روایت جالب «عباس دست طلا» از دیدارش با رهبری

روایت جالب «عباس دست طلا» از دیدارش با رهبری

عباسعلی باقری مشهور به «عباس دست طلا» با حضور در برنامه تلویزیونی "جزیره مجنون" روایت جالبی از دیدارش با مقام معظم رهبری عنوان کرد.

کد خبر: ۲۳۰۷۵۳

تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۵ - 06March 2017

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، نخستین قسمت برنامه جزیره مجنون شب گذشته با حضور محبوبه معراجی پور (نویسنده عباس دست طلا) و عباسعلی باقری (عباس دست طلا) و با اجرای مژده لواسانی روی آنتن شبکه پنج سیما رفت.

در ابتدای برنامه، محبوبه معراجی پور درباره پیشینه نویسندگی خود گفت: از 18 سال پیش کارم را با داستان نویسی در حوزه‌های مختلف شروع کردم و تا 10 سال فقط داستان و رمان می‌نوشتم تا اینکه هشت سال پیش به واسطه  تجربه اولین حضورم در اردوهای راهیان نور با شهدا عهد بستم که من را بر داشتن یک قلم رسا و جذاب یاری کنند تا بتوانم در حوزه ادبیات دفاع مقدس خدمت کنم.

وی در ادامه در خصوص شرایط سخت به نگارش درآمدن کتاب "عباس طلا" گفت: با توجه به اینکه قبل از بنده، برخی دوستان هم سراغ  حاج عباس رفته بودند و این کار ناتمام و عقیم  مانده بود، جلب اعتماد برای همکاری با بنده بسیار سخت شده بود اما در هر صورت و با همه سختی‌ها، این پروژه به سرانجام رسید.

وی ادامه داد: در مجموعه، شش ماه تمام مصاحبه‌ها با عباسعلی باقری به طول انجامید و حدود هشت ماه نیز کارهای مربوط به آماده سازی و ویرایش نهایی کتاب زمان برد.

در ادامه این برنامه، عباسعلی باقری مشهور به "عباس دست طلا" ضمن بازگو کردن خاطرات خود از دوران دفاع مقدس در خصوص دیدارش با رهبری گفت: از آنجا که اولین مرتبه بود که ایشان را زیارت می‌کردم، این نکته برایم عجیب و در عین حال جالب بود که ایشان از روی عکس چاپ شده در داخل کتاب، من را شناختند و به محض شناختن بنده گفتند، من شما را به خوبی می‌شناسم و کتاب "عباس دست طلا" را تاکنون دو بار خوانده‌ام  و همان بیاناتی از ایشان که در کتاب آمده است را حضوری به بنده گفتند.

محبوبه معراجی پور در پایان این برنامه گفت: تا اواسط کار مصاحبه اطلاع نداشتم که عباسعلی باقری، پدر شهید هستند و ایشان هم چیزی در این خصوص نمی‌گفتند تا اینکه به طور اتفاقی متوجه این مسئله  شدم که این موضوع از تواضع و بزرگواری شخصیت ایشان است و ناگفته نماند هر بار که کارمان گره می‌خورد  به فرزند شهیدشان برای رفع مشکلات متوسل می‌شدم.

کتاب «عباس دست طلا» نگاهی به عملکرد بسیجیان فنی و تعمیر کار واحد پشتیبانی و تدارکات سپاه پاسداران در دوران هشت سال دفاع مقدس دارد. خاطره نگار اثر، ماجراها را از زمانی که کمتر از دو ماه از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گذشته، آغاز می‌کند. عباس علی باقری با مروری کوتاه بر زندگی‌اش و دودلی‌های خود برای حضور در جبهه‌ها، از زمانی می‌گوید که تصمیم می‌گیرد برای دو هفته به جبهه برود و ببیند در آن جا چه کاری از دستش برمی آید.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد این کتاب فرمودند: «کتاب این آقای حاج عباس دست طلا را که مفصل و با جزئیات [گفته] خواندم. خیلی خوب بود انصافاً؛ مخصوصاً کتاب ایشان؛ هم مطلب در آن زیاد بود، هم آثار صفا و صداقت در آن کاملاً محسوس بود و انسان می‌دید. خداوند ان‌شاءالله فرزند شهید ایشان را با پیغمبر محشور کند و خودشان را هم محفوظ بدارد.»

گفتنی است، برنامه «جزیره مجنون» کاری از  گروه تلویزیونی بسیج رسانه ملی به تهیه‌کنندگی محمدرضا ماندگاران و مجید خواجه‌نژاد و با اجرای مژده لواسانی هر شب از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران پویا


ادامه مطلب
[ دوشنبه 16 اسفند 1395  ] [ 08:05 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

وقتی «نان و نفت»‌ را بردند و «قحطی» آوردند

وقتی «نان و نفت»‌ را بردند و «قحطی» آوردند

با پایان یافتن جنگ جهانی اول، «قحطی بزرگ» در ایران رخ داد که به مرگ میلیون‌ها ایرانی بی‌گناه انجامید؛ فاجعه‌ای که نقش انگلستان در تشدید ابعاد آن انکارناپذیر است.

کد خبر: ۲۳۰۷۵۵

تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۵ - 06March 2017

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، به دلیل اشغال ایران در جنگ جهانی اول (1914 تا 1918) و تأمین غذای این ارتش اشغالگر (روس‌ها در شمال ایران و بریتانیایی‌ها در جنوب ایران) از یک سو و بروز خشکسالی از سوی دیگر، قحطی بزرگ 1919 میلادی (1298 شمسی) در ایران رقم بخورد و طی آن میلیون‌ها ایرانی به کام مرگ فرو رفتند.

محمدقلی مجد، محقق ایرانی که ساکن آمریکاست، کتابی به نام «قحطی بزرگ» نوشته است.

موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی این کتاب را به فارسی ترجمه کرده و در مقدمه آن آورده است:

هندوستان،‌به لطایف الحیل اقدام به جمع‌آوری و خرید گندم و جو و سایر مایحتاج مردم گرسنه و قحطی‌زده ایران می‌کند تا در ناوگان دریایی انگلستان جای خالی بیشتری برای ترابری نظامی ارتش انگلستان باقی بماند، زیرا وارد کردن گندم از هندوستان، مستلزم حمل آن با کشتی است (ص25)؛ و نیز چگونه ژنرال انگلیسی مسئول تدارکات آذوقه در گفتگو با دیپلمات آمریکایی از این «زرنگی» به خود می‌بالد (ص25)؛ و نیز چگونه نیروهای متجاوز روسیه در فصل زمستان در منطقه سردسیر غرب ایران، برای تامین هیزم مورد نیاز خود به خانه‌های مردم هجوم می‌برند و در و پنجره خانه مردم بی‌دفاع و بی‌پناه را از جا می‌کنند و می‌سوزانند؛ و مردم بیچاره و فلک‌زده را در میان برف و یخبندان به داس تیز و بی‌رحم ما و گرسنگی می‌سپارند تا دسته دسته درو شوند (ص 107)؛ و نیز چگونه کنسول روسیه به وحشی‌گری نیروهای انتظامی کشورش در ایران اعتراف می‌کند و ...

ممکن است خواننده این کتاب دریابد که آقای مجد بر آن بوده است که ثابت کند عملکرد ارتش انگلستان در ایران مسبب اصلی تشدید فاجعه قحطی بزرگ بوده است. این دریافت کاملا درست و خود ایشان در مصاحبه‌ای در این باره می‌گوید: «عجیب‌ترین از همه نقش بریتانیا در این فاجعه است. قحطی بزرگ در زمانی اتفاق افتاد که سراسر ایران در اشغال نظامی انگلیسی‌ها بود. ولی انگلیسی‌ها نه تنها هیچ کاری برای مبارزه با قحطی و کمک به مردم ایران نکردند، بلکه عملکرد آنها اوضاع را وخیم‌تر کرد و سبب مرگ میلیون‌ها نفر از ایرانیان شد. درست در زمانی که مردم ایران به دلیل قحطی نابود می‌شدند، ارتش بریتانیا مشغول خرید مقادیر عظیمی غله و مواد غذایی از بازار ایران بود و با این کار خود هم افزایش شدید قیمت مواد غذایی را سبب می‌شد و هم مردم ایران را از این مواد محروم می‌کرد. جالب‌تر این که انگلیسی‌ها مانع واردات مواد غذایی از آمریکا، هند و بین‌النهرین به ایران شدند. به علاوه، در زمان چنین قحطی عظیمی، انگلیسی‌ها از پرداخت پول درآمدهای نفتی ایران استنکاف ورزیدند. چنین اقداماتی را قطعا باید جنایت جنگی و جنایت‌ علیه بشریت به شمار آورد.

هیچ تردیدی نیست که انگلیسی‌ها از قحطی و نسل‌کشی به عنوان وسیله‌ای برای سلطه بر ایران استفاده کردند. اما از سوی دیگر، خواننده می‌بیند که مستندات عمده و اصلی این کتاب، استناد آرشیو وزارت خارجه آمریکاست و ممکن است در ذهنش این سوال پدید آید که در تحقیق درباره ماجرایی به این اهمیت -که انگلستان متهم اصلی آن است- چرا از اسناد و مدارک انگلیسی خبری نیست؟

در پاسخ به این سوال مقدر آقای مجد چنین پاسخ داده است: «میان عملکرد دولت‌های آمریکا و انگلیس در زمینه انتشار اسناد طبقه‌بندی شده تفاوت جالبی وجود دارد. در آمریکا قانون آزادی اطلاعات وجود دارد طبق این قانون دستگاه‌های دولتی موظفند پس از گذشت 30 سال اسناد طبقه‌بندی شده خود را علنی کنند و اگر بخواهند سندی را همچنان در حالت طبقه‌بندی شده نگاه دارند، باید دلیل موجهی ارائه کنند. در چنین مواردی، محقق می‌تواند با استناد به قانون آزادی اطلاعات،‌ خواستار علنی‌ شدن سند فوق شود. اگر دستگاه دولتی مربوط امنتاع کند، محقق می‌تواند در دادگاه فدرال اقامه دعوی کند و سرانجام با حکم دادگاه سند را به دست آورد. در انگلستان مساله کاملا فرق می‌کند. در این کشور قانون آزادی اطلاعات وجود ندارد. دولت بریتانیا می‌تواند اسناد را همچنان در اختیار محققین قرار دهد. به علاوه، امکان اقامه دعوی محققان علیه دولت به خاطر علنی نکردن اسناد تاریخی نیز وجود ندارد. به این دلیل، دستگاه‌های دولتی بریتانیا می‌توانند تا هر وقت که بخواهند اسناد را در حالت طبقه‌بندی شده نگاه دارند و از انتشار آن خودداری کنند.

یک نمونه چشمگیر و مهم، اسناد وزارت جنگ و اسناد نظامی انگلیس در رابطه با ایران سال‌های 1921- 1914 است. این اسناد هنوز در حالت طبقه‌بندی شده قرار دارند و اعلام شده که تا پنجاه سال دیگر،‌یعنی تا سال 2053، علنی نخواهد شد. حتی اگر این 50 سال نیز طی شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که این اسناد حتی در آن زمان نیز علنی شوند. در اینجا انسان حیران می‌شود که انگلیسی‌ها می خواهند چه چیزی را پنهان کنند.»

منبع:فارس


ادامه مطلب
[ دوشنبه 16 اسفند 1395  ] [ 08:05 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روزشمار دفاع مقدس (15 اسفند)

روزشمار دفاع مقدس (15 اسفند)

15 اسفند 1395 خورشیدی برابر با 6 جمادی الثانی 1438 هجری و 5 مارس 2017 میلادی

کد خبر: ۲۲۸۱۲۰

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۰ - 05March 2017

وزشمار دفاع مقدس (15 اسفند)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (15 اسفند)

• امضای موافقت نامه الجزایر بین ایران و عراق در زمینه اختلافات مرزی (1353 ه.ش)

• شهادت شهید عباس باقرى تشکرى (1362 ه.ش) 

• آغاز استراتژی «دفاع متحرک» توسط ارتش بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی (1364 ه.ش)

• شهادت سردار شهید علیرضا کشاورزیان (1365 ه.ش)


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:40 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادواره شهدای مدافع حرم در مصلای قدس قم

یادواره شهدای مدافع حرم در مصلای قدس قم

یادواره شهدای مدافع حرم استان قم دوشنبه 16 اسفند با سخنرانی حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در مصلای قدس قم برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۰۴۲۶

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۱ - 05March 2017

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از قم، یادواره شهدای مدافع حرم استان قم دوشنبه 166 اسفند بعد از نماز مغرب و عشا در مصلای قدس قم برگزار می شود.

در این مراسم حجت الاسلام علیرضا پناهیان سخنرانی خواهد کرد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:40 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

اولین سالگرد شهید مدافع حرم «احمد گودرزی» برگزار می‌شود

اولین سالگرد شهید مدافع حرم «احمد گودرزی» برگزار می‌شود

اولین سالگرد شهادت مدافع حرم «احمد گودرزی»، شامگاه پنج‌شنبه (19 اسفند) در حسینیه قمر بنی هاشم (ع) واقع در شهرک مدرس ورامین برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۰۴۴۱

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۱ - 05March 2017

به گزارش دفاع پرس از ورامین، مراسم اولین سالگرد شهادت مدافع حرم «احمد گودرزی»، روز پنج‌شنبه (199 اسفند) در حسینیه قمر بنی هاشم (ع) واقع در ورامین - شهرک ولی‌عصر (عج) - خیابان شهریار - روبه‌روی مدرسه علامه امینی، همراه با اقامه نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد.

در این مراسم معنوی، سردار «حسین اسداللهی»، فرمانده لشکر عملیاتی 27 محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ، سخنرانی می‌کند و مداحان اهل بیت (ع) نیز به ذکر مصیبت خواهند پرداخت.

برادر شهید گودرزی در حاشیه مراسم سالگرد شهید مدافع حرم «مهدی ثامنی راد» که روز جمعه (13 اسفند) برگزار شد، در گفتگو با خبرنگار دفاع پرس از عموم مردم به ویژه خانواده معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران دعوت کرد تا در این مراسم معنوی شرکت کنند.

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:40 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادواره 504 شهید خیابان «چهارمردان» قم برگزار می‌شود

یادواره 504 شهید خیابان «چهارمردان» قم برگزار می‌شود

یادواره سرداران و 504 شهید خیابان «چهارمردان» قم، روز دوشنبه (16 اسفند) با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه در مسجد «چهارمردان» برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۰۴۲۵

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۸ - 05March 2017

یادواره 504 شهید خیابان «چهارمردان» قم برگزار می شود

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از قم، یادواره سرداران و 504 شهید خیابان انقلاب (چهارمردان) قم، روز دوشنبه (166 اسفند) بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد «چهارمردان» برگزار می شود.

در این مراسم که به همت ستاد یادواره برگزار خواهد شد، سردار دریادار پاسدار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخنرانی خواهد کرد.

خیابان چهارمردان از نقاط اصلی قیام مردم قم در مبارزات انقلاب اسلامی بود و نام شهدای بسیاری را از دوران انقلاب و دفاع مقدس در سینه دارد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:40 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادواره شهدای عملیات «کربلای 5» برگزار می‌شود

یادواره شهدای عملیات «کربلای 5» برگزار می‌شود

مراسم گرامی‌داشت شهدای عملیات «کربلای 5» و یادواره شهدای شهرستان «بروجرد»، شامگاه سه‌شنبه (17 اسفند) برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۰۴۳۱

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶ - 05March 2017

به گزارش دفاع پرس از لرستان، مراسم بزرگداشت شهدای عملیات «کربلای 5» و یادواره شهدای گرانقدر شهرستان «بروجرد»، شامگاه سه‌شنبه (17 اسفند) بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد حضرت ولی‌عصر (عج) این شهرستان واقع در خیابان تختی برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور عموم مردم، خانواده‌های معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران همراه با سخنرانی حجت‌الاسلام حسین جوشقانیان و مدیحه‌سرایی ذاکر اهل بیت (ع) مهدی ترکاشوند برگزار خواهد شد.

برگزاری یادواره شهدای عملیات کربلای 5 

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:39 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

اجتماع مدافعان حرم در مشهدالرضا برگزار می‌شود

اجتماع مدافعان حرم در مشهدالرضا برگزار می‌شود

در ایام شهادت حضرت زهرا(س)، دهمین اجتماع مدافعان حرم و یادبود شهید حسین هریری فرمانده تخریب قرارگاه فاطمیون در حلب برگزار خواهد شد.

کد خبر: ۲۳۰۴۵۱

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳ - 05March 2017

به گزارش دفاع پرس از خراسان رضوی، این مراسم که حجت ­الاسلام و المسلمین شیخ محسن حسین زاده به ایراد سخن خواهد پرداخت امشب ساعت 21 در مسجد مقبره واقع در چهار راه شهدا برگزار می­ شود. 

 

 اجتماع مدافعان حرم در مشهدالرضا برگزار می­ شود

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:39 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

یادواره شهدای گلستان برگزار می‌شود

یادواره شهدای گلستان برگزار می‌شود

مراسم گرامی‌داشت شهدای گلستان پنجشنبه 19 اسفندماه در اهواز برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۰۴۵۸

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲ - 05March 2017

یادواره شهدای گلستان برگزار می شود

به گزارش دفاع پرس از اهواز، مراسم بزرگداشت شهدای گلستان شامگاه پنجشنبه 19 اسفندماه بعد از نماز مغرب و عشاء در یادمان شهدای گمنام واقع در اهواز، گلستان، نبش کوی سعدی برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور عموم مردم، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران همراه با سخنرانی حجت‌الاسلام سیدمسعود فلاح و مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:39 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری یادواره شهدای پادادشهر

برگزاری یادواره شهدای پادادشهر

مراسم گرامی‌داشت شهدای پادادشهر چهارشنبه 21 اسفندماه در اهواز برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۰۴۴۰

تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۴ - 05March 2017

برگزاری یادواره شهدای پادادشهر

به گزارش دفاع پرس از اهواز، مراسم بزرگداشت شهدای پادادشهر شامگاه چهارشنبه 21 اسفندماه ساعت 20 در مسجد امام خمینی (ره)، فاز دوم برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران همراه با سخنرانی آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران و مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ 151 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 اسفند 1395  ] [ 01:39 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]