پیشانی خرمشهر هنوز زخمی جنگ است

پیشانی خرمشهر هنوز زخمی جنگ است

خرمشهر آنقدر عزیز است که قبل از اینکه راهی‌اش شوم وضو گرفتم تا حس کنم و احترام بگذارم به تابلویی که در اذهان‌مان هنوز نقشش جاری است و نوشته بود اینجا کربلا است، با وضو وارد شوید.

کد خبر: ۲۳۴۵۳۲

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴ - 09April 2017

پیشانی خرمشهر هنوز زخمی جنگ است وسوم خرداد نزدیکبه گزارش دفاع پرس از خوزستان، چندی پیش کوله‌بار سفر بستم  تا راهی شهری شوم که وقتی صحبت از دوران دفاع مقدس می‌شود، ناخودآگاه نام این شهر بر پیشانی خاطرات رزمندگان نقش خیال می‌بندد.

 

خرمشهر نماد مظلومیت و اقتدار است، نماد و سمبل وجود دست خدا بر سر این سرزمین. خرمشهر آنقدر عزیز است که قبل از اینکه راهی‌اش شوم وضو گرفتم تا حس کنم و احترام بگذارم به تابلویی که در اذهانمان هنوز نقشش جاری است و نوشته بود : اینجا کربلا است، با وضو وارد شوید.

 

توی مسیر با خودم کلنجار رفتم که از چه دید و زاویه ای به خونین‌شهر بنگرم و دیدم چه نگاه و رسالتی قشنگ‌تر از این که خبرنگار حوزه دفاع مقدس باشی و تداعی کنی که به جایی می‌روی که روزگاری خیلی‌ها آمدند و دیگر برنگشتند‌.

 

ورودی شهر، دیوارهایی صدایت می‌زنند و چشمانت را به تماشا دعوت می‌کنند که هنوز زخمی گلوله‌های بعثی‌اند.

 

خرمشهر یک موزه بکر است که نه آن را حفظ کردند که دلداده و جاودان بماند برای سندیت تاریخ و نه آن را ساختند تا حس قشنگ بازسازی و خدمت را بتوان در کالبدش دید.

 

تنها سوم خرداد که می‌شود یک تلنگر ملی می‌زنند تا یادی کنند از شهر و سرزمینی که پیشانی مقاومت بود و بصورت نمادین به این دیار می‌روند، بی‌آنکه بدانند زیر پوست زخمی این شهر  هنوز هستند ناخداهایی که سبزی می فروشند اما دریای بیکران خاطرات و رشادت‌هایی هستند که نوشتن‌شان خودکار را هم به خجالت در می‌آورد.

 

در بازار شهر قدم می‌زدم و فکر می‌کردم که چرا این شهر مقاوم و نمادین هنوز آبستن کم‌ لطفی‌هاست.  مگر مردم خرمشهر چه باید می‌کردند که نکردند و اگر اینگونه است که حجت را بر مملکت و ناموس و مرز و وطن تمام کردند که کردند، چرا ما و مسئولین نتوانستیم جبران مافات کنیم.

 

چرا ناخدای پیر این شهر در حال گفتگو با من باید بغضش بترکد و اشکش که تلفیقی است از گلایه به زمینی بچکد که روزگاری خون می‌چکید ولی از روی صلابت؟

 

حاج یونس بساط میوه فروشی داشت و گفت: باور کنید خیلی از جوانان خرمشهر نمی‌دانند در این خیابانها  وکوچه‌های غریب چه حادثه‌ها و جانفشانی‌ها رخ داده است و من اذیتم از اینکه کارها نمادین و روتین شده است.

 

حاج یونس، ما را به تماشای بلمی برد که در دوران جنگ رزمندگان را جابجا می‌کرد و گفت: خدا را شاهد می‌گیرم که بیش از دویست رزمنده را با همین بلم جابجا کردم، بدون اینکه رزمنده باشم و یا لباس رزم پوشیده باشم.

 

این پیر شهر خوبان دوباره لب به گلایه و اکرد و گفت: وضعیت مالی خوبی ندارم و الا همین بلم را در یک اتاق شیشه‌ای به موزه جنگ اهدا می‌کردم که در تاریخ ثبت و ضبط شود و همه بدانند که خرمشهری‌ها همه رزمنده بودند و پیشانی‌شان سیبل دشمنی که کمر همت بسته بود برای اینکه این شهر خوب خدا را از نقشه مقدس وطن جدا کند. 

 

دل نمی‌کندم و حس می‌کردم که من هم غافل شدم و دهکارم به حاج یونس و همشهریانش. آری من هم مثل شما، مثل مسئولین و مثل خیلی‌ها که آماده می‌شوند که سوم خرداد راهی این دیار شوند، بدهکارم به تاریخ.

 

سالهاست که خردادها می‌آیند و می‌روند و هنوز پیشانی خرمشهر پر است از بغض و گلایه و چقدر خوشحال شدم وقتی در حال ترک شهر رطبی از دست حاج یونس گرفتم و خوردم که نخلش زمان جنگ زخمی شده بود و حالا التیام یافته است.

 

آرام پیشانی حاجی را بوسیدم و در گوشش به آرامی گفتم: کا دمت گرم که هستی.

 

دارم به اهواز برمی‌گردم و چقدر مشتاقم که باز هم وضو بگیرم برای رفتن به شهری که بوی عشق می‌دهد، بوی نخل و بوی خاطرات قشنگ حاج یونس. 

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:19 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهید صیاد شیرازی، مکتبی و مطیع ولایت بود

شهید صیاد شیرازی، مکتبی و مطیع ولایت بود

رزمنده لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس گفت: رزمندگان اسلام به فرمانده‌ای همچون شهید صیاد شیرازی علاقه وافری داشتند؛ چون ایشان فردی مکتبی و مطیع حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بود.

کد خبر: ۲۳۴۶۳۵

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۷ - 09April 2017

اسماعیل وکیل‌زاده یکی از رزمندگان و جانبازان لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار دفاع پرس در آذربایجان شرقی اظهار داشت: اولین دیدار بنده حقیر با شهید والامقام صیاد شیرازی مربوط به سال 13633 بود، که به همراه جمعی از برادران گردان امام حسین (ع) به دعوت سردار رشید اسلام شهید علی تجلایی به مراسم قرائت دعای کمیل رفته بودیم، که این دیدار با زیارت ایشان و بوسه بر سیمای نورانی‌اش همراه بود.


وی خاطرنشان کرد: گردان حبیب ابن مظاهر لشکر 31 عاشورا به فرماندهی سردار سید مجید سیدفاطمی، در سال 1364 برای شرکت در عملیات قادر (منطقه لولان) به لشکر 23 نوهد به فرماندهی امیر شهید آبشناسان ماموریت یافته بود که شهید صیاد شیرازی دو بار از این گردان بازدید نمود.


وکیل‌زاده افزود: در یکی از این بازدیدها که صبح زود بود، شهید صیاد شیرازی به گردان حبیب ابن مظاهر آمده بود که بیشتر نیروها برای آمادگی رزمی در حال کوهپیمایی بودند که بنده حقیر متوجه همراهی ایشان با فرمانده گردان شدم و با برداشتن دوربین عکاسی، تصاویری از بازدید ایشان گرفتم.

 

شهید صیاد شیرازی، مکتبی و مطیع محض مقام منیع ولایت بود
 

این رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: بعد از بازگشت نیروهای گردان از کوهپیمایی، بچه ها متوجه  حضور شهید صیاد شیرازی شده و با آغوش گرم از ایشان استقبال و مدام بر سیمای نورانی او بوسه می‌زدند که در این حین فرمانده گردان بنده را مأمور کرد که مراقب ایشان باشم تا زیاد اذیت نشود.


وکیل‌زاده افزود: خلق صحنه‌های زیبای این بازدید و گرفتن تصاویر یادگاری از آن برای من یک خاطره خوبی بود و جا دارد در اینجا یاد و خاطره شهیدان: اصغرعلیپور، علی پاشایی، گندمی، ابراهیم عبادی، بدری و ... گرامی داشته شود.

 

شهید صیاد شیرازی، مکتبی و مطیع محض مقام منیع ولایت بود
 

این رزمنده دوران دفاع مقدس در خاتمه تصریح کرد: رزمندگان اسلام به فرمانده‌ای همچون شهید صیاد شیرازی علاقه وافری داشتند؛ چون ایشان فردی مکتبی و مطیع حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بود.

 

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:18 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

لزوم بازشناسی آرای آوینی برای تدوین نظام هنر شیعی

لزوم بازشناسی آرای آوینی برای تدوین نظام هنر شیعی

اندیشه و آرای شهید آوینی در حکم مانیفستی است که حدود هنر انقلاب اسلامی را تعریف کرده و بازشناسی و ضریب دادن آنها سبب پیروزی انقلاب در جبهه فرهنگی خواهد شد.

کد خبر: ۲۳۴۶۵۴

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۴ - 09April 2017

گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس: «اگنس دوویکتور» متخصص سینمای جنگ تحمیلی ایران است. او دکترای علوم سیاسی خود را با موضوع «سیاست عمومی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران؛ موردکاوی سینما» گذرانده است. حوزه تحقیقات وی بیشتر بر روی جنگ ایران و عراق تمرکز داشته و سمینارهای فراوانی در این مورد برگزار کرده است. ازجمله شخصیت های مورد علاقه وی می توان به شهید مرتضی آوینی اشاره کرد.

لزوم بازشناسی آرای آوینی برای تدوین نظام هنر شیعی

دوویکتور پس از اخذ مدرک علوم سیاسی، برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری با انتخاب موضوعی مربوط به سیاست‌های عمومی ایران به خصوص در حوزه سیاست‌های اجتماعی-فرهنگی تصمیم به مسافرت به ایران گرفت. دووکتور با طرح این سوال که جمهوری اسلامی ایران چرا و چطور سیاست‌های فرهنگی خاص خودش را پس از انقلاب و شرایط سخت بعد از آن شکل داده است، پایان‌نامه خودش را تنظیم کرد.

او برای اولین بار در شهر آوینیون با فیلم «مشق شب» ساخته عباس کیارستمی با سینمای ایران آشنا شد و همانجا تصمیم گرفت روی فرهنگ و سیاست اجتماعی و در بیان دقیق‌تر در حوزه سینما متمرکز شود، تا درک کند چطور ممکن است چنین فیلمی در کشوری ساخته شود که رسانه‌های غرب آن را مستبد معرفی کرده‌اند.

دوویکتور در جایی اشاره می‌کند که بعد از دیدن این فیلم بود که واقعا تصمیم گرفتم روی سینمای ایران کار کنم.

موضوع رساله دکتری دوویکتور، نگاه زیبا شناختی به فیلم نبود؛ بلکه پژوهشی با رویکردی قراردادی و ساختاربندی شده به سیاست فرهنگ بود، تا بررسی کند چطور دولت به سینما کمک می‌کند.

دوویکتور با این رویکرد که بسیاری از فیلم‌هایی که در دوران جنگ ساخته شده‌اند را به اندازه کافی مد نظر قرار نداده است، تصمیم می‌گیرد تحقیق جدیدی را روی این موضوع آغاز کند، که راهی برای تحلیل تاریخ ایران و جنگ از زاویه سینما بود.

وی در بررسی‌های خود به ابن نتیجه می‌رسد که باید دو نوع سینمای جنگی برای ایران قائل شد؛ «فیلم‌های جنگی» و «فیلم‌های دفاع مقدس»، فیلم‌های جنگی بیشتر تحت تاثیر هالیوود بودند، که فیلم «عقاب‌ها» ساخته «ساموئل خاچیکیان» یکی از آنهاست.

این دسته از فیلم‌ها جنگ را توصیف می‌کردند؛ اما فیلم‌های گروه «دفاع مقدس» کاملا متفاوت بودند. کارگردانانی مثل «رسول ملاقلی‌پور» سعی کردند ژانر جدیدی خلق کنند، که ریشه در فرهنگ ایرانی، شیعه و ماجرای کربلا داشت.

به دلیل اینکه موضوع تحقیق دوویکتور آن دسته از فیلم‎های سینمای جنگ بود که در طی دوران جنگ ساخته شده بودند، به آثار سینمایی که بعد از جنگ ساخته شدند، توجهی نکرده است.

لزوم بازشناسی آرای آوینی برای تدوین نظام هنر شیعی 

اما مساله مهمی که در تحقیقات دوویکتور وجود دارد، علاقه او به آوینی و سینمای او است. دوویکتور معتقد است آوینی نه تنها از جنگ فیلم می‌گرفت، بلکه برداشت خود را نسبت به تصاویر، حقیقت و واقعیات آن انعکاس می‌داد. دوویکتور می‌گوید: در طی جنگ آوینی هم خود روایت جنگ را ثبت کرد و هم مفهوم واقعیت را زیر سوال برد. او از هر تماشاگری می‌پرسد که چه می‌بیند و به عقیده خودش این‌ها حقیقت است یا خیر؟ او نشان داد که واقعیت یک مفهوم ساختنی است. به نظر من اصلا عادی نیست که کسی در طول جنگ با فیلم چنین کاری کند. در واقع در طی جنگ فیلم‌ها همه چیز را به صورت قطعی نشان می‌دهند و سوالی نمی‌پرسند. من زمان زیادی را صرف دیدن فیلم‌های او کرده‌ام، بعضی‌هایشان را بارها و بارها دیده‌ام و با آثار او ارتباط شخصی برقرار می کنم.

از نظر دوویکتور آوینی رویکرد منحصر به فردی نسبت به جنگ و فیلم‌های مستند جنگی داشت. او این رویکرد را در اولین قدم‌های کاری خود به عنوان «ناظر» بر جنگ شکل داد.

«حقیقت» سریالی 11 قسمتی است، که طی دو سال ابتدایی جنگ ساخته شد. این سریال نقش مهمی در فیلم‌برداری از جبهه جنگ دارد و مبنای نظری و عملی برای آثار دیگر او و نیز برای همراهان او بوده است. این دقت و صراحت که در مجموعه «حقیقت» دیده می‌شود، در بسیاری از آثار دیگر او هم وجود دارد. او این کار را با نشان دادن زمان انجام می‌دهد. به لطف این توالی زمانی، معانی دیگری در جریان فرآیند تدوین شکل می‌گیرند. به علاوه به تماشاگر هم زمانی می‌دهد تا رویکرد خودش را نسبت به جنگ پیدا کند؛ رویکردی که فراتر از ظواهر و تصاویر باشد.

استفاده از واسطه‌های مختلف میان زمان ثبت رویدادها و زمان دیده شدن فیلم توسط تماشاگران از دیگر ویژگی‌های کار او است. در واقع آوینی نقش واسطه دارد. با فیلم‌برداری آشکار از مراحل ساخت فیلم مستند (نشان دادن مراحل تدوین) او سعی می‌کند که نه تنها کنار هم دوختن تکه‌های فیلم را به صراحت به تصویر بکشد، بلکه آن را به بخشی از جنبه زیبایی‌شناختی و مفهومی فیلمش تبدیل کند. نمایش مرحله تدوین تاکید می‌کند که واقعیت یا حقیقت جنگ فقط از ثبت فنی جنگ و خط مقدم جبهه بیرون نمی‌آید؛ بلکه تاثیرپذیری کارگردان فیلم از این تصاویر در اتاق تدوین هم هست.

اهمیت جنگ در دریافت بلافاصله و بدون واسطه تصاویر دیده نمی‌شود؛ بلکه این تصاویر باید از سوی بیننده و سازنده محک زده شوند و کار تدوین خودش راهی برای دستیابی به معنای عمیق‌تر جنگ است. آوینی با صبر و حوصله و در فرآیندی بسیار کندتر به ساختن معنی از دل تصاویر می‌پرداخت.

آنچه برای دوویکتور در شناخت جهان معنایی سینمای آوینی مهم است، درک عاشورا و حادثه کربلاست. دوویکتور در نشست خود در نهمین جشنواره سینما حقیقت در این باره می‌گوید: امکان شناخت سینمای آوینی بدون شناخت حادثه عاشورا امکان ندارد. این پشتوانه قوی و عمیق آوینی به حقیقت عاشورا و نه فقط بعد تاریخی آن سبب غنای آثار او چه در زمینه فیلم و چه در زمینه تالیف کتاب بود. اوج این شناخت را می‌توانیم در کتاب «فتح خون» ببینیم. به بیان دیگر در میان دو اثر «روایت فتح» و «فتح خون» جریان بیان متنی وجود دارد؛ این درحالی است که هر دو اثر مستقل از هم هستند.

در فتح خون با شخصیت‌های مختلفی روبه‌رو می‌شویم، که آوینی آنها را فارغ از نقش تاریخی‌شان بازنمایی می‌کند. ذهن به طور ناخودآگاه در مواجهه با شخصیت‌های کتاب فتح خون به دنبال مابه‌ازای واقعی آن در روزگار معاصرش می‌گردد. این درحالی است که در بسیاری از فصل‌های روایت فتح، مولف اثر بیننده را به گذشته تاریخی بشر ارجاع می‌دهد.

هرچه تسلط فیلمساز بر معنایی که می‌خواهد انتقال دهد بیشتر باشد تسلط او بر ابزار انتقال معنا بیشتر خواهد شد، که آوینی و سینمای او شاهد این مدعاست. سینمای هالیوود به دلیل تسلط بر ابزار هرچند مخاطبان فراوانی را مجذوب می‌کند، اما به دلیل فقدان معنا یا دروغین بودن آن حیات هنری چندانی ندارد. در مقابل بخشی از سینمای اروپا و آسیا که اغلب آثار تولیدی سینمای ایران را باید در این حیطه قرار دهیم، به دلیل عدم تسلط فیلمساز بر تکنیک و در عین حال داشتن عمق معنا باز هم پویا نیست. توفیق سینمای آوینی در شکل ارائه آن به مخاطب است.

آوینی در حین اینکه می‌داند چه می‌خواهد بگوید، می‌داند چگونه بگوید. سیالیت دوربین آوینی در مستند روایت فتح ارتباط نزدیکی با معنای شهادت‌طلبی، مرگ اندیشی، شک و یقین و رسالت انسان دارد. آوینی با دوربینش هنگام فیلم‌برداری و قلمش هنگام نوشتن نریشن فیلم نه قصد تطهیر رزمندگان را دارد و نه قدسی کردن شهدا را. آوینی در هنگام نوشتن نریشن به حرف‌های سوژه‌ها استناد می‌کند و حرف‌های آن‌ها را به آیات و روایات ارجاع می‌دهد.

آنچه بعد در حین دیدن روایت فتح جالب توجه می‌کند، این است که مخاطب حضور مولف را حس نمی‌کند. بیننده خود را بخشی از تصویری می‌داند که می‌بیند.

لزوم بازشناسی آرای آوینی برای تدوین نظام هنر شیعی 

متاسفانه این نگاه اشراقی به معنا و به خدمت گرفتن ابزار برای بیان آن در هیچ‌یک از آثار فرهنگی و هنری ایران به چشم نمی‌خورد. آنچه آوینی در پی آن بود ساخت و ارائه روش‌هایی برای «هنر شیعی» بود. اگر شیعه بودن ما باید در رفتار ما نمود عینی داشته باشد، چرا در آثار هنری ما نداشته باشد. متاسفانه این جهان‌بینی با شهادت آوینی اگر از بین نرفت در سال‌های بعد به دلیل سیاست‌گذاری‌های غلط مدیران فرهنگی قربانی شد.

البته حضور فیلمسازانی مثل «ملاقلی پور»، «حاتمی کیا»، «سلحشور» و عده معدودی دیگر تداوم این راه به شکل دیگری بود، که قوامی نیافت. هنرمندان ارزشی باید حضوری مستمر و پررنگ در این عرصه داشته باشند و هنر شیعی را بازشناسی، تدوین و تبیین کنند. جبهه فرهنگی نیازمند بازشناسی آوینی به عنوان اولین تئوریسین هنر شیعی دارند. باید انگاره‌های آوینی تفسیر و نظام‌مند و به روز شود، تا از قِبل آن بیانیه‌ای برای هنر انقلاب اسلامی تدوین شود.

انتهای پیام/ 161


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:18 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

معرفی یادمان شهید گمنام سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد

معرفی یادمان شهید گمنام سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد

یادمان شهید گمنام سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد در فضایی سرسبز و مشرف بر شهر یاسوج قرار دارد، که در آن شهید گمنامی آرمیده که در سن 28 سالگی در منطقه «العماره» به شهادت رسیده است.

کد خبر: ۲۳۴۶۵۵

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰ - 09April 2017

یادمان شهید گمنام سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمدبه گزارش خبرنگار دفاع پرس از یاسوج، در یادمان شهید گمنام  سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد شهیدی آرامیده است که در سن 28 سالگی در منطقه «العماره» به شهادت رسیده و پس از تفحض توسط کمیته مفقودین ستادکل نیروهای مسلح در 23 اسفند سال 93، توسط اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به یاسوج منقل و در این مکان به خاک سپرده شد.

عملیات اجرایی یادمان شهید گمنام سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد در سال 1393 آغاز شد و یک سال بعد به بهره‌برداری رسید.

این یادمان دارای هشت ستون و گنبد طلایی به سبک معماری اسلامی بوده و حاشیه بنا به رنگ فیروزه‌ای و با آیات قرآن مزین شده است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:17 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

خانواده شهید هسته‌ای امشب به «خندوانه» می‌روند

خانواده شهید هسته‌ای امشب به «خندوانه» می‌روند

برنامه «خندوانه‌» امشب میزبان خانواده شهید «رضایی‌نژاد» می‌‌شود.

کد خبر: ۲۳۴۶۶۹

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۳ - 09April 2017

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، برنامه «خندوانه» به کارگردانی و اجرای «رامبد جوان» امشب میزبان همسر و فرزند شهید «داریوش رضایی‌نژاد» می‌شود. این برنامه ساعت 23 از شبکه نسیم به نمایش پخش می‌شود.

برنامه «دورهمی» نیز فرداشب در شب میلاد حضرت علی(ع) ساعت 21 میزبان جواد رضویان بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون می‌شود. در ادامه این قسمت از دورهمی جشن تولد مهران مدیری نیز به نمایش در می‌آید.


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:17 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

مراسم گرامی‌داشت شهدای شجره طیبه برگزار شد

مراسم گرامی‌داشت شهدای شجره طیبه برگزار شد

مراسم بزرگداشت 14 هزار شهید ارتش منطقه شمال غرب صبح امروز در ارومیه برگزار شد.

کد خبر: ۲۳۴۶۷۱

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۶ - 09April 2017

کنگره گرامیداشت شهدای شجره طیبه برگزار شد

به گزارش دفاع پرس از آذربایجان غربی، کنگره بزرگداشت 14 هزار شهید ارتش در منطقه شمال غرب با حضور نماینده ولی فقیه درارتش، رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی و جمعی از فرماندهان و مسئولین در شهرستان ارومیه برگزار شد.

 

انتهای پیام/ 161

 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:16 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

تجلیل از خانواده‌‌های شهدای ارتش در شمال‌غرب کشور

تجلیل از خانواده‌‌های شهدای ارتش در شمال‌غرب کشور

با حضور رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش، تعدادی از خانواده‌های معظم شهدای ارتش در شمال‌غرب کشور تجلیل شدند.

کد خبر: ۲۳۴۶۷۴

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹ - 09April 2017

به گزارش دفاع پرس از آذربایجان غربی، حجت الاسلام و المسلمینصالحی‌نسب رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش با حضور در نخستین کنگره 14 هزار شهید شجره طیبه ارتش در منطقه شمال‌غرب که صبح امروز در ارومیه برگزار شد، از 20 خانواده معظم شهید و جانبازان گرانقدر تقدیر به عمل آورد.

انتهای پیام/ 161


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:16 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

ایجاد انگیزه معنوی در جوانان از برکات دفاع مقدس است

ایجاد انگیزه معنوی در جوانان از برکات دفاع مقدس است

معاون نیروی انسانی ارتش گفت: ایجاد انگیزه معنوی در قشر جوان یکی از برکات دفاع مقدس است.

کد خبر: ۲۳۴۶۷۷

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۸ - 09April 2017

ایجاد انگیزه معنوی در جوانان از برکات دفاع مقدس است

به گزارش دفاع پرس از آذربایجان غربی، امیر سرتیپ دوم حسن سیفی معاون نیروی انسانی ارتش در نخستین کنگره 144 هزار شهید ارتش در شمال‌غرب کشور اظهار داشت: همه ما مدیون خون شهدا هستیم.

وی افزود: سرافرازی و سربلندی ایران در سایه مجاهدت های شهدای گرانقدر به دست آمده است و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا وظیفه همه مسئولان و مردم کشور عزیز ایران است. 

امیر سیفی تاکید کرد: ایجاد انگیزه معنوی در قشر جوان یکی از اهداف تحقق یافته دفاع مقدس است.

معاون نیروی انسانی ارتش با اشاره به نقش قرارگاه عملیاتی شمال غرب نیروی زمینی ارتش در طول 8 سال دفاع مقدس یادآور شد:‌ قرارگاه منطقه ای شمال غرب نیروی زمینی ارتش در طول 8 سال دفاع مقدس نقش بی بدیلی ایفا کرد و یگان‌های تابع این قرارگاه با به یادگار گذاشتن ده‌ها عملیات غرورانگیز در موفقیت جبهه حق بر باطل در طول 8 سال دفاع مقدس نقش ارزنده ای ایفا کرده است. 

امیر سیفی ادامه داد: صدها رزمنده جان بر کف و صدها متخصص جنگ‌های نامنظم و منظم خون پاکشان ریخته شد، تا وجبی از این خاک پاک به دست نامحرمان نیافتد. 

وی در آستانه فرا رسیدن سالروز شهید صیاد شیرازی گفت: شهید صیاد شیرازی امیری دلاور و بی ادعا در ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. او «صیاد دلها» بود.

انتهای پیام/ 161


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:15 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهید «آوینی» هویت هنر انقلاب است

شهید «آوینی» هویت هنر انقلاب است

مدیر حوزه هنری در آیین افتتاحیه هفته هنر انقلاب گفت: وقتی از «آوینی» صحبت می‌کنیم، در واقع از هویت هنر انقلاب سخن می‌گوییم. «آوینی» از منظر جهان‌بینی اسلامی صحبت‌هایی داشت که در دل انسان‌ها می‌نشست.

کد خبر: ۲۳۴۶۸۴

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۸ - 09April 2017

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، آیین افتتاحیه هفته هنر انقلاب و اختتامیه جشنواره داستان انقلاب دقایقی پیش ،‌یکشنبه (20 فروردین ماه) با حضور هنرمندان و مسئولان حوزه انقلاب اسلامی در تالار سوره حوزه هنری آغاز شد.


در ابتدای مراسم مومنی شریف طی سخنانی با گرامیداشت یاد همه بزرگان ادبیات و هنر انقلاب در راسشان امام خمینی، شهدا و شهید آوینی گفت: وقتی از آوینی صحبت میکنیم در واقع از هویت هنر انقلاب سخن می‌گوییم.

وی در ادامه گفت: درهمین کشورهای اطراف خیلی‌ها هنر انقلاب را با آوینی میشناسند؛ وی دارای خصلت‌های ممتازی بود؛ این جامعیت به او جایگاه ویژه ای داده است. آوینی از منظر جهان بینی اسلامی صحبت‌هایی داشت که در دل انسان‌ها می‌نشست؛ وی زمانی از آینده و فردای دیگر صحبت می‌کرد با نگاه دیگری بود. اگر ما ازاندیشه های او در اثارمان استفاده کنیم؛ دیدگاهمان این چنین خواهد بود.

مومنی شریف اظهار داشت: منکری درباره انقلاب ما وجود ندارد پیش ازینها انتظار داشتند که منظر ما را به ادب و هنر ببینند مکتب ما خودجوش بود؛ منتها چون بستر ما اسلامی بوده آثار متمایزی بوده و هفته هنر اسلامی فرصت خوبی است ک این مکتب با سایر مکتب‌ها صحبت و این هفته به تعاریف معمول نگذرد. لازم است از مرحوم امیرحسین فردی و مرحوم حسین حداد یاد کنم؛ اینها زحمت کشیدند که جنین جشنواره ای برگزار شود خداراشکریم که 9دوره جشنواره داستان برگزار شد و ما تازه راه را پیدا کردیم.

وی بیان کرد: یکی از جاهایی که انقلاب اسلامی در آن درخشیده نیجریه است؛ از شیخ زکزاکی یاد میکنم سفیرشان هم در جمع ما است یکی از وظایف نویستدگان و هنرمندان پرداختن به حوادثی است در آن‌ جا صفات جلالی تجلی یافته که درقران ایام الله نامیده شده است.

در ادامه برنامه مستندی کوتاه از برنامه‌های تلویزیونی هفته هنر انقلاب برگزار و مسئولان و هنرمندان حاضر در سالن برای تقدیر از هنرمندان موفق و برتر سال گذشته حضور پیدا کردند.

سایر برنامه‌های این مراسم پخش تیزر داستان انقلاب، آیین تجلیل از منصور انوری، رونمایی از کتاب‌های داستان انقلاب و تقدیر از برگزیدگان جشنواره داستان انقلاب خواهد بود.

در ادامه تقدیر از 22 چهره برگزیدگان خارج از حوزه با حضور مومنی شریف، فاضل نظری، حمزه زاد، کوروش زارعی اغاز شد.

اسامی مجتبی احمدی، شاعر برگزیده جشنواره شعر رضوی از استان کرمان، محمدرضا بایرامی اثر برگزیده کتاب لم یزرع از تهران، حسین پورکریمی رتبه اول بازیگری جشنواره فجر از تهران، جلال توکلی نویسنده رمان ضد صهیونیستی از یزد، رستا رضوی برگزیده بازیگری فجر از تهران، رضا زه تابچیان برنده بهترین فیلم مقاومت از تهران، سینا شفیعی از استان البرز، عبدالحمید ضیایی برگزیده جشنواره شعر فجر، سعید طلایی برگزیده جشنواره ملی ایران ساخت، محمدرضا عباسپور جایزه کاریکاتور هلوکاست، تندیس جایزه هنر انقلاب اهدا شد.

همچنین اصغر عباسی جایزه برتر تیزر سینمایی در جشنواره عمار، وحید فرجی سازنده مستند غزال ایرانی، ارش فروغی رتبه برتر جشنواره کاریکاتور مقاومت و میرعمادالدین فیاض تقدیر شده و جایزه گرفتند.


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:15 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

آذربایجان رشادت شهدای ارتش را فراموش نخواهد کرد

آذربایجان رشادت شهدای ارتش را فراموش نخواهد کرد

امام جمعه ارومیه گفت: مردم غیرتمند آذربایجان رشادت شهدای والامقام و به ویژه شهدای ارتش را هرگز فراموش نخواهند کرد.

کد خبر: ۲۳۴۶۷۸

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲ - 09April 2017

به گزارش دفاع پرس از آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام سید مهدی  قریشی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در نخستین کنگره 14 هزار شهید منطقه شمال‌غرب ارتش اظهار داشت: نهادینه کردن فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت از مهم‌ترین اهداف برگزاری این کنگره تحت عنوان شجره طیبه است.

امام جمعه ارومیه افزود: اقتدار و سرافرازی امروز ما مدیون شهداست و به برکت خون شهدا و مجاهدت‌های آنان، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارای امنیت پایدار است.

حجت‌الاسلام قریشی با اشاره به هجدمین سالگرد شهادت شهید صیاد شیرازی اظهار داشت: دشمن‌شناسی این شهید والامقام بسیار بی نظیر بود. از مهم ترین اقدامات این شهید پس از پیروزی انقلاب اسلامی می توان به تهیه طرح‌های عملیاتی که منجر به شکست حصر شهرهای سنندج و پادگان مریوان، بانه و سقز شد اشاره کرد. زمین‌های خوزستان و گردنه های کردستان سال‌ها شاهد آمادگی و فداکاری این انسان پاک‌نهاد و شجاع بود و مناطق عملیاتی دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت‌های این امیر دلاور را دیده است.

وی گفت: نیروی زمینی ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس و بویژه در عملیات غرورآفرین کربلای 7 فداکاری‌ها و رشادت‌های بی نظیری از خود به منصه ظهور گذاشت و امروز مردم آذربایجان هرگز این رشادت‌ها را از یاد نخواهند برد.

انتهای پیام/ 161


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:14 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]