روزشمار دفاع مقدس (29 اسفند)

روزشمار دفاع مقدس (29 اسفند)

29 اسفند 1395 خورشیدی برابر با 20 جمادی الثانی 1438 هجری و 19 مارس 2017 میلادی

کد خبر: ۲۲۸۴۰۷

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۰ - 19March 2017

روزشمار دفاع مقدس (29 اسفند)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (29 اسفند)

• تصویب ملی شدن صنعت نفت ایران (1329 ه.ش)

• افتتاح رسمی «سازمان تلویزیون ملی ایران» (1345 ه.ش)

• شهادت شهید علی ‌اصغر جعفریان اول فخرآباد (1360 ه.ش) 

• انهدام مقرهای ضدانقلاب در منطقه باشماق مریوان توسط هوانیروز ارتش (1360 ه.ش) 

• شهادت شهید محسن الشریف (1362 ه.ش) 

• شهادت سردار شهید میرهاشم مالجو (1371 ه.ش) 

• رحلت فقیه عارف و مجتهد برجسته آیت الله «احمد حجتی» (1376 ه.ش)

رویدادهای مهم این روز در تقویم قمری (20 جمادی الثانی)

• ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن

• تولد حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:19 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

نامه سردار شهید محمد مشایخی به مادرش

نامه سردار شهید محمد مشایخی به مادرش

از رودخانه شور هیزم جمع می کردی به کوله ات می بستی و با پای برهنه در کوچه ها می چرخیدی و می فروختی که قوتی برای ما تهیه کنی.

کد خبر: ۲۳۲۱۱۹

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۰ - 19March 2017

به گزارش دفاع پرس از کرمان، به پاس قدردانی از مقام مادر، نامه شهید محمد مشایخی به مادرش را مرور می کنیم.

 

مادر مهربان، فدای شیرت و فدای دست های شکافته ات. مادر فراموشم نمی شود که چقدر گرسنگی خوردی و ستم کشیدی و بیاد خدا بودی و از رودخانه شور هیزم جمع می کردی (با اینکه حامله بودی)، هیزم ها را به کوله ات می بستی و به تم گاوان می آوردی و از ده به شهر می بردی، با پای برهنه در کوچه ها می چرخیدی و می فروختی که قوتی برای ما تهیه کنی.

 

مادر، محمد به قربان آن پاهای برهنه ات که زمین داغ آنها را می سوخت تا از عذاب آخرت در امان باشیم، مادر محبت هایت را تا دم مرگ بیاد دارم و از خدا می خواهم که تو را در دنیا عزت و در آخرت نعمت فراوان عطا فرماید.

کتاب «بالاتر از آسمان»  به خاطرات سردار شهید محمد مشایخی می پردازد.

 

 

نامه سردار شهید محمد مشایخی به مادرش

شهید محمد مشایخی (رودباری)در سال 1333درجیرفت (روستای تم گاوان) به دنیا آمد و در دی ماه سال 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید.

 
 

نامه شهید محمد مشایخی به مادرش 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:19 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

مروری بر نقش آفرینی زنان در هشت سال دفاع مقدس

مروری بر نقش آفرینی زنان در هشت سال دفاع مقدس

زنان در طول 8 سال دفاع مقدس نقش تاثير گذاری در حمايت‌های مختلف در عرصه‌های جنگ داشتند و مردان سلحشور ايرانی به مدد پشتيبانی زنان، توانستند بزرگترين قله‌های نبرد حق عليه باطل را فتح كنند.
کد خبر: ۲۳۰۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰ - 19March 2017
 

 به گزارش دفاع پرس از ایلام، سرهنگ پاسدار محمد رضا شرفبیانی در یادداشتی به جلوه های خاص حضور زنان در  دفاع مقدس پرداخته است.

وی در یادداشت خود آورده:

زنان در طول 8 سال دفاع مقدس نقش تاثير گذاری در حمايت‌های مختلف عرصه های جنگ داشتند و مردان سلحشور ايرانی به مدد پشتيبانی زنان، توانستند بزرگترين قله‌های نبرد حق عليه باطل را فتح كنند.

 از مشارکت سیاسی اجتماعی زنان معاصر ایران و حضور آنان در عرصه‌های مختلف علمي، فرهنگی، هنری، پژوهشي، ورزشي زیاد سخن گفته می‌شود اما کمتر، مصداق روشني از اين همه همراهي ارائه مي‌شود.

حوادث پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه دفاع مقدس نیز از این قاعده مستثني نیست، زنانی که در حادثه گری‌بایدوف، جنبش تنباکو، نهضت مشروطه، کشف حجاب، قیام۳۰ تیر۱۳۳۱ و... مشارکت داشته‌اند، زنان مسلمانی بوده‌اند که گوش به فرمان مراجع تقلید و به منظور انجام تکلیف شرعی و الهی پا به میدان مبارزه گذاشتند.

علت حضور زنان را مي‌توان در خودباوري آنها جستجو کرد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، زنان هنوز نیاسوده و خستگی یک مبارزه طولانی علیه رژیم پهلوی را از تن بیرون نکرده بودند که بار دیگر بر خود تکلیف دیدند برای دفاع از انقلاب، به ایفای نقش‌های تازه‌تر و مو ثرتری در عرصه جامعه بپردازند.

صحنه‌های رزم زنان، تا پایان دفاع مقدس ادامه یافت و تاثیر عمیقی بر روحیه رزمندگان داشت. به علاوه، زنان نقش‌های اطلاعات رزمی فراوانی را انجام دادند. از این رو، دفاع مقدس، نمونه‌های بی شمار و در عین حال، کم نظیری از پشتیبانی‌های معنوی زنان ایرانی را به ثبت رسانده است.

در جایی دیگر به مجروحان و جانبازان جنگ بپردازند. آنها بدون هیچ چشمداشتی تنها به نیت کسب رضایت الهی و اطاعت از مقام ولایت، به جبهه‌ها رفتند و چه بسا خود مجروح و جانباز شدند و گاه به خیل شهدای انقلاب پیوستند. اگر زنان داوطلب به مدد و مساعدت جبهه و جنگ نمی‌آمدند، آمار شهدای جنگ فزونی می‌یافت و اگر مجروحان به موقع مداوا نمی‌شدند، درمان بعدی آنها، هزینه سنگینی را بر بیت‌المال تحمیل می‌کرد. خانواده‌ها و رزمنده‌ها با مشاهده توجه به امداد و درمان مجروحان جنگی، اشتیاق بیشتری برای ادامه حضور داوطلبانه در جبهه احساس می‌‌نمودند. هم‌‌‌اینک نیز بیان نمونه‌ها و جلوه‌‌‌های زیبای ایثارگری زنان پرستار، بهیار و امدادگر، موجی از عشق و شوق برای خدمت به مردم پدید می‌آورد.

جنگ تحمیلی، پس از انقلاب اسلامی، عرصه کارزار دیگری برای زنان آفرید. آنها از نخستین روزهای جنگ، همپای رزمندگان به ستیز با دشمن پرداختند. گاه تن به تن جنگیدند و گاه با پرداختن به امور جنگی، حضور مستقیم خود را در دفاع مقدس، حفظ کردند.

به تدریج و با طولانی شدن آن، جنگ به دیگر نقشهای خدماتی زنان، نیاز پیدا کرد. از این رو، زنان به پشتیبانی از جبهه در پشت جبهه روی آوردند. به شهرها و خطوط جنگی رفتند تا به امداد و درمان جنگجویان بپردازند. در جبهه و پشت آن، به طرق مختلف و اعجاب انگیز در تقویت روحیه رزمنده‌ها کوشیدند. البته همه خدمات جنگی را در آنچه بر شمردیم، نمی توان خلاصه کرد، بلکه باید کار زنانی را که برای رزمندگان شعر، داستان، حماسه نوشتند. موسیقی، فیلم و تئاتر ساختند. عکس، خبر و گزارش تهیه کردند. شهید، جانباز و اسیر شدند را نیز به حساب آورد،اینها تنها بخشی از خدمات آنان به جنگ است.

آنچه زنان را واداشت که در بدترین شرایط با اقل امکانات در جنگی نابرابر به یاری جنگجویان یا مدافعان کشور بپردازند، ایمان به جزای خیر در نزد خداوند و اعتقاد به درستی راه امام بود. در غیر این صورت، بعید بود پس از آنکه با ایثار جان، مال و اولاد خود، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند، بار دیگر برای پاسداشت آن مجبور باشند آنچه از مال و جان و اولاد برایشان باقی مانده، فدای حفظ انقلاب نمایند. بی شک از مهمترین علل پیروزی جنگ، حضور خالصانه همین زنان در عرصه دفاع بود، حتی فراتر از این می توان گفت که؛ «ملتی که بانوانش در صف مقدم برای پیشبرد مقاصد اسلامی هست، آسیب نخواهد دید.»

سخن قرآن و انقلاب اسلامی برآمده از آن در زمینه حضور سیاسی، اجتماعی و دفاعی زنان این است که؛ حضور سیاسی، اجتماعی و دفاعی بی اشکال است مشروط به اینکه پوشش اسلامی حفظ شود، حقوق همسران رعایت گردد.

با گذشت دفاع مقدس، بخش زیادی از زنان ایرانی، همچنان با رعایت ارزشها و حدود اسلامی در صحنه حاضرند، ولی دور شدن از سالهای دفاع مقدس، فاصله نسل جدید ازفضای دوران انقلا ب و جنگ تحمیلی، تهاجم یا شبیخون فرهنگی و... اندکی حضور پرشور و با پوشش اسلامی زنان را تحت الشعاع قرار داده، البته یک راه برای جبران و رفع معایب و نواقصی که بروز کرده، حضور فعالتر توده زنان مسلمان در صحنه است، ولی برای انقلاب اسلامی، صرف حضور زنان کافی نیست، بلکه حضور زن بدون پوشش اسلامی دیگر به پاسداری از انقلاب اسلامی نمی انجامد. در عمل و بیش از گذشته نیز باید نشان داد که حجاب ، مانعی برای حضور سیاسی، اجتماعی و دفاعی نیست، به علاوه، باید از مزایایی که حجاب در پاسداشت ارکان خانواده، تربیت اجتماعی و... دارد، بیشتر سخن گفت. ضرورت حضور سیاسی، اجتماعی و دفاعی زنان مسلمان، زمانی مهم جلوه می کند که بقای انقلاب اسلامی به جز حمایت مردان و زنان این مرز و بوم میسر نیست، به ویژه اینکه زنان چون در پیروزی انقلاب اسلامی نقش پررنگ و در دفاع مقدس نقش اساسی داشته اند، در حفظ ارزشهای اسلام و انقلاب هم باید همان نقش را همچنان حفظ کنند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:11 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از یادمان شهید باقری بازدید کرد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از یادمان شهید باقری بازدید کرد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از یادمان در حال ساخت شهید «حسن باقری» در منطقه عمومی فکه بازدید کرد.

کد خبر: ۲۳۲۷۱۶

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۲ - 19March 2017

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از یادمان شهید باقری بازدید کردبه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، سردار  سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه سفر خود به راهیان نور و استان خوزستان از یادمان در حال ساخت شهید «حسن باقری» بازدید کرد.

 

این یادمان در منطقه عمومی فکه و در محل شهادت این سردار رشید اسلام قرار دارد. شهید حسن باقری به همراه شهید مجید بقایی در تاریخ 9 بهمن سال 1361 در ماموریت شناسایی پیش از عملیات والفجر مقدماتی به شهادت رسید.

 

به گفته سردار سرتیپ «بهمن کارگر» رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور، این یادمان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 

انتهای پیام/121 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:10 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهادت هدیه‌ی کار جهادی است

شهادت هدیه‌ی کار جهادی است

مسئول موسسه روایت سیره شهدا گفت: کارهای جهادی انسان را عاشق خداوند می‌کند و شهادت هدیه‌ای است که خداوند به اهل جهاد می‌دهد.

کد خبر: ۲۳۲۷۳۵

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲ - 19March 2017

شهادت هدیه‌ی کار جهادی است

به گزارش گروه اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، حجت الاسلام و  المسلمین «محمدمهدی ماندگاری» مسئول موسسه روایت سیره شهدا در مراسم گرامیداشت شهدای مدافع حرم استان خوزستان در یادمان شهدای کانال کمیل و حنظله با تبریک سالروز میلاد حضرت زهرا(س) و با اشاره به شرایط سختی که در سال‌های دفاع مقدس در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل وجود داشت، گفت: همانطور که امروز شاهد بودیم که شرایط آب و هوایی سختی در این مناطق وجود دارد و انجام کار خادمی دشوار است، در دوران دفاع مقدس نیز اینگونه بود.

 

وی افزود: رزمندگان در برف و کولاک، در زیر باران‌های شدید، در تابستان داغ خوزستان و در زمستان یخبندان کردستان به دفاع از مرزهای ایران اسلامی پرداختند.

 

حجت الاسلام ماندگاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به 36 هزار شهید دانش آموز عنوان کرد: شهدای دانش آموز با تحمل سختی‌هایی که ذکر شد به فیض شهادت نائل آمدند. قدرت تحمل سختی‌ها نیز با رعایت چند نکته صورت گرفت.

 

وی در ادامه به تشریح این سه نکته پرداخت و گفت: نخست اینکه آنان با خدا معامله کردند و رضایت خداوند را در هر کاری در نظر گرفتند. دوم اینکه آن شهدا با درک این موضوع که دنیا فانی و بهشت ابدی است، خود را به بهشت فروختند. و سوم اینکه با انجام کارهای جهادی، شیطان را حقیر و ذلیل کردند.

 

مسئول موسسه روایت سیره شهدا بیان داشت: کارهای جهادی انسان را عاشق خداوند می‌کند و شهادت هدیه‌ای است که خداوند به اهل جهاد می‌دهد.

 

وی در پایان برای جوانان ایران اسلامی آرزوی سربلندی و موفقیت کرد.

 

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:10 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری مراسم تحویل سال نو در گلزار شهدای گمنام

برگزاری مراسم تحویل سال نو در گلزار شهدای گمنام

مراسم ویژه‌ تحویل سال 96 در گلزار شهدای گمنام تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۲۶۶۳

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴ - 19March 2017

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از تهران، مراسم ویژه‌ تحویل سال 96 با حضور پرشور مردم و خانواده ایثارگران و شهدا در گلزار  شهدای گمنام واقع در بوستان حضرت ولی‌عصر (عج) تهران برگزار می‌شود.

گفتنی است که این مراسم دوشنبه 30 اسفندماه بعد از نماز ظهر و عصر با سخنرانی حجت‌الاسلام اشرفی و مدیحه‌سرایی ذاکر اهل بیت (ع) محمد خزلی برگزار خواهد شد.

برگزاری مراسم تحویل سال نو در گلزار شهدای گمنام 

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:10 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

سرلشکر باقری در یادمان شهدای فتح المبین حضور یافت

سرلشکر باقری در یادمان شهدای فتح المبین حضور یافت

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دقایقی پیش در یادمان شهدای عملیات فتح المبین در غرب شهر شوش حضور پیدا کرد.

کد خبر: ۲۳۲۷۳۶

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵ - 19March 2017

سرلشکر باقری در یادمان شهدای فتح المبین حضور یافتبه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، سردار  سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دقایقی پیش در یادمان شهدای عملیات فتح المبین حضور یافت.

 

یادمان شهدای عملیات فتح المبین یادآور عملیات غرورآفرین فتح المبین است که در فروردین سال 61 انجام شد و طی آن عملیات حدود 2500 کیلومتر مربع از زمین‌های کشورمان از دست رژیم متجاوز بعثی آزاد شد.

 

این یادمان در غرب شهر شوش قرار دارد.

 

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:10 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

العامری: داعشی‌ها دیگر نمی‌توانند به سوریه فرار کنند

العامری: داعشی‌ها دیگر نمی‌توانند به سوریه فرار کنند

دبیرکل سازمان بدر عراق گفت که ما به بیگانگان اجازه مشارکت در عملیات آزادسازی موصل را نمی‌دهیم.

کد خبر: ۲۳۲۷۲۰

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۰ - 19March 2017

العامری: داعشی‌ها دیگر نمی‌توانند به سوریه فرار کنند

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از شبکه خبری المیادین، هادی العامری  دبیرکل سازمان بدر عراق امروز یکشنبه گفت که بعد از آزادسازی کرانه راست شهر موصل، تروریست‌های داعشی دیگر نمی‌توانند به سمت سوریه فرار کنند و تمامی راه‌های فرار تروریست‌ها به سوریه مسدود شده است.

وی در جریان بازدید از ناحیه بادوش در کرانه راست موصل، گفت: ما به نیروهای بیگانه هرگز اجازه نمی‌دهیم که در عملیات نظامی آزادسازی موصل شرکت کنند و این نبرد یک نبرد عراقی خالص است.

العامری با بیان اینکه شمار آوارگان احتمالا به بیش از از 180 هزار نفر برسد گفت: نقش صلیب سرخ در امدادرسانی به آوارگان ضعیف است.

وی افزود: مرجعیت دینی بر ضرورت مشارکت قوی در کمک‌رسانی به آوارگان تاکید کرده است.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق روز یکشنبه یکم اسفندماه آغاز عملیات آزادسازی کرانه راست شهر موصل را اعلام کرد.

نیروهای عراقی از آغاز این عملیات تاکنون، روستاهای زیادی را از چنگ گروه تروریستی داعش آزاد کردند.

در عملیات آزادسازی کرانه راست موصل، هزاران نفر از نیروهای مشترک عراقی با پشتیبانی بالگردهای نظامی و واحدهای توپخانه شرکت دارند.

نیروهای عراقی 24 ژانویه گذشته (5 بهمن) کرانه چپ شهر موصل را به‌طور کامل از چنگ تروریست‌های داعشی آزاد کردند.

عملیات آزادسازی نینوا از 26 مهر ماه آغاز شده است و از آن زمان تاکنون نیروهای عراقی اعم از نیروهای ارتش، پلیس فدرال و داوطلب مردمی و پیشمرگه صدها کیلومترمربع و ده‌ها محله در استان نینوا را از چنگ تروریست‌های داعشی آزاد کرده‌اند.

انتهای پیام/ 151 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 29 اسفند 1395  ] [ 06:09 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

تصویر کمتر دیده شده از سردار شهید «عبدالحسین برونسی»

تصویر کمتر دیده شده از سردار شهید «عبدالحسین برونسی»

تصویری دیده نشده از سردار شهید عبدالحسین برونسی فرمانده تیپ 18 جوادالائمه(ع) را تقدیم ادامه دهندگان راه شهدا می­ کنیم.

کد خبر: ۲۳۲۱۱۶

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۵:۰۰ - 17March 2017

به گزارش دفاع پرس از مشهد، سردار شهید عبدالحسین برونسی فرمانده تیپ 18 جوادالائمه(ع) بود که در 25 اسفندماه 1363 در عملیات بدر در جاده خندق به درجه  رفیع شهادت نائل آمد.

فرمانده شهید تیپ جوادالائمه(ع) جزو شهدای روحانی خراسان رضوی است و تصویر زیر این شهید والامقام را در لباس روحانیت نشان می­ دهد.

تصویر کمتر دیده شده از سردار «شهید عبدالحسین برونسی» 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:26 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روزشمار دفاع مقدس (27 اسفند)

روزشمار دفاع مقدس (27 اسفند)

27 اسفند 1395 خورشیدی برابر با 18 جمادی الثانی 1438 هجری و 17 مارس 2017 میلادی

کد خبر: ۲۲۸۳۳۰

تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۰ - 17March 2017

روزشمار دفاع مقدس (27 اسفند)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (27 اسفند)

• شهادت شهید غلامرضا سیاه ‎منصوری (1364 ه.ش)

• شهادت شهید علی‌اکبر توتونچی جانشین گردان لشکر 27 محمدرسول الله (ص) (13644 ه.ش)

• شهادت سردار شهید الیاس حامدی (1364 ه.ش) 

• شهادت سردار شهید ابراهیم اسدی (1366 ه.ش) 

• وفات آیت ‏الله رحمانی، عالم و مدرس برجسته حوزه (1374 ه.ش)

• رحلت فقیه معظم آیت الله «محمدمظفری قزوینی» عالم بزرگ قزوین (1380 ه.ش)


ادامه مطلب
[ شنبه 28 اسفند 1395  ] [ 12:25 ق.ظ ] [ مهدی گلشنی ]