امیر حیدری به جمع زائران راهیان نور پیوست

امیر حیدری به جمع زائران راهیان نور پیوست

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به جمع زائران کاروان‌های راهیان نور پیوست.

کد خبر: ۲۳۲۸۰۹

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴ - 21March 2017

امیر حیدری به جمع زائران راهیان نور پیوستبه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، امیر سرتیپ  «کیومرث حیدری» فرمانده نیروی زمینی ارتش با حضور در سرزمین‌های نور به بازدید از یادمان‌های شهدا پرداخت.

 

وی که از روز گذشته در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس حضور پیدا کرده است، از یگان‌های مرزی این نیرو در جنوب غرب کشور نیز بازدید کرد.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:46 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادمان «دشت ذوالفقاری» یادآور خاطرات شهدای مدافع شهر آبادان است

یادمان «دشت ذوالفقاری» یادآور خاطرات شهدای مدافع شهر آبادان است

مسئول یادمان شهدای دشت ذوالفقاری با اشاره به حماسه‌ها و عملیاتی که در منطقه دشت ذوالفقاری انجام شده است، گفت: این یادمان، یادآور خاطرات شهدای مدافع شهر آبادان است.

کد خبر: ۲۳۲۸۲۳

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸ - 21March 2017

«قاسم صادقی» مسئول یادمان شهدای دشت ذوالفقاری در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور اظهار داشت: در سال 599 به همراه جمعی از رزمندگان مقابل ارتش بعث عراق و استکبار جهانی در این منطقه ایستادگی کردیم تا آبادان نیز مانند خرمشهر سقوط نکند، لذا به مدت یک سال در دشت ذوالفقاری با دست خالی استقامت کردیم تا اینکه پس از فرار بنی صدر، نیروهای نظامی، انتظامی و مسئولان کشوری و لشکری همه با هم متحد شدند و طراحی عملیات‌هایی را به صورت سلسله‌وار انجام دادند.

 

وی افزود: بر این اساس اولین عملیات بزرگ ما که در تاریخ 5 مهر 60 انجام شد و به دنبال آن حصر آبادان شکسته شد، عملیات ثامن الائمه نام داشت که یکی از محورهای این عملیات همین منطقه ذوالفقاری بود لذا این منطقه را یادمان دشت ذوالفقاری آبادان می‌نامند.

 

صادقی تصریح کرد: البته این منطقه تا سال‌ها بعد از اتمام جنگ تحمیلی به فراموشی سپرده شده بود تا اینکه سه چهار سال پیش بر سر مزار همرزمان شهیدم در بهشت زهرا که در این منطقه به شهادت رسیده بودند اسم و شماره تلفن خودم را گذاشتم و بدین صورت توانستم با خانواده همرزمان شهیدم ارتباط برقرار سازم و بعد از این بود که بنا به خواهش این خانواده‌ها به محل شهادت آن‌ها آمدیم و پس از آن شروع به احیاء این منطقه کردیم که در این راه به همراه همسرم، پسرم و عروسم دو سال تمام است که در بیابان‌ها، مشغول احیاء و نوسازی خاکریزها و سنگرهای آن دوران هستیم به نحوی که اکنون با تلاش‌های صورت گرفته در همین منطقه تعداد 300 نفر شب مانی داریم.

 

 مسئول یادمان شهدای دشت ذوالفقاری تاکید کرد: در اینجا هر سنگر را به نام اقلیت‌های دینی، سربازان منقضی 56، خواهران مبارز خرمشهری، سه نسل یعنی مادر، پسر و نوه که در اینجا علیه متجاوزین جنگیدند، برادران شیردم، دانشجویان، دانش آموزان، جهادگران سازندگی، سه پزشکی که از آمریکا آمدند(محمد علی حبیب الله، اصغر شعله‌ور و مهدی موحدی) و غیره که یاد و نام آنها با خاطراتی که از خانواده‌هایشان نقل شده، گرامی می‌داریم، نامگذاری کرده‌ایم و خاطرات شهدا را برای دیگران بازگو می‌کنیم.

 

صادقی در پایان بیان داشت: همچنین حماسه‌ها و حوادث وقوع یافته در این منطقه را به صورت روزنگار و تابلونگار درآورده‌‌ام؛ یعنی با جمع آوری عکس‌ها و اسناد مربوط به این منطقه بر اساس آنها هر حرکت که در اینجا صورت گرفته شده یا شیئی در اینجا بکار گرفته شده را به صورت بازسازی شده به همراه تصاویر مربوطه در معرض دید عموم قرار داده‌ام.


انتهای پیام/231


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:46 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

ترویج کتابخوانی؛ تلاش جریان مومن فرهنگی در راهیان‌ نور

ترویج کتابخوانی؛ تلاش جریان مومن فرهنگی در راهیان‌ نور

ایجاد شبکه‌های عرضه کتاب‌های فاخر دفاع مقدس در یادمان‌های راهیان‌نور جنوب کشور یکی از تلاش‌های جریان مومن فرهنگی برای احیای فرهنگ کتابخوانی در کشور است.

کد خبر: ۲۳۲۸۲۲

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳ - 21March 2017

ترویج کتابخوانی؛ تلاش جریان مومن فرهنگی در راهیان‌نوربه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرسبه راهیان نور، بی‌شکنمایشگاه‌‌های کتاب راهیان‌نور جریان‌سازترین حرکت فرهنگی در راستای تداوم داشتن ثمرات این حرکت فرهنگی در طول سال برای زائرین خواهد بود. جهاد، حماسه، شور، فداکاری، شهادت، ایثار، سبک زندگی، خانواده، مدیریت و فرهنگ کار و تلاش و همه درس‌های گفته شده و نشده دفاع مقدس است که باید در سفر معنوی راهیان‌نور به زائران منتقل شود.

کتاب مفاهیم را در ذهن‌ها ماندگار می‌کند. زائری که کتابخوان می‌شود خودش یک مبلغ خواهد شد، مبلغی که حرفی برای گفتن خواهد داشت. تلاش برای احیای کتاب های دفاع مقدس در سرزمین‌های راهیان‌نور یک جهاد فرهنگی به تمام معنا است.

ورود جوانان جریان مومن انقلابی به حوزه کتاب و ادبیات دفاع مقدس از فرخنده ترین اتفاقات فرهنگی این سال‌های راهیان‌نور است که باید بهای بیشتری به آن داده شود. سه نمایشگاه بزرگ کتاب تخصصی دفاع مقدس در یادمان‌‌های چذابه، فکه و پادگان شهید محمودوند اهواز عرضه کننده فاخرترین کتاب‌های سال‌های اخیر این حوزه نمونه‌هایی از تعهد جریان مومن انقلابی است.

این نمایشگاه‌ها که با عزم جهادی جونان مومن برپاشده است با ارائه بهترین تخفیف‌ها تلاش دارد بهترین‌های ادبی‌ سال و تقریظ‌هایی که رهبر انقلاب بر ادبیات دفاع مقدس داشته است را به مخاطب معرفی و عرضه کند. ارائه تخفیف 50 درصدی برای تمام کتاب‌های این سه نمایشگاه انگیزه و گسترده انتخاب را برای مخاطب مهیا می‌کند تا با دست پُر از این سفر معنوی بیرون آید و کتاب‌های مورد علاقه خود را تهیه کند.

سه نمایشگاه کتاب‌های تخصصی دفاع مقدس امسال در سه یادمان ذکر شده را می‌توان سه حرکت مهم فرهنگی امسال راهیان‌نور عنوان کرد که خوب است با این رویکرد در یادمان‌های جنوب غرب نیز تکرار شود.

استقبال از کتاب‌های تقریظ شده رهبر معظم انقلاب مانند «دختر شینا»، «گلستان یازدهم»، «آب هرگز نمی‌میرد»، «وقتی مهتاب گم شد» و کتاب‌هایی از جمله «سلام بر ابراهیم»، «حاجی فیروز» و... نشان می‌دهد ظرفیت کتابخوانی در بین جوانان کشورمان وجود دارد.

انتهای پیام/121


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:46 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

رگبارهای دشمن و لبخند پیروزمندانه شهید

رگبارهای دشمن و لبخند پیروزمندانه شهید

هنگامی که رگبارهای دشمن بر سر رزمندگان می ريخت و دلهره ايجاد می کرد او را متبسم می ديدی که می گفت اين ها تلاش مذبوحانه است و ما پيروزيم و با سخنان خود مايه دلگرمی براي رزمندگان بود.

کد خبر: ۲۳۱۷۳۹

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰ - 21March 2017

////عید//// حضور در جبهه ها یک وظیفه شرعی و دینی استبه گزارش دفاع پرس از شیراز، شهيد محمود عاليشوندی در سال 13355 در خانواده ای مذهبی در فراشبند فارس ديده به جهان گشود. 

دبستان را تا کلاس ششم ابتدائی در مدرسه شوريده فراشبند پشت سر گذاشت و از شاگردان برجسته مدرسه بود، ضمن اين که در دروس خود جديت داشت و از اخلاق و رفتار شايسته ای برخوردار بود.

دوره دبيرستان را تا کلاس نهم در فراشبند طي کرد. در اين زمان او يک جوان نيرومند شده بود که از لحاظ بدني بسيار ورزيده و ورزشکار بود که با تهذيب نفس شخصیتی عالمانه پيدا کرده بود و با داشتن نيروي فوق العاده جسمي بسيار متواضع بود و اين يکي از صفات بسيار برجسته او به حساب می آمد. وی دوم دبيرستان تا اخذ ديپلم را در شهرستان کازرون و فيروزآباد گذرانيد و در رشته طبيعي ( علوم تجربي ) ديپلم گرفت که همين دوران مصادف بود با پيروزي انقلاب اسلامي، که الحق او پشتيبان انقلاب در اين منطقه بود.

محمود از اولین کسانی بود که دسته های راهپيمائي را در فراشبند به راه انداخت و خود مردانه در جلو صف تظاهر کنندگان در مقابل مزدوران رژيم سينه سپر مي کرد و تظاهرات را سر و سامان مي داد.

با برادران روحاني که جهت ارشاد به اين منطقه آمده بودند همکاري می کرد تا اين که انقلاب اسلامي پيروز شد و او که سراسر وجودش را وقف اسلام کرده بود با اشتياق به دنبال خدمت به انقلاب بود.

در سال 1358 از طرف مردم براي جهاد سازندگي انتخاب شد و جزء اولين مؤسسين جهاد سازندگي فراشبند بود. وی از کميته فرهنگي جهاد شروع کرد و تمام اوقات خود را صرف  تبليغ نمود.

او مردانه ايستاد و دفاع از حق نمود. بعد از کميته ي فرهنگي جهاد به مرکز هماهنگي شوراهاي اسلامي منتقل شد و بيشتر با روستائيان محروم در تماس بود. در روستاها اقدام به تشکيل شوراهاي اسلامي نمود و تمام روستاهاي فراشبند هنوز خاطره هاي اين جوانمرد را به ياد دارند که چگونه با قامتي رشيد و چهره اي روحاني مي ايستاد و با لحني ملايم و لطيف با روستائيان صحبت مي کرد و به آن ها نويد پيروزي مي داد.

 هنگامي که رگبارهاي دشمن بر سر رزمندگان مي ريخت و دلهره ايجاد مي کرد او را متبسم مي ديدي که مي گفت اين ها تلاش مذبوحانه است و ما پيروزيم و با سخنان خود مايه ي دلگرمي براي رزمندگان بود.

 هفته ي اول جنگ از طريق جهاد به اهواز اعزام شد در همان روزها که دشمن تا نزديکي هاي اهواز پيش آمده بود. بلي جنگي که شروع شد او ديگر مي بايست تمام کوشش خود را معطوف جبهه کند . در آن روزها که آبادان در محاصره بود ، با همرزمان شهيدش حيدر کشاورز و محمود احمدي از راه دريا خود را به آبادان رساندند و در ايجاد اولين جاده ي خشکي زحمت ها کشيدند و اجرش را از خدا خواست .

حدوداً پانزده بار به جبهه رفت و در عمليات هاي متعدد شرکت نمود که در بيشتر عمليات ها فرماندهي را به عهده داشت در حمله ي طريق القدس - فتح المبين - بيت المقدس - محرم - والفجر يک و چندين حمله ي ديگر شرکت داشت او کوه هاي سر به فلک کشيده ي غرب را دوست مي داشت و همچنين دشت هاي تفديده ي جنوب را به ياد خدا و براي خدا زير پا نهاد و مي گفت اين ننگ است براي آن ها که توانائي حضور در جبهه ها را دارند با اين وضع که کشور در خطر است در خانه بمانند بايد رفت و اين سلاله ي پاک رسول خدا را ياري کرد اين ها را که مي گفت چون خود بدان عمل مي کرد .

صدق و راستي از گفتارش پيدا بود و در شنونده اثر مي گذاشت و سرانجام محمود عزيز در غروب سوم اسفند ماه 1362 در حالي که با دوستان شب قبل حنا بسته بودند و شادي حضور در عمليات خيبر وجودشان را پر کرده بود و او با قامتي بلند و استوار همراه با شهيد حيدر کشاورز ديگر رزمندگان را در مورد چگونگي مقابله با دشمن راهنمائي مي کردند او با يازده نفر از همسنگرانش که در آن ميان برادرش فضل الله و پسر عمويش تيمور و غلامرضا عاليشوندي و برادرزاده اش ياسين بودند . در غروبي سرخ عاشقانه و خندان لب پر گشودند و به معبود رسيدند او سر و دست و پا را در راه معبود همچون حمزه سيدالشهداء سينه اش دريده گشت و به آرزويش رسيد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:45 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

بیگانگی با شهدا امنیت کشور را به خطر می‌اندازد

بیگانگی با شهدا امنیت کشور را به خطر می‌اندازد

خادم کاروان‌های راهیان نور گفت:‌ تا فرهنگ ایثار و شهادت در بین جوانان وطن ساری است و تا وقتی که جوانان مدافع حرم هستند، امنیت در کشور ما برقرار است.

کد خبر: ۲۳۲۸۳۳

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰ - 21March 2017

بیگانگی با شهدا امنیت کشور را به خطر می‌اندازد«محمد عبداللهی» خادم کاروان شهید صیاد شیرازی همدان در گفت‌وگو خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور اظهار داشت:  بازگو کردن مرام شهدا برای زائران باعث ایجاد محبت شهدا در دل آن‌ها می‌شود‌. زائران با حضور در این یادمان‌ها با سیره شهدا آشنا می‌شوند و در حقیقت شهدا تبدیل به الگوی زوار می‌شوند.

وی در ادامه افزود: هر چقدر از سیره شهدا بی کم و کاست برای مردم نقل شود، مردم خود به خود به شهدا نزدیک می‌شوند. 

عبداللهی با بیان اینکه در کاروان کتاب‌هایی از زندگینامه شهدا به زوار ارائه می‌شود تا با سبک زندگی آن‌ها آشنا شوند، گفت: جوانان اگر از سیره شهدا تبعیت کنند هم خودشان در زندگی موفق می‌شوند و هم دیگران را به این سیره دعوت خواهند کرد؛ سیره شهدا سیره اهل بیت(ع) است و بدون هیچ نقطه سیاهی مردم جذب این سبک و شیوه می‌شوند.

وی در ادامه افزود: ما باید در قالب‌های به روزتری سبک و زندگی شهدا را به ملت معرفی کنیم. همه نهادها و سازمان‌ها باید در این مسیر گام بردارند. ما باید تک تک روزهای دفاع مقدس را که یوم الله است، گرامی بداریم. 

این خادم سرزمین‌های نور در خصوص شعار من انقلابی‌ام که شعار امسال راهیان نور انتخاب شده است، گفت: انقلاب به معنای منقلب شدن است یعنی هر روز ما باید نسبت به روز قبل‌مان توسعه پیدا کند. جوان انقلابی باید هر روز نسبت به روز قبلش اعم از علمی، فرهنگی و اقتصادی پیشرفت داشته باشد ولو یک قدم.

وی گفت: تا فرهنگ ایثار و شهادت در بین جوانان وطن ساری و جاری است، و تا جوانان مدافع حرم هستند که برای مبارزه با داعش عازم عراق و سوریه می‌شوند، امنیت در کشور ما برقرار است؛ اما اگر ما با سیره شهدا بیگانه باشیم امنیت ما به خطر می‌افتد.

 

انتهای پیام/411 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:45 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

امام حسین(ع) از من خواست به جبهه برگردم

امام حسین(ع) از من خواست به جبهه برگردم

وقتی خبر شهادتش را به او دادیم، لبخند ملیحی بر لبش نشست و با آرامش کامل گفت «همین الان آقا و مولایم حضرت امام حسین (ع) این‌جا بود، از من خواست به جبهه برگردم که به من نیاز دارند». بعد از گفتن این جمله، التماس می‌کرد که به جبهه برگردد.

کد خبر: ۲۳۰۵۱۵

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰ - 21March 2017

 

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از مازندران، سال 1362، از طرف اداره آموزش و پرورش شهرستان نکا به صورت داوطلبانه  به منطقه کردستان اعزام و در شهرستان سقز مستقر و مشغول به خدمت شدم. از میان انبوهی از شیرین‌ترین خاطرات آن سال‌‌ها یکی هر لحظه برایم زنده و تکرار می‌شود و مرا به روزهای دوست داشتنی جبهه می‌برد.

هرگاه که عملیاتی در منطقه شروع می‌شد، ما را برای رسیدگی به مجروحان، به بیمارستان‌‌ها می‌بردند. بعد از عملیات والفجر4 مجروحان زیادی را به بیمارستان‌‌ها انتقال داده بودند. در بین مجروحان، رزمنده‌ای را بر اثر جراحت زیاد از حنجره تا شکم، ساعت شش صبح به اتاق عمل انتقال داده بودند.

 بعد از عمل جراحی، در اتاق مراقبت‌‌های ویژه از او مراقبت می‌کردیم. ساعت چهار و نیم بعد از ظهر شد، هیچ علائم حیاتی از این مجروح نداشتیم. از نظر پزشکان، این رزمنده به شهادت رسیده بود. مقدمات انتقال به سردخانه را فراهم کردیم.

وقتی برانکارد آماده شد، متوجه بوی خوشی شدیم که در فضای بیمارستان پیچید. بوی خوش و دل‌انگیزی که در تمام عمر شبیه آن را استشمام نکرده بودم. دوستان و همکاران من هم آن را احساس کردند. همگی از یکدیگر می‌پرسیدند این چه بویی است؟ از کجا آمده است...؟ در حالی که هیچ کس جوابی برای آن نداشت. مشغول بازکردن دست و پای آن رزمنده بودیم.

همین که دست و پایش باز شد، دیدم از جای خودش پرید و در حالت نیم‌خیز با صدای بلند فریاد می‌زند: «آزادم کنید... بگذارید بروم...». همه با شگفتی خاصی به او نگاه کردند و متعجب بودند. «این همان رزمنده است که شهید شده بود؟! چه اتفاقی افتاد؟!» آن رزمنده مدام فریاد می‌زد: «آزادم کنید.»

وقتی خبر شهادتش را به او دادیم، لبخند ملیحی بر لبش نشست و با آرامش کامل گفت: «همین الان آقا و مولایم حضرت امام حسین(ع) این‌جا بود، از من خواست به جبهه برگردم که به من نیاز دارند». بعد از گفتن این جمله، التماس می‌کرد که به جبهه برگردد. اشک شوق در چشمان حلقه زد و موی بر بدن سیخ شد. به حال خود حسرت خوردیم و می‌خوریم.

بر گرفته از کتاب «سبک بالان قله ایثار» به قلم «حدیثه صالحی»

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:45 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

وقتی ذکر یا زهرا (س) حلال یک مشکل شد

وقتی ذکر یا زهرا (س) حلال یک مشکل شد

در حالیکه صدای گریه بچه، همچنان به گوشم می‌رسید ، ضمن تلاش و کلنجار رفتن با قفل، ناخودآگاه ذکر یا فاطمه الزهرا (س) را به زبان آوردم.

کد خبر: ۲۳۲۷۷۸

تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸ - 20March 2017

 به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، آتش‌نشانان با «عزمی راسخ» و « شجاعتی مثال‌زدنی» همیشه گوش به زنگ و آماده جان‌فشانی هستند، آنها در هر برهه از تاریخ دِین خود را ادا کرده‌اند، از دوران جان‌فشانی در هشت سال دفاع مقدس تا اکنون که غیرت‌مندانه برای تداوم زندگی‌ها، همچنان به دل آتش می‌زنند و می‌سوزند و «در راه خدا متاع جان را بی‌چند و چون عرضه می‌کنند».

بازخوانی خاطراتی از خودگذشتگی‌ها و جان‌فشانی‌های این غیور مردان خاموش خالی از لطف نیست. روایتی از لحظات سخت مأموریت و عملیاتهای نفسگیر را از زبان آتش‌نشانان می‌خوانید:

در پی تماس با 125، از طریق ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی متوجه شدیم، دختر بچه سه ساله‌ای حدود سه ساعت در طبقه پنجم برجی محبوس شده است، به اتفاق فرمانده ایستگاه 49 آتش‌نشانی واقع در خیابان ملاصدرا به محل حادثه رفتیم، با توجه به نوع در ورودی آپارتمان و نوع قفل عملاً هیچ راهی برای ورود به آپارتمان وجود نداشت.

بنابر دستور فرمانده عملیات درخواست دستگاه برش و نردبان شد، در مدتی که منتظر بودیم وسائل درخواستی به ما برسد، با توجه به گریه شدید بچه و بی‌تابی مادر و پدر، من با کلیدی که همراهم بود به سراغ در رفتم، در حالیکه صدای گریه بچه، همچنان به گوشم می‌رسید ، ضمن تلاش و کلنجار رفتن با قفل، ناخودآگاه ذکر یا فاطمه الزهرا (س) را به زبان آوردم، ناگهان قفل باز شد و همه مات و مبهوت به در نگاه می‌کردند، خودم هم از این اتفاق شوکه شده بودم.

بعد از ورود به منزل و آرامش دادن به دختر بچه ، مجدداً در را بستیم ، این بار هر چه امتحان کردیم قفل باز نشد، این اتفاق نشان داد که ائمه و معصومین (س) به کار ما نظر دارند و ما را یاری می‌کنند.

 

 منبع : تسنیم


ادامه مطلب
[ دوشنبه 30 اسفند 1395  ] [ 02:16 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روزشمار دفاع مقدس (30 اسفند)

روزشمار دفاع مقدس (30 اسفند)

30 اسفند 1395 خورشیدی برابر با 21 جمادی الثانی 1438 هجری و 20 مارس 2017 میلادی

کد خبر: ۲۲۸۴۰۹

تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰ - 20March 2017

روزشمار دفاع مقدس (30 اسفند)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (30 اسفند)

• سالروز شهادت عالم مجاهد آیت الله «میرزا عبدالکریم امام جمعه تبریزی» (12966 ش)

• عملیات امام مهدی (عج) در منطقه قصر شیرین توسط سربازان دلیر ارتش (13666 ه.ش)

• رحلت فقیه جلیل آیت الله «حسین امامی کاشانی» عالم بزرگ کاشان (13800 ه.ش)

• عید نوروز و آغاز سال هجری شمسی

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه 30 اسفند 1395  ] [ 02:15 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

رزم مردانه در قامت یک فرمانده

رزم مردانه در قامت یک فرمانده

همسر شهید پژگاله گفت:درعملیات های مختلف حضور داشت و زمانی که شهید شد تازه فهمیدم که فرمانده بوده است ازجبهه برایم هیچ مطلبی نمی گفت.

کد خبر: ۲۳۰۵۴۶

تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰ - 20March 2017

طاهره دهقانی همسر شهید محمد پژگاله در گفت وگو با خبرنگار دفاع پرس در خورزستان، با اشاره به خصوصیات همسر  شهیدش اظهار داشت: موازین شرعی و مسائل اخلاقی را رعایت می کرد. نسبت به رعایت حجاب و مسایل اخلاقی خیلی حساس بود و زمانی که می دید افرادی این موارد را رعایت نمی کنند بسیار ناراحت می شد. اگر فردی غیبت می کرد سریع به آن فرد تذکر می داد و از این کار وی را  برحذر می داشت. بسیار خوش رفتار بود به همه احترام می گذاشت و اخلاق و رفتار انسانی اش زبانزد عام و خاص بود.

وی افزود: دوران ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت گذراند. دوره دبیرستان را در رشته بازرگانی درس خواند و در سال 1359 دیپلم گرفت. در دوران انقلاب در فعالیت های قبل از انقلاب حضوری فعال داشت و بعداز پیروزی انقلاب اسلامی عضو سپاه شد. بعد از گذراندن دوره آموزشی کوتاه مدت عضو بسیج شد و در دوران جنگ دورهای تکمیلی سلاح های نظامی را آموخت. بعد از گذراندن این دوره پاسدار رسمی سپاه انتخاب شد.

دهقان بیان کرد: همسرم در دوران جنگ خیلی کم و محدود به مرخصی می آمد ولی به نیروهایش به راحتی مرخصی می داد. یادم می آید 45 روز که جبهه بود 15 روز مرخصی داشت ولی بیشتر مواقع سه ماه که جبهه بود بعد به مرخصی می آمد و کمتراز 15روز می ماند و می رفت.

همسر شهید پژگاله یادآورشد: من زمانی که محمد شهید شده بود فهمیدم فرمانده بوده است و هیچ حرفی در مورد جبهه و کارهای جنگ در خانه نمی زد. تقریبا 2 سال و  8 ماه زندگی مشترک با محمد داشتیم ولی شاید یکسال هم در خانه نبود. همیشه جبهه بود ولی به همین مدت که کنارش زندگی کردم خدا را شکر می کنم.

 

 

فرمانده ای که همسرش هم تا زمان شهادت خبرنداشت فرمانده است

 

وی ادامه داد: محمد همیشه به من می گفت دعا کن شهید شوم، من هم می گفتم دعا می کنم همه سربازان اسلام سالم و صحیح بروند و برگردند ولی محمد از من پیش خدا مقرب‌تر بود و دعایش مستجاب شد و به هدفش رسید و ان شاءالله آن دنیا شفاعتم کند. در این دنیا به این نکته رسیدم که واقعا شهدا زنده اند و عنایت ویژه ای نسبت به خانوادهایشان دارند«ولاتحسبن الذین قتلوابل احیاءعندربهم یزرقون » واقعیت عینی است که با تمام وجودم درک کرده ام. شهدا زنده اند و در نزد پروردگارشان روزی می خورند، جسم آنها وجود ندارد والا بیش از گذشته به خانوادهایشان نظر دارند.

همسر شهید یادآور شد: فرمانده ای که احوال نیروهایش را می پرسید زودتر از آنها سلام و احوال پرسی می کرد و نیروهایش را شرمنده می کرد. انسانی خود ساخته و ارزشی که اهل مطالعه بود و از رفتار و عملش می توان به این نکته رسید که مباحث اعتقادی و ارزشی برایش مهم و ارزشمند است. 

همسر شهید ادامه داد: سرکشی به خانواده شهدا و رسیدگی به یتیمان همیشه در دستور کار داشت و به امام خمینی (ره) علاقه‌مند بود و می گفت هر چه داریم از ایشان داریم. همیشه با وضوبود. بسیار به مسائل اخلاقی و ارزشی بها می داد و آرزویش ساخت مسجد بود.

وی در مورد حضور همسرش در جنگ یادآور شد: در مرداد سال 65 با جمعی از بچه‌های سپاه مأموریت یافت برای خرید اسلحه به چین برود. فرماندهان نظامی چین که هوش و ذکاوت محمد و همکارانش را دیدند، پرسیدند شما با اینکه جوانید تجربه زیادی دارید چند سال در جبهه هستید؟ محمد گفت: 6 سال. پرسیده بودند این همه سال در جنگ بودید، دیوانه نشدید؟ محمد جواب داده بود ما مسلمان هستیم، قدرت ایمان و اعتقاد به معاد است که این صبر را به ما داده است.

همسر شهید خاطر نشان کرد: از آغاز جنگ در همه عملیات های دوران دفاع مقدس در جبهه حضوری فعال داشت. از بنیانگذران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آبادان بود و در عملیات کربلای5 با تمام توان جنگید. در مدت یک سال و نیم در غرب،کردستان و ارومیه مسئولیت قرارگاه حمزه سید الشهداء(ع) واحد طرح و عملیات را برعهده داشت و در زمان شهادت در ستاد مرکزی قرار گاه خاتم الانبیاء(ص) فعالیت می کرد. چند مرتبه نیز در جبهه  زخمی شده بود. محمد 14 اسفند سال 65 در عملیات کربلای پنج در شرق دجله به شهادت و هدفش رسید.

شهید محمد پژگاله در بخشی از وصیت نامه اش آورده است: «ما نسل خدایی هستیم،رنج ها و ناراحتی های این نسل زیاد است ولی در عوض نسل های آینده نتیجه این زحمات را می بینند و اگر ما الان سهل انگاری کنیم، نسل های آینده مارا لعنت می کنند». آیا ثمره خون شهدا و ایثار و فداکاریشان را امروز در جامعه نمی بینیم،آرامش و امنیت و اقتدار جامعه امروز نتیجه همین رنج ها و ناراحتی هایی بود که شهدایی همچون سردار پژگاله ها تحمل کردندتادر حال حاضر بتوانیم مستقل و آزاد و بدون دغدغه ها و مشکلات دوران جنگ زندگی کنیم.

انتهای پیام/191 


ادامه مطلب
[ دوشنبه 30 اسفند 1395  ] [ 02:15 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]