انتهای پیام/ 141


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396  ] [ 06:46 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روايتي از رشادت يک رزمنده شهيد مدافع حرم

روايتي از رشادت يک رزمنده شهيد مدافع حرم

پدر شهيد «حجت الاسلام محمدمهدی مالاميری» در خصوص نحوه به شهادت رسيدن فرزندش در سوريه مطالبی را بيان کرد.

کد خبر: ۲۴۳۵۷۷

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۲ - 14June 2017

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، پدر شهيد «حجت الاسلام محمدمهدی مالاميری» در گفت‌وگويی اظهار کرد: «محمد مهدی» در سال‌های پايانی قبل از شهادتش به شهرهای مرزی کشور که داعش نيرو جذب مي‌کند مي‌رفت تا تير دشمنان به سنگ بخورد؛ او به درخواست اهل تسنن که مي‌گفتند جوانان ما را از افکار انحرافی داعش نجات دهيد به «سيستان و بلوچستان، خاش، ايرانشهر، کرمانشاه، تالش و آستارا» ميرفت و آنجا به تبليغ می‌پرداخت.


وی افزود: وقتي اعلام نياز شده بود طلبه‌هايی که عالم هستند و با زبان عربی آشنايی دارند براي تبليغ در بين رزمندگان به سوريه بروند، اعلام آمادگی کرد و به سوريه رفت.

پدر شهيد مالاميری ادامه داد: ۳۰ فروردين سال ۹۴ ساعت ۸ شب همراه با تيپ فاطميون راهی منطقه عملياتی می‌شود و تا ساعت ۴ صبح آن منطقه را می‌گيرند، اما هنوز نيروهای کمکی نرسيده بودند که دشمن حمله می‌کند و تعدادی از فرماندهان به شهادت می‌رسند؛ در جريان عقب‌نشينی براي تجديد قوا رزمنده‌ای مجروح شده که از هم رزمانش می‌خواهد او را با خود به عقب ببرند؛ برخي از هم‌رزمان شهيد «مالاميري» از قول ايشان گفتند که شهيد «مالاميري» گفت: شما برويد من می‌ايستم و به طرف دشمن تير‌اندازی می‌کنم تا شما بر‌گرديد وی می‌ماند و مقاومت می‌کند و در همان منطقه به شهادت می‌رسد.

شهيد «حجت الاسلام محمدمهدي مالاميری» متولد سال ۶۴ بود و با دارا بودن ۲ فرزند، در سن ۳۰ سالگي در سوريه به شهادت رسيد؛ وی اولين روحانی مدافع حرم است که سال ۹۴ در دفاع از حرم اهل بيت(ع) در سوريه به شهادت رسيد.

منبع: شهید خبر


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396  ] [ 06:45 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

آرزوی «سید احمد» فرزند شهید مازندرانی مدافع حرم برآورده شد

آرزوی «سید احمد» فرزند شهید مازندرانی مدافع حرم برآورده شد

به همت سازمان بسیج ورزشکاران و مساعدت مجموعه فرهنگی ورزشی «مازند اسپرت» آرزوی فرزند شهید مدافع حرم برآورده شد.

کد خبر: ۲۴۳۵۷۸

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹ - 14June 2017

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، به همت سازمان بسیج ورزشکاران و مساعدت مجموعه فرهنگی ورزشی «مازند اسپرت» آرزوی فرزند شهید مدافع حرم برآورده شد.

شاید از قولی که «سیدجواد حسینیان»، مسئول سازمان بسیج ورزشکاران سپاه کربلا استان مازندران به «سید احمد»، فرزند شهید «سید جواد اسدی» داده شده زمانی نمی‌گذرد، اما امروز خواسته ای این فرزند شهید برآورده شد.

خواسته‌ای که «سید احمد» در حضور معاون وزیر ورزش و «حبیب حسین زادگان»، مدیرکل ورزش و جوانان استان از مسئول بسیج ورزشکاران داشت، حضورش در تیمی باشگاهی برای یادگیری فوتبال بود.

فرزند شهید «سید جواد اسدی» علاقه شدیدی به ورزش فوتبال دارد و در روز دیدار معاون وزیر ورزش، مدیرکل ورزش و جوانان استان و مسئول بسیج ورزشکاران در حضور تمامی حاضرین از علاقه‌اش به حضور در تیم فوتبال خبر داد و اما بعد از قولی که چند وقت پیش به این نوجوان داده شده بود، عصر هجدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با همکاری مجموعه فرهنگی ورزشی «مازند اسپرت» و با پیگیری‌های سازمان بسیج ورزشکاران آرزو و خواسته‌ای «سید احمد» فرزند شهید مدافع حرم «سید جواد اسدی» برآورده شد و این نوجوانان با استعداد به عضویت دائمی باشگاه فرهنگی ورزشی «مازند اسپرت» که در اقدامات خیرخواهانه و فرهنگی همیشه پیش قدم است در آمد.

در این دیدار مسئولین بسیج ورزشکاران به همراه اعضای مجموعه‌ی «مازند اسپرت» به منزل شهید مدافع حرم رفتند و با پوشیدن لباس باشگاه بر تن این نوجوانان باهوش و با استعداد و اهدای لوح تقدیر، مراتب حضور «سید احمد» در باشگاه مازند اسپرت را فراهم آوردند.

منبع: بسیج


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396  ] [ 06:45 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

فرهنگ ایثار و شهادت نباید سیاسی شود

فرهنگ ایثار و شهادت نباید سیاسی شود

«رادفر» گفت: سیاسی کردن موضوع دفاع مقدس و شهدا درست نیست و فرهنگ ایثار و شهادت نباید سیاسی شود.

کد خبر: ۲۴۳۵۸۰

تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱ - 14June 2017

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، «علیرضا رادفر»، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی ظهر امروز در جلسه ستاد هماهنگی اردوهای راهیان نور شمال‌غرب کشور در آذربایجان غربی اظهار کرد: اساساً موضوع شهادت، دفاع از میهن و سرزمین یک موضوع ملی و سراسری است بنابراین داشتن نگاه سیاسی و جناحی به این مقوله کار صحیحی نیست.

وی تصریح کرد: به هیچ‌وجه به موضوع دفاع مقدس و مسائل مرتبط با آن و شهدای گرانقدر نباید با دید و نگاه سیاسی نگریسته شود و نگاه سلیقه‌های به این مهم یک خطا به شمار می‌رود چرا که افتخارات دوران دفاع مقدس مربوط به کل اقشار جامعه بوده و همه باید تمام همت خود را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی آن به جوانان به کار گیرند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت: ایران اسلامی هیچ وقت متخاصم و جنگ طلب نبوده و پیوسته از کیان خود دفاع کرده است بنابراین همه تلاش نظام  بر این بوده که با دنیا از در صلح و دوستی به در آمده و مسالمت‌آمیز زندگی کند اما دشمنان پیوسته با این رویه سر عناد داشته‌اند.

وی افزود: دشمنی جمهوری اسلامی ایران با دنیای استکباری مبنایی و اصولی است و به همین خاطر است که دشمنان همیشه درصدد تضعیف نظام هستند و به هر توطئه و دشمنی دست می‌زنند تا به کشور ضربه بزنند بنابراین حفظ روحیه ایثار و شهادت اولویت اساسی دارد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت: حفظ و استمرار روحیه ایثار و از خودگذشتگی در کارکرد کاروانها و اردوهای راهیان نور از اهمیت به‌سزایی برخوردار است چراکه به واسطه همین رویدادها نسل جوان باید رشادتهای جوانان گذشته آشنا شوند.

در این جلسه سرهنگ «حسنعلی چراغی»، مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری سپاه شهدا آذربایجان غربی نیز از اعزام 30 هزار دانش آموز در فصل پاییز به مناطق عملیاتی خبر داد.

منبع: تسنیم


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396  ] [ 06:45 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روزشمار دفاع مقدس (11 خرداد)

روزشمار دفاع مقدس (11 خرداد)

11 خرداد 1396 خورشیدی برابر با 6 رمضان 1438 هجری و 1 ژوئن 2017 میلادی

کد خبر: ۲۳۹۶۹۰

تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۱ - 01June 2017

روزشمار دفاع مقدس (11 خرداد)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (11 خرداد)

• تصویب اساسنامه فرهنگستان ایران در هیئت وزیران (1314 ه.ش)

• انحلال حزب جمهوری اسلامی به پیشنهاد اعضای آن (1366 ه.ش)

• شهادت سردار شهید خادمی


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 11 خرداد 1396  ] [ 07:39 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

مراسم سالگرد شهید «مرتضی مسیب‌زاده» در «فردیس» برگزار می‌شود

مراسم سالگرد شهید «مرتضی مسیب‌زاده» در «فردیس» برگزار می‌شود

مراسم اولین سالگرد شهید مدافع حرم «مرتضی مسیب‌زاده» شنبه 13 خردادماه در شهرستان «فردیس» برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۴۱۵۶۶

تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۰ - 01June 2017

به گزارش دفاع پرس از البرز، مراسم اولین سالگرد شهادت مدافع حرم «مرتضی مسیب‌‌زاده» شنبه 13 خردادماه ساعت 17:300 در مسجد جامع حضرت ابوالفضل (ع) واقع در شهرستان فردیس، شهرک وحدت برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور خانواده معظم شهید والامقام، جانبازان و ایثارگران و عموم مردم همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار خواهد شد.

مراسم سالگرد شهید «مرتضی مسیب‌زاده» در «فردیس» برگزار می‌شود 

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 11 خرداد 1396  ] [ 07:38 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی...

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی...

کد خبر: ۲۴۱۵۴۱

تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۵ - 01June 2017

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس- فرشته حاجی زاده؛ «رمضان» در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانيدن مى باشد. چون در اين ماه گناهان انسان بخشيده مى شود، به اين ماه مبارك رمضان گفته اند.

پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) مى فرمايد: «انما سمى الرمضان لانه يرمض الذنوب; ماه رمضان به اين نام خوانده شده است، زيرا گناهان را مى سوزاند.»

رمضان نام يكى از ماه هاى قمرى و تنها ماه قمرى است كه نامش در قرآن آمده است. در اين ماه كتاب هاى آسمانى قرآن كريم، انجيل، تورات، صحف و زبور نازل شده است. در ماه رمضان خداوند متعال توفيق روزه دارى را به بندگانش داده است; «پس هر كه ماه رمضان را درك كرد، بايد روزه بگيرد.»

رمضان در جبهه ها در اوج گرمای تابستان آنهم در منطقه خوزستان حال و هوای ویژه ای داشت. سال 60 ماه رمضان در اوایل مرداد ماه و گرمای بالای 50 درجه خوزستان بسیار طاقت فرسا بود. رزمندگانی که از اقصی نقاط کشور به جبهه می آمدند حکم مسافر را داشتند و کمتر می توانستند یکجا ثابت باشند بعضی از آنها در یک منطقه می ماندند و از مسوول یا فرمانده مربوطه مجوز می گرفتند و قصد ده روز کرده و روزه دار می‌شدند.

آنها رزمندگانی بودند که ماه خدا را به خوبی درک کرده و بعضی از اینها در این ماه بزرگ، خدایی شدند و به خواسته ی قلبی خود رسیدند، پیروان واقعی حضرت امیر المومنین علی(ع) هستند که در ماه رمضان و در بزرگترین میهمانی خدا در خون خویش غلتیدند و جاودانه شدند.

در این ماه عزیز، دل‌ها با خدا پیوند می‌خورد و انسان ها آسمانی تر می‌شوند و خیلی اوقات به خدا نزدیکتر می‌‌شوند، گناه و معصیت کمتر می‌شود ماه میهمانی خدا بسیار عظیم و گسترده است.

‌تقوی و پرهيزكاری كه غايت روزه‌داری است، حضور در بارگاه قرب الهی را آسان‌تر می‌كند. خوشا به حال آنان كه با بهره‌برداری از اين معرفت به جايگاه والای تقرب می‌رسند.

و در این بین شهدا مقرب‌ترين بندگان خداوند متعال‌اند و شهدای رمضان كه با زبان روزه و در حال عبادت به ديدار خدا شتافته‌اند، از سرافرازانی هستند كه شهادت در ضيافت الله را كسب كرده و نامشان در رديف روزه‌داران شهيد می درخشد.

خوشا به حال آنان كه بوی وصال و رسیدن به عبودیت را از دور استشمام كردند و بی ‌سر و پا به آتش شوق گام نهادند و به سوختنی از جنس جاودانگی رسيدند.

‌شهیدان ماه مبارک رمضان؛ اسناد تابناكی هستند از حقانيت نهضت اسلامي ايران به رهبری امام خميني (ره) و مظلوميت مردمی كه براي دفاع از نظام نوپای خود و حفظ دستاورهای انقلابشان و نيز پاسداری از كيان و وطن خويش، به ضيافت الهي بار يافتند.

بي‌گمان چهره‌های درخشاني كه در ماه مهمانی خدا به نام جاودانه «شهيد افتخار يافته‌اند هر كدام مي‌توانند نمونه‌ای از حقانيت و مظلوميت ملتی باشند كه برای رسيدن به استقلال و پيشرفت، سخت‌ترين تهاجمات را ديده و بيشترين استقامت‌ها را ورزيده است.»

بعضی از شهدایی که در ماه رمضان به شهادت رسیدند و یاد و خاطراتشان همواره در ذهن ما جا دارد به شرح ذیل می باشد.

-شهید اندرزگو(شهید روز نوزدهم رمضان 1356)

- شهید محراب آیت الله صدوقی (شهید روز دهم ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۱)

- شهید مهندس علی انصاری (استاندار گیلان)

- شهید عبدالحسین خبری

- سرلشکر شهید خلبان عباس دوران (شهید روز ۲۸ ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۱(

اینها تازه تعدادی از شهدایی بودند که در ماه میهمانی خدا به شهادت رسیدند و هستند دیگر شهیدانی که در این ماه به شهادت رسیده اند.

پس بهتر است این روز‌ها که کلام وحی زمزمه لبان خشک و ترک بسته روزه‌داران است، به یاد شهدای بزرگ رمضان که جان بر سر پیمان با خداوند نهادند، بخشی از تلاوت کلام پروردگار را به آنان هدیه کنیم و فراموشمان نشود که آن‌ها مهمانان خدا بودند که با بال شهادت در آسمان وصال حق بال گشودند.

یادشان گرامی باد.

 

پی نوشت:

1- بحارالانوار، علامه مجلسى، ج 55، ص 341، مؤسسه الوفاء، بيروت.

2- وسائل الشيعه، شيخ حر عاملى، ج 2، ص 628، دارالكتب الاسلامية، تهران.

3- شبکه اطلاع رسانی سفیر خوزستان

 

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 11 خرداد 1396  ] [ 07:38 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]