راهیان نور باعث نهادینه شدن فرهنگ دفاع مقدس در جوانان شده است

راهیان نور باعث نهادینه شدن فرهنگ دفاع مقدس در جوانان شده است

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ضمن تبریک به مناسبت 12 فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری اردوهای زیارتی راهیان نور گفت: یکی از برکات برنامه ارزشی و معنوی راهیان نور نهادینه شدن فرهنگ غنی دفاع مقدس در جوانان است.

کد خبر: ۲۳۲۹۳۴

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۶ - 22March 2017

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، «امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی»، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ضمن تبریک به مناسبت 12 فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری باشکوه اردوهای زیارتی راهیان نور در ایام نوروز گفت: حضور و استقبال با شکوه مردم از اقشار مختلف جامعه در مناطق عملیاتی تایید و تجدید پیمان با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و یکی از برکات برنامه ارزشی و معنوی راهیان نور نهادینه شدن فرهنگ غنی دفاع مقدس در جوانان می باشد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) اظهارداشت: کارکنان پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس با حضور موثر خود در عملیاتهای مختلف و پشتیبانی از نیروهای عمل کننده و تامین امنیت آسمان منطقه نبرد و حفظ و حراست از شهرها و اماکن حساس و حیاطی از کیان مقدس جمهوری اسلامی ایران به شایستگی دفاع کردند و در این راه شهدای بسیاری تقدیم نمودند و امروز هم با قدرت از دست آوردهای ارزشمند کشور حراست می کنند.

امیر اسماعیلی با اشاره به حضور و استقبال گسترده زائران در ایستگاه های راهیان نور پدافند هوایی گفت: قرارگاه پدافند هوایی امسال با تاسیس نمایشگاه تجهیزات پدافند هوایی در اهواز و کرمانشاه پذیرای زائران راهیان نور بود و یادمانهای پدافند هوایی در این مناطق یاد و خاطره دلاور مردی های رزمندگان پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس را زنده کردند.

وی در پایان افزود: مردم قدر شناس ایران اسلامی با حضور گسترده و با شکوه خود در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس بار دیگر با آرمانهای بلند حضرت امام خمینی(ره)،مقام معظم رهبری(مد)و شهدای گرانقدر تجدید میثاق کردند و به این راه پر افتخار آری گفتند.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:13 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

امیدواریم پس از رهنمود حضرتعالی شاهد تحول اساسی در تولید و اشتغال باشیم

امیدواریم پس از رهنمود حضرتعالی شاهد تحول اساسی در تولید و اشتغال باشیم

«طیب‌نیا» در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب تاکید کرد که بیانات ایشان و نامگذاری سال ۹۶ که رشد تولید داخل و اشتغال جوانان را به مطالبه عمومی تبدیل می‌کند، در نیل به این اهداف تعیین‌کننده و کارساز خواهد بود.

کد خبر: ۲۳۲۹۳۷

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۱ - 22March 2017

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، متن نامه «علی طیب‌نیا» وزیر اقتصاد به رهبر معظم انقلاب به شرح ذیل است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم
 
محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای (دام عزه)
  
با سلام و تحیات
 
تقارن زاد روز فرخنده دخت نبی اکرم، حضرت فاطمه زهرا (س) با آغاز سال 1396 و عید نوروز را نشانه ای مبارک دانسته و به مردم شریف ایران و حضرتعالی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. نام‌گذاری سال 1396 به نام "سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال"، پس از محور بودن "اقتصاد" در غالب نام‌گذاری‌های چند سال اخیر، نشان‌دهنده اهمیت و اولویت اساسی حل و فصل مشکلات اقتصادی بر مبنای یک نقشه راه بلندمدت، یعنی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.

در سال گذشته، بر مبنای رهنمودهای حضرتعالی، دولت توانست با همکاری کلیه ارکان نظام جمهوری اسلامی و  مشارکت مردم، گام‌‌های بلندی برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بردارد.

 رشد کم‌نظیر تولید ناخالص داخلی، یک‌رقمی‌شدن تورم، تأمین کلیه نیازهای وارداتی کشور از محل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی و تداوم تراز مثبت تجاری غیرنفتی کشور، استمرار روند کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت، بهره‌برداری از سامانه جامع گمرکی، تکمیل طرح جامع مالیاتی، گسترش و تعمیق بازار سرمایه و افزایش اتکای تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به این بازار، افزایش بهره‌برداری از میادین مشترک هیدروکربوری، ارتقاء امنیت غذایی با اتکای بیشتر بر تولید محصولات کشاورزی داخلی، از جمله اقدامات مهمی بود که در سال 1395 در چارچوب برنامه‌های مصوب برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به ثمر نشست.

عملکرد سال گذشته در این حوزه بسیار امیدوارکننده و قابل توجه بوده گرچه عقب‌ماندگی‌ها در برخی حوزه ها به گونه ای است که تا برآورده شدن انتظارات مردم هنوز فاصله زیادی داریم.

سال 1396، سال شروع برنامه ششم توسعه است که برشی پنج‌ساله‌ از برنامه بلندمدت کشور برای تحقق پیشرفت اقتصادی و عدالت اجتماعی محسوب می شود. هدف اصلی این برنامه در سطح کلان، رشد تولید داخلی و اشتغال جوانان کشور در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است. تبدیل این هدف به یک مطالبه عمومی از سوی حضرتعالی و تأکید بر مسئولیت تمامی ارکان نظام و نیز مشارکت مردم برای تحقق آن، راهبردی تعیین‌کننده و کارساز، به‌ویژه، در این مقطع زمانی خاص خواهد بود.

در مجموعه دولت و به ویژه وزارت امور اقتصادی و دارایی برای رفع دغدغه جدی حضرتعالی در موضوع مبارزه با قاچاق و فراتر از آن تعمیق شفاف‌سازی در اقتصاد کشور اقدامات زیربنایی موثری آغاز و در حوزه هایی چون گمرک، مالیات‌ستانی عادلانه و مبارزه با پولشویی، گام‌های مهمی برداشته شده اما قطعا هنوز با وضع مطلوب فاصله داریم. یکی از مهمترین اقدامات، تجهیز گمرکات کشور به سیستم‌ها و دستگاه‌های پیشرفته بازرسی و نظارت فنی است. هر چند طی سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این زمینه آغاز و اجرایی شده، لیکن امید داریم در سال پیش رو، پس از رهنمود حضرتعالی با همکاری همدلانه همه ارکان نظام بتوانیم شاهد تحولی اساسی در این زمینه باشیم.

همچنین، تاکیدات حضرتعالی در دو مقوله تامین امنیت سرمایه گذاری و سرمایه گذاران در کشور و نیز تحقق کامل اهداف تعیین شده برای اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی با رویکرد بهبود محیط کسب و کار در ایران، بسیار دلگرم کننده و راهگشا بوده و هست.

در پیش‌بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در ابتدای سال، فرصت بی‌نظیری است تا گفتمان تولید ملی و اشتغال به‌عنوان یک مطالبه ملی، در قالب برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی تجلی یافته و انتخابات به عرصه ای برای رقابت در جهت تحقق این مهم تبدیل گردد.

خوشبختانه با اهتمام ریاست محترم جمهور، راهبری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و تلاش مشترک در بخش های مختلف دولتی و خصوصی و تعاونی؛ دستاوردها و تجربه ارزنده‌‌ای در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به دست آمده که می توان با اتکاء به آن،  اعتماد به وعده الهی و تحت رهنمودهای روشنگرانه حضرتعالی در سالی که به نام « اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» مزین گردید، مسیر  پیشرفت ایران اسلامی را با قوت ادامه داده و آینده ای روشن تر را به مردم عزیز کشورمان وعده دهیم.

در پایان از درگاه ایزد منان برای معظم له سلامتی و طول عمر و دوام توفیقات را مسئلت می نمایم.
                                                                                                                                          علی طیب نیا
                                                                                                                                                     وزیر امور اقتصادی و دارایی


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:12 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

جانباز«علی ابوالحسنی» به خیل همرزمان شهیدش پیوست

جانباز«علی ابوالحسنی» به خیل همرزمان شهیدش پیوست

جانباز سرافزار «علی ابوالحسنی»، در آستانه بهار طبیعت دعوت حق را لبیک گفت.
کد خبر: ۲۳۲۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۹ - 21March 2017
 

به گزارش دفاع پرس از مازندران، جانباز سرافراز بهنمیری علی  ابوالحسنی از روستای سرخدشت توابع بابلسر عصر امروز به خیل همرزمان شهیدش پیوست.

این جانباز دوران دفاع مقدس، پس از تحمل سال‌ها رنج و سختی دربیمارستان بقیه الله تهران دعوت حق را لبیک ‌گفت.

جزییات بیشتر از زمان و مکان تشییع این جانباز دفاع مقدس متعاقبا اعلام می‌شود.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:49 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

حرم شهدای گمنام بروجرد در قاب تصویر

حرم شهدای گمنام بروجرد در قاب تصویر

بروجرداز سال 1380 میزبان پنج شهیدگمنام است که این شهدا در منطقه پاسگاه زید، شلمچه و فاو تفحص گردیده و امروز مامنی برای دلدادگی عاشقان به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش شده است.

کد خبر: ۲۳۲۵۲۰

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰ - 21March 2017


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:48 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

فرزندم می‌گفت:‌ «بابا! نمی‌دانید آقا مهدی زین الدین چه کسی بود؟»

فرزندم می‌گفت:‌ «بابا! نمی‌دانید آقا مهدی زین الدین چه کسی بود؟»

«بابا! نمی‌دانید که آقا مهدی زین الدین چه کسی بود. ای کاش صد تا از ماها شهید می‌شدیم اما آقا مهدی زنده می‌ماند.»

کد خبر: ۲۳۱۶۹۳

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۳ - 21March 2017

می‌گفت: کاش صد نفر به جای شهید زین الدین شهید می‌شدگروه حماسه و جهاد دفاع پرس، در آستانه سی‌و‌یکمین سالگرد شهادت دانش آموز شهید «احمد هاشمی» به سراغ حاج «عزت‌الله هاشمی» رفتیم تا جویای احوالش و شنونده خاطرات در گلو مانده‌اش باشیم. گفتنی است حاج عزت از سال 73 زادگاهش خمین را ترک کرده و این روزها در شهرک زیبادشت بالا زندگی می‌کند. در ادامه ماحصل گفت‌وگو را می‌خوانید:

 

هروقت بزرگ‌تر شدی بیا

همین که شنید امام اعلام کرده «جوان‌ها باید جبهه را پر کنند» مثل خیلی از دانش‌آموزان دیگر، قید مدرسه را زد و بی‌خیال درس و مشق شد و به سراغ اعزام به جبهه رفت. وقت جبهه رفتنش نبود. سن و سالی که نداشت، 13 ساله؛ دانش‌‎آموز دوم راهنمایی بود، اما دوست نداشت حرف امام زمین بماند. شناسنامه‌اش را دستکاری کرد و با هر کلکی بود برگه اعزام گرفت و به جبهه رفت. ابتدا به کردستان اعزام شد، بعد از جزیره مجنون سر درآورد. در عملیات خیبر کمک آرپی‌جی زن بود. برای بار چهارم به منطقه عملیاتی جنوب رفت و در عملیات والفجر 8 شرکت کرد. در حین عملیات (22بهمن 64) در نزدیکی‌های کارخانه نمک، تیر خورد و از پای افتاد. پیکر مطهرش به مدت سه ماه در منطقه ماند و عاقبت پس از بازپس‌گیری فاو به میهن بازگشت.

احمد نخستین فرزندم بود. 20 مهر سال 1349 در روستای خراوند به دنیا آمد. از همان دوره بچگی زرنگ و باهوش بود. شش سالش که تمام شد در مدرسه 14 خرداد (میدان مدرس) ثبت نامش کردم. درسش خوب بود. دوره ابتدایی را در مدرسه 14 خرداد خواند. به درس و مدرسه دل می‌داد. دوره راهنمایی را هم در مدرسه شهید مصطفی خمینی ثبت نام کرد. کلاس دوم راهنمایی بود که از مدرسه آمد خانه و گفت: «امام خمینی(ره) اعلام کرده جوان‌ها باید به جبهه بروند. اگر اجازه بدهید من هم می‌خواهم به جبهه بروم.» گفتم: «احمد جان؛ الان برای شما درس خواندن از همه چیز واجب‌تر است. فعلا درست را بخوان.» اما قبول نکرد و گفت: «امام گفته باید جوان‌ها بروند جبهه را پر کنند». احمد خیلی اصرار کرد اما اجازه ندادم.

روایت نحوه دریافت برگه اعزام 

سن و سالی که نداشت. به زور 13 سالش می‌شد. اما مگر دست بردار بود. خودش را به آب و آتش می‌زد که برگ اعزام بگیرد. بسیج خمین، اعزامش را قبول نکرده بودند. پنهانی برای اعزام به گلپایگان، اراک و اصفهان رفت. گفته بودند که 13 ساله‌ها را اعزام نمی‌کنیم. دست از پا درازتر به خانه بازگشت. بدون اینکه ما بدانیم شناسنامه‌اش را خیلی ناشیانه دستکاری کرده بود. سن‌اش را از 13 به 15 سال رسانده بود. سپس با کپی همان شناسنامه به بسیج خمین رفته و در نهایت برگ اعزام به جبهه را گرفت.

مسافر غرب

با برگه اعزام آمد خانه و گفت: «بابا این برگه را امضا کنید و اجازه بدهید به جبهه بروم.» دلم سوخت، برگه‌اش را امضا کردم. خیلی خوشحال شد و گفت: «بابا اجازه بدهید دستتان را ببوسم.» خیلی خوشحال بود. مادرش ساک احمد را آماده کرد و بالاخره راهی شد. با دوستانش رفتند اراک و از آنجا به سنندج اعزام شدند. سه ماه در سنندج بود. دوره آموزشی که تمام شد، به خمین برگشت. بعد از چند روز دوباره ساکش را بست. گفتم: «احمد یکم هم به فکر درس باش.» اما باز قبول نکرد. بی‌خبر از ما ساکش را گذاشته بود پشت بام تا یواشکی به جبهه برود. همسایه‌مان ساک احمد را روی پشت بام دیده بود. آمد به ما خبر داد. منتظر بودیم که احمد به خانه برگردد؛ اما بدون ساک رفته بود. ساک را برداشتم و به اراک رفتم. وقتی دیدمش گفتم: «پسرجان چرا خبر ندادی؟ چرا ساکت را جا گذاشتی؟» ساک را به دستش دادم و صورتش را بوسیدم و گفتم: «برو خدا به همراهت.» احمد خیلی خوشحال شد. خداحافظی کرد و به دوکوهه رفت.

کاش صد نفر به جای شهید زین الدین شهید می‌شد

از بس ریزه میزه بود، اجازه نداده بودند در عملیات بدر شرکت کند. به زور 14 سالش می‌شد. احمد هم از فرصت استفاده کرده و قاطی اصفهانی‌ها شده و بالاخره به خط مقدم رفته بود. در منطقه عملیاتی به خاطر خستگی زیاد، خوابش برده و جا مانده بود. طوری که دوستان احمد موقع برگشت، فکر کرده بودند احمد اسیر شده است. بعد از این جریان بود که برای تشییع جنازه شهید «مهدی زین الدین» به قم و بعد از مراسم هم خمین آمد. به خاطر شهادت زین الدین خیلی ناراحت بود. در خانه نوحه می‌خواند، گریه می‌کرد و می‌گفت: «بابا! نمی‌دانید که آقا مهدی زین الدین چه کسی بود. ای کاش صد تا از ماها شهید می‌شدیم اما آقا مهدی زنده می‌ماند.» این‌ها را می‌گفت و گریه می‌کرد. چند روزی پیش ما بود که دوباره به جبهه برگشت.

حرف‌های ناتمام

بعد از عملیات خیبر، از منطقه عملیاتی جزیره مجنون به خمین برگشت. مادرش گفت: «احمدجان این همه که به جبهه رفتی و برگشتی، اگر رفته بودی سربازی، الان دو سالت تمام شده بود. جبهه دیگر بس است به مدرسه برگرد.» احمد ناراحت شد و گفت: «نه، مامان! تا جنگ تمام نشود من در جبهه هستم مگر اینکه شهید شوم.» مادرش هم گفت: «توکل به خدا. برو خدا پشت و پناهت.» احمد دوباره خداحافظی کرد و برای بار چهارم رفت منطقه جنوب. بعد از چند روز از جبهه زنگ زده و به مادرش گفته بود: «وقت عملیات است. داریم برای عملیات آماده می‌شویم. به بابا و بچه‌ها سلام برسان و بگو که حلالم کنند. مامان! از طرف من از همه خداحافظی...» سکه‌هایش تمام شده و حرف احمد نا تمام مانده بود.

شناسایی پیکر شهید با انگشت پایش 

قبل از شروع عملیات والفجر 8 با چند نفر برای ساخت سنگر رفته بودند. احمد نزدیکی‌های فاو (حوالی کارخانه نمک) تیر خورده و جنازه‌اش به دست دشمن افتاده بود. جنازه‌اش سه ماه در آنجا مانده بود. نزدیکی‌های عید 64 خبر دادند احمد شهید شده اما جنازه‌اش در خاک عراق مانده است. به اندیمشک رفتم. من را به جزیره مجنون بردند. از دور جای جنازه احمد را نشانم دادند. به قدری گلوله باران بود که نمی‌شد جلوتر رفت. چاره‌ای جز انتظار نداشتیم. سوختیم و ساختیم. سه ماه بعد وقتی فاو را گرفتند، جنازه احمد را هم به عقب آوردند. پیکرش را از روی انگشت وسطی پایش شناختم. ما خانوادگی انگشت وسطی‌مان یک برآمدگی دارد. بالاخره بعد از آن همه چشم انتظاری احمد هم آمد. احمد و دو شهید دیگر را در گلزار شهدای خمین خاکسپاری کردیم.

فرازهایی از وصیت نامه شهید: هیچ توقعی نداشته باشید

شما را به تقوای الهی و پشتیبانی از انقلاب اسلامی توصیه می‌کنم. امام را مبادا تنها بگذارید. امیدوارم که شما امت حزب الله همیشه از امام پشتیبانی کرده باشید. هرگز سختی‌ها، ناراحتی‌ها و کمبودها ایمانتان را تضعیف نکند. پدر و مادرها شماها از کشته شدن جوان‌های خود گریه و ناله نکنید. برادران و خواهران؛ بی‌تفاوتی به این جمهوری اسلامی خیانتی بزرگ به اسلام و مسلمین و خون شهیدان است. کلیه برادران و خواهران که هرگونه ناراحتی از من دیده‌اید مرا ببخشید مخصوصا پدر و مادرم که نافرمانی از من دیده‌اند. چون آن‌ها حق بزرگی که بر گردن من دارند. در آخر از پدر و مادرم می‌خواهم که به عنوان یک خانواده شهید هیچ توقعی از جمهوری اسلامی نداشته باشید.

انتهای پیام/ 171


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:48 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

عکس دیده نشده از مادر شهید محمد مشایخی

عکس دیده نشده از مادر شهید محمد مشایخی

شهید محمد مشایخی (رودباری)در سال 1333درجیرفت (روستای تم گاوان) به دنیا آمد و در دی ماه سال 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید.

کد خبر: ۲۳۲۸۰۴

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۳:۳۰ - 21March 2017


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:48 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

تشییع پیکر جانباز شهید «قربانعلی داسه» در شهرستان بهمئی

تشییع پیکر جانباز شهید «قربانعلی داسه» در شهرستان بهمئی

پیکر مطهر جانباز شهید «قربانعلی داسه» از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در شهرستان بهمئی تشییع شد.

کد خبر: ۲۳۲۸۰۵

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۶ - 21March 2017

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از یاسوج، پیکر مطهر جانباز شهید «قربانعلی داسه» از رزمندگان  هشت سال دفاع مقدس با حضور گسترده مردم شهیدپرور شهرستان بهمئی در زادگاهش روستای «سرآسیاب یوسفی» تشییع و خاکسپاری شد.

شهید قربانعلی داسه از جان برکفان نسل اول انقلاب بود که در طی هشت سال دفاع مقدس در عملیات‌های متعدد از جمله عملیات کربلای 5 و والفجر8 حضور مؤثر و فعالی داشت.

وی بر اثر موج انفجار دشمن از ناحیه کمر، شکم، کتف و مثانه به شدت آسیب دیده بود و با تحمل سال‌ها رنج و درد، مفتخر به درجه جانباز شیمیایی شده بود.

شهید داسه ابتدای جنگ تحمیلی چهار مرتبه و در طول سال 95 سه مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفت که سرانجام در آخرین مرحله از جراحی در بیمارستان جانبازان شیمیایی تهران دعوت حق را لبیک گفت و به خیل عظیم همرزمانش پیوست.

مردم شهیدپرور شهرستان بهمئی با حضور گسترده در مراسم تشییع و تدفین این جانباز شهید، بار دیگر با آرمان‌های امام(ره)، مقام معظم رهبری و شهدا تجدید میثاق کردند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:48 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

کنار چشم خدا

کنار چشم خدا

«کنار چشم خدا» نام کتابی است که به اهتمام اداره کل حفظ آثار ونشر ارزشهای دفاع مقدس گیلان و با کوشش فرامرز محمدی پور توسط نشر صریر به بازار ارائه شده است.
کد خبر: ۲۱۶۷۲۱
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۰ - 21March 2017
 

به گزارش دفاع پرس از رشت، کتاب «کنار چشم خدا» به اهتمام  اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان و به کوشش فرامرز محمدی پور توسط نشر صریر با با شمارگان 3000 نسخه با موضوع مجموعه شعر شاعران  دفاع مقدس گیلان به چاپ رسیده است.

این کتاب 160 صفحه ای مشتمل بر 73 قطعه شعر و قالب های کلاسیک و نو در چهار فصل، ذیل عناوین «حضور شرقی»، «یک آسمان ستاره»، «غریبانه»، «جشن باران» بخشی از تراوشات فکری و عاطفی شاعران جوان و پیشکسوت گیلانی را در قالب شعر دفاع مقدس پیش روی مخاطبین قرار می دهد.

نام شاعران مرحومی چون دکتر غلامرضا رحمدل، سید محمد عباسیه کهن، شیون فومنی، محمد شمس معطر و نیز شاعرانی چون استاد بهمن صالحی، غلامرضا مرادی، عبدالرضا رضایی‌نیا، مرتضی نوربخش، کریم رجب زاده، سیمین فرزاد، بتول رحیمی، سارا رهنما، مرتضی مصلح، آرش فرزام صفت، ماریا گیلزاد کهن و... در «کنار چشم خدا» همراه با اشعاری خواندنی، علاقمندان عرصه فرهنگ، ایثار و شهادت را به مهمانی سال‌های حماسه و مقاومت دعوت می کند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:47 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

سه راهی استقامت

سه راهی استقامت

سپاه و مردم برای مقابله با تهاجم عراق، 6 گردان زبده و کار آزموده سپاه به همراه گردان‌هایی تشکیل شده از نیروهای مردمی و عشایر شهر ایلام، تحت فرماندهی لشکر امیرالمومنین (ع) سپاه پاسداران و تلاش جان بر کفان هوانیروز، در منطقه سه راه جندالله راه را بر دشمن سد کردند و پس از درگیری سخت بین دو طرف، ارتش عراق با قبول تلفات فراوان، شکست را پذیرفت و عقب نشینی کرد.

کد خبر: ۲۳۱۰۵۰

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰ - 21March 2017

 

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از ایلام، بعد از اتمام جنگ تحمیلی تعدادی از گروه های مردمی به صورت خودجوش به مناطق عملیاتی اعزام شدند تا بتوانند ضمن بازسازی و رسیدگی به مناطق، بازدیدی هم از خاطرات مربوط به رشادت های رزمندگان داشته باشند.

در سال 78 مقام معظم رهبری با سفر به مناطق عملیاتی شلمچه در میان زائران قرار گرفتند و با تاکید خود بر استفاده و بهره مندی از ظرفیت های این سفر معنوی گسترش آن را امری ضروری به منظور ترویج فرهنگ دفاع مقدس و همینطور حفظ و حراست از آرمان ها و دستاوردهای شهداء دانستند.

در تاریخ ۱۳۷۸/۱۲/۱۲ دستورالعملی مبنی بر تشکیل ستاد هماهنگی راهیان نور با مسئولیت و ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ گردید که در این دستور العمل به ۲۱ محل جهت بازدید کاروان‌های راهیان نور اشاره شده است.

در سال ۱۳۸۴ و با ابلاغ فرمانده کل قوا، ستاد مرکزی راهیان نور در قالب اساسنامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مأموریت خود را از سر گرفت. به همین منظور ستاد مرکزی راهیان نور با هدف ساماندهی به وضعیت راهیان نور در سال ۱۳۸۳ ذیل ساختار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تعریف و در سال ۱۳۸۴ ستاد مرکزی راهیان نور تأسیس شد.

در حال حاضر نیز ایام تعطلات عید یکی از بهترین فرصت هایی است که می توان در مناطق عملیاتی حضور یافت و از نزدیک با رشادت های رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی آشنا شد.

هم اکنون در سه نقطه غرب، جنوب غربی و شمال غرب مناطق عملیاتی وجود دارد که هر کدام در قالب یادمان شهید همه ساله مورد بازدید تعداد زیادی از گردشگران قرار می گیرد

گردشگری جنگ را می توان آیینه ای برای انعکاس تاریخ پرافتخار جنگ و دفاع مقدس دانست که امروزه علاوه بر گردشگران داخلی توجه بسیاری از گردشگران خارجی را نیز جلب کرده است و همه ساله در ایام مختلف سال تعداد زیادی از آنها در قالب اردوهای مختلف از کشورهای گوناگون به ایران سفر می کنند و این مناطق را مورد بازدید خود قرار می دهند.

بر همین اساس به منظور آشنایی بیشتر مردم و گردشگران با یادمان های دفاع مقدس در این شماره به سراغ یادمان سه راه جندالله رفتیم.

سه راهی به نام «جندالله» 

 

حدود یک سال و‌نیم از پیروزی انقلاب اسلامی کشورمان گذشته بود که ارتش صدام به خاک میهن حمله کرد و آغازگر جنگ ناجوانمردانه‌ای شد که هشت سال به طول انجامید و در این دوران، خسارات سنگین انسانی و مادی فراوانی به دو کشور وارد شد. با شروع جنگ که پیام‌آور روزهای تلخ و سراسر رنج و درد است، آنچه که از دل رزم غیرتمندانه رزمندگان اسلام سر برآورده است و باعث افتخار ملت ما شده پایداری و مقاومت مردم ایران در برابر تجاوز دشمن است. آوازه‌ی این دفاع جانانه، نشان سربلندی است که تا ابد در تاریخ ملت عاشورایی ما خواهد درخشید.

 

یکی از مهم‌ترین عوامل ثبت و یادآوری حماسه‌ها و رشادت‌های رزمندگان و البته از زیباترین حرکات ارزشی که می‌شد بعد از پایان یافتن جنگ تحمیلی به آن پرداخت ساخت یادمان‌های دفاع مقدسی بود که به یاری و همت یادگاران دوران طلایی دفاع مقدس این امر به خوبی انجام شد. مرزهای ایران اسلامی و مناطق حساس عملیاتی رزم‌ها، دلاوری‌ها، فداکاری‌های روزهای جنگ رزمندگان را کم به خود ندیده‌اند و این مکان‌های مقدس و متبرک به قدوم فرزندان خمینی(ره) امروز از دلنشین‌ترین، نورانی‌ترین و پر استقبال‌ترین عبادتگاه‌های عاشقانی است که هر ساله به خصوص در ایام نوروز رهسپار دیار عشق و جنون می‌شوند.

یادمان سه راه جندالله 

استان ایلام از جمله مناطق مهم و عملیاتی بود که به دلیل دارا بودن 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق در روزهای جنگ مورد هجمه سنگین رژیم بعث قرار گرفت و از این حیث یادمان هایی همچون قرارگاه لشکر امیرالمومنین (ع)، دشت عباس، چنگوله، سه راهی جندالله، دهلران، مهران و ... همچون مدال افتخار بر سینه خود دارد و تا تاریخ زنده است بر این افتخار خواهد بالید.

یادمان سه راه جندالله 

سه راهی جندالله از جمله یادمان‌های دوران جنگ است که گواه بر رزمیدن غیورمردان کشورمان است که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام واقع شده و محل اتصال جاده‌های سرنی، صالح‌آباد و مهران است. وقتی که جیره‌خواران استعمار، رژیم بعثی به ایران حمله کرد، تا سه راهی جندالله پیش آمد. همزمان با خطر قریب الوقوع سقوط ایلام و انتشار پیام دعوت امام خمینی از سپاه و مردم برای مقابله با تهاجم عراق، 6 گردان زبده و کار آزموده سپاه به همراه گردان‌هایی تشکیل شده از نیروهای مردمی و عشایر شهر ایلام، تحت فرماندهی لشکر امیرالمومنین (ع) سپاه پاسداران و تلاش جان بر کفان هوانیروز، در این منطقه راه را بر دشمن سد کردند و پس از درگیری سخت بین دو طرف، ارتش عراق با قبول تلفات فراوان، شکست را پذیرفت و عقب نشینی کرد.

در این نقطه در غرب جاده یادمانی به نام یادمان مقاومت مردمی ایلام بنا شده است که یادآور جانفشانی‌ها و دفاع جانانه مردم ایلام است، در داخل این یادمان تعدادی تانک و ادوات جنگی نیز جهت نمایش قرار دارد.

یادمان سه راه جندالله

 

گزارش از علیرضا آخوندی 

 

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:47 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روزشمار دفاع مقدس (1 فروردین)

روزشمار دفاع مقدس (1 فروردین)

1 فروردین 1396 خورشیدی برابر با 22 جمادی الثانی 1438 هجری و 21 مارس 2017 میلادی

کد خبر: ۲۳۱۸۵۳

تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷ - 21March 2017

روزشمار دفاع مقدس (1 فروردین)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (1 فروردین)

• تنظیم ماه‌های هجری براساس تاریخ خورشیدی در ایران (1314  ه.ش)

• تاسیس مدرسه علمیه حقانی (1339 ه.ش)

• عملیات قوچ سلطان (1358 ه.ش)

• شهادت شهید هادی شاه‌حسینی (1361 ه.ش)

• شهادت شهید علیرضا کریمی (1365 ه.ش)

• شهادت خلبان شهید حسین خلعتبری (1364 ه.ش)

• محکومیت کاربرد سلاح‏‌های شیمیایی توسط عراق در شورای امنیت سازمان ملل (1365 ه.ش)

• رحلت همسر گرامی امام خمینی (ره) (1388 ه.ش)


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 فروردین 1396  ] [ 07:47 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]