جانبازان گنجينه‌های صبر و استقامت هستند

جانبازان گنجينه‌های صبر و استقامت هستند

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر جانبازان را گنجينه‌های صبر و استقامت دانست.

کد خبر: ۲۳۴۵۹۲

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶ - 09April 2017

جانبازان گنجينه های صبر و استقامت هستندبه گزارش دفاع پرس از بوشهر، اسماعیل نگهبان در دیدار با جانباز سرافراز قاسم عبداللهی در بیمارستان  خلیج فارس اظهار داشت: کار بزرگی که شما جانبازان عزیز انجام دادید با هیچ چیزی مادی و دنیوی قابل ارزیابی و ارزش‌گذاری نیست و بی‌تردید خداوند پاداش و اجر بزرگی به کسانی که در راه دفاع از کشور و اسلام جانفشانی کردند، عطا خواهد کرد.

 

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر افزود: شما همان راهی را طی کردید که خاندان رسالت پیش پای ما گذاشته است و همین کار پاداش و اجر بی‌پایانی را به شما می‌دهد.

 

نگهبان اجر همسران ایثارگر را اجری والا و اخروی دانست و تصریح کرد: همسران جانبازان در نگهداری و مراقبت از آن‌ها نيز مانند جانبازان در پيش خداوند دارای اجر و پاداش هستند و بدون شک صبر و بردباری همسران جانباز ستودنی است چرا که آن ها علاوه بر تمام فعالیت‌ها روزمره فرزندان شايسته و با اخلاق تربيت كرده‌اند.

 

در پایان این دیدار معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر توصیه‌های لازم را جهت رسیدگی هر چه بهتر به جانباز قاسم عبداللهی ارائه داد.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:39 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

آوینی در ظلمت نهیلیسم نور موعود را می‌دید/ تکنولوژی از منظر آوینی

آوینی در ظلمت نهیلیسم نور موعود را می‌دید/ تکنولوژی از منظر آوینی

آوینی در ظلمت نهیلیسم نور موعود را می‌دید. ولی دلخوشی به وعده، عین مهمل نشستن نیست. بلکه دست کم به نزد وی کمر همت بستن بود.

کد خبر: ۲۳۴۶۱۳

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷ - 09April 2017

آوینی در ظلمت نیهلیسم نور موعود را می‌دید/ تکنولوژی از منظر آوینیبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، آوینی وقتی قلم به دست گرفت که هویت سه پاره ما گرم درهم جوشیدن در امر سیاسی بود. ایران‌اندیشی در ایستگاه دانشگاه تهران آرام گرفته بود، رجعت به مآثر اسلامی در بازنگری به فلسفه و کلام و فقه شدت داشت و رفته رفته نقد غرب را در آینه منتقدان غربی مدرنیته ترجمه می‌کردیم. اما این همه در دفتر متخصصینی که سر در تتبع آثار داشتند جداجدا مانده بودند.

 

این چند پارگی هر چند ظاهرا در تاریخ ما رخ داده اما از سر تصادفات تاریخی نیست. بلکه به بحران بنیادینی باز می‌گردد که دوگانگی نظر و عمل به بار می‌آورد. به همین علت ما اغلب حساب عمل و نظر را سوا می‌کردیم. یعنی علوم اسلامی را در کتاب‌ها روی طاقچه نگه می‌داشتیم و در وقت عمل، نهادهای متجدد و برنامه‌های توسعه آمریکایی را به کار می‌انداختیم و حتی در بازنگری به تاریخ خویش راه شرق‌شناسی را می‌رفتیم. اما در همین کار هم چندان توفیق نداشتیم و طرح و نظریه‌های غربی هم تبدیل به روال‌های عملی نمی‌شد.

جدایی نظر و عمل از مسائل اصلی فلسفه است ارسطو که متافیزیک را از یک سو و شعر و اخلاق و سیاست را از سوی دیگر بررسید  جدایی آنها را اعتباری می‌دانست. در تاریخ فلسفه اسلامی دو عنوان حکمت نظری و حکمت عملی جدا ماندند. متفکران بزرگ تاریخ اعم اسلامی یا غربی پیوسته در تب و تاب نشان دادن نسبت این دو بودند.

 

در دوره معاصر مثلا آدرنو و همکارانش با کتاب دیالکتیک روشنگری نگران این هستند که زندگی اجتماعی و سیاسی از روشنگری‌های علمی در دانشگاه جدا بیافتد. آنها فکر می‌کنند زندگی روزمره با اسطوره هایی نظیر مصرف و ناسیونالیسم افراطی پیش می‌رود و دانشمندان در انزوای برج عاج نظری فاسد می‌شوند. حتی جنگ دوم را از نتایج همین دوگانگی می‌دانند. لذا شکاف نظر و عمل از انتزائیات فلسفی نیست  و نمی‌توان یک بار برای همیشه آن را طی مقاله یا رساله‌ای حل و فصل کرد. این جدایی اصلا از مسائل اساسی زندگی است واگر کسی بتواند جامع هر دو جانب باشد به اندازه‌ای که توفیق یابد، الهام بخش نظر و عمل آینده است.

شهید آوینی در دانشگاه هنر با متفکران غربی آشنا شده بود و بعد از انقلاب به شهادت محمد رجبی، عربی آموخت تا متون اسلامی را فرایادآورد و جانی هنرمند داشت. نثر ساده، سوزان و شوریده‌اش از ایمانی صاف خبر می‌داد؛ اما ایمانش به تکرار اوراد و سیر در ادوار گذشته محدود نشد بلکه درد زمانه نیست‌انگار را چون سبو بر دوش می‌کشید.

 

توجه به نیست‌انگاری که وجدان عمیق‌ترین مردان عصر جدید را می‌آزرد دمساز رجایی بود که آوینی با انقلاب اسلامی آْن را می‌چشید. او در ظلمت نیهلیسم نور موعود را می‌دید. ولی دلخوشی به وعده، عین مهمل نشستن نیست. بلکه دست کم به نزد وی کمر همت بستن بود. فرهاد، که چند سالی همسایه آوینی بوده تعریف کرده که شب‌ها صدای قرائت و عبادت او را از پنجره می‌شنیده. کسی که شب تهجد دارد و روز مجله در می‌آورد، مستند می‌سازد و نریشن می‌گوید، جهاد اکبر و جهاد اصغر را به هم آمیخته است. ممکن است نظر و عمل در کتاب‌های حکمت نظری و حکمت عملی دو گانه باشند ولی در ساحت ایمان یگانه می‌شوند. زیرا مومن حساب صوم و صلات را از کار و بار جدا نمی‌کند.

آوینی درباب ژورنالیسم، سینما و تکنولوژی چیز نوشته و در هر مورد وارد عمل شده است. شاید گزین گویه‌های او به ساختار فلسفی منسجمی منجر نشد اما لحن الهام بخش‌اش مناسب دوران گذری است که در آن به سر می‌بریم. قضاوت‌های او برای ما راهگشا است و هنوز می‌تواند از اشتباهاتی که امکان دارد در آن بغلطیم بازمان دارد. مثلا مقالات انفطار صورت که در آن، میان نقاشی و گرافیک داوری کرده و گرافیک را بیشتر مناسب دوره انقلابی ما دانسته، جریان فعالی را در همین رشته به راه انداخت و هنوز الهام بخش است.

تصور خامی وجود دارد که دشمنی با تکنولوژی را به سید احمد فردید و از آنجا به هایدگر نسبت می‌دهد. نظر و عمل آوینی به تنهایی ثابت می‌کند که بحث از فتنه تکنیک چنان که می‌گویند خام‌اندیشانه نیست. آوینی گفته بود «تکنولوژی، فرهنگ شیءات یافته است» اما خودش پشت میز تدوین نشست. کنایه از اینکه هر چند ابزارها واجد تاریخ و فرهنگ و احوالی هستند ولی این بدان معنا نیست که نجس و غیر قابل نفوذاند.

 

هایدگر نیز در مقالاتش خواسته بود به تکنیک و حوالتی که می‌آورد فکر کنیم و هیج جا از دست کشیدن از زندگی جدید که تکنولوژیک است دم نزده. به نظر آوینی توبه، انسان طاغی را به راه می‌آورد و انسانی که در راه باشد چه بسا تکنولوژی را نیز توبه دهد. صراحت او در مورد آنچه بدان «ولایت انسان بر تکنیک» می‌گفت قابل توجه است.

 

مستندهای آوینی از لحاظ ساخت و پرداخت قابل قبول هستند و از قضا سخنی دارند که گفت و گویی الهی است. اگر چنین نبود ما چطور می‌توانستیم امروز بعد از آن همه زد و خورد با حکومت بعثی در جنگ هشت ساله دوباره به نجف برویم و در کنار برادران عراقی تا کربلا پیاده روی کنیم. تصویرهایی که با دوربینهای معمولی، مستند جنگ ساختند راه اربعین را هموار کرد. حالا دیگر می‌توان رسوخ در تکنیک را با همین ملاحظه به راحتی دید.

توجه به نیست‌انگاری و تکنولوژی که از نشانه‌های آن است در نظر و عمل آوینی به نحوی وارسی شده که طلیعه موعود دارد. انسان با آنچه می‌سازد خود و آینده‌اش را بنا می‌کند. آنچه می‌سازیم آینده‌ای را به بار می‌آورد و جهاد در عراق علیه سلفی‌گری خونریز آینده‌ای‌ست که می‌توانستیم طلیعه‌اش را در مجموعه روایت فتح ببینیم.

قلم آوینی به راه‌های مختلفی رفت ولی چیزی که حالا بعد از چند سال بیشتر به چشم می‌آید و می‌تواند ره‌آموزآینده باشد این است که علم باید سیاسی و در عمل باشد و سیاست و عمل نیز باید علمی و حکمی باشند. هر راهی جز این بنای فساد و تباهی را خواهد گذاشت.

 

منبع: مهر 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:38 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

راوی «شهیدان عشق» از همسنگران شهیدش می‌گوید

راوی «شهیدان عشق» از همسنگران شهیدش می‌گوید

او را می‌شناسند که راوی لحظه‌های عشق، حماسه و زیبایی است، او که امروز به یاد خلوص همرزمان شهیدش در سنگر واژه‌ها قلمش را به دست گرفته و حماسه ها را به تصویر می‌کشد.

کد خبر: ۲۳۴۵۹۴

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸ - 09April 2017

راوی

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از یزد، رضا شاکر اردکانی، شاعری  نام آشنا از دیار اردکان که سنگر دلش پر از خاطره‌ها و یادهاست.

رضا شاکر از زبان خودش:

در سال 1341 در شهرستان اردکان به دنیا آمدم. پس از اخذ دیپلم ، چند سالی به تحصیلات حوزوی پرداختم و سپس وارد دانشگاه شدم و تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته الهیات و معارف اسلامی و شاخه علوم قرآنی و حدیث ادامه تحصیل دادم.

روزهایی که از نزدیک، تجلی عشق را به تماشا نشستید:

به مدت 28 ماه در واحد مرزی اطلاعات عملیات در جبهه حضو داشتم و در عملیات‌های بیت‌المقدس، رمضان، محرم ، والفجر و والفجر 8 شرکت داشتم که در عملیات والفجر یک در منطقه فکه مجروح شدم.

شعرهایی که در دل سنگرها متولد شدند:

همه جوانی‌ام از بوی حماسه و شهادت سرشار است و از آنجا که آخرین لبخندهای سرخ همرزمانم را شاهد بودم در شعرم نیز عطر شهادت و شور جانبازی دوستان رزمنده‌ام موج می‌زند و بیشتر آثارم در آن روزگاران ایثار و پایداری و بیان رشادت‌های بسیجیان کربلای سرخ ایران است.

شعر در سنگر دفاع مقدس:

از آنجا که رزمنده‌ای شاعر بودم هم در خود جبهه‌ها و در دل سنگرها و شب‌های عملیات، رزمندگان آثارم را می‌شنیدند و در پشت جبهه‌ها نیز با حضور در همایش‌ها و کنگره‌های شعری که در شهرهای مرزی مثل خوزستان، خرمشهر و کرمانشاه برگزار می‌شد و در آن زمان بسیار مورد استقبال قرار می‌گرفت، به شعر، این زبان مقدس ادای دین می‌کردم.

گشت و گذار در باغ خاطرات جبهه و جنگ:

هنوز خاطرات خط مقدم و شب‌های عمیات و شعرخوانی‌هام در سنگرها و در تیپ الغدیر در خاطرم بیدار است.

هنوز به یاد دارم آن کنگره‌های عظیم شعر که به همراه استاد محمدحسین بهجتی شفق‌، مرحوم رمضانعلی گلدون و کاظم احرامیان‌پور و ... شرکت می‌کردیم.

خوب به خاطر می‌آورم شعرخوانی‌ام را در شهر خرمشهر در کنار نصرالله مردانی، محمود شاهرخی و دیگر دوستان شاعرم.

از انجا که مدتی تحصیلات حوزوی نیز داشتم، شرکت در کنگره‌های شعر طلاب نیز از خاطره‌های به یاد ماندنی من است و تمامی این خاطرات تا همیشه بر لوح دل و جانم مکتوب خواهد ماند.

شعری با سوژه‌ای آسمانی:

بعد از شهادت سید علی موسوی‌زاده، طلبه شهید اردکانی که در هنگام نماز در اثر ترکش خمپاره دشمن به شهات رسید غزلی را با این مطلع سرودم:

سر و سبز تناوری دیگر"                 "خفت در خون، دلاوری دیگر

مجموعه "شهیدان عشق" راوی لحظه‌ای عشق و حماسه است. تابلویی کوچک از حماسه‌های بزرگ.

 

شعر شما رزمنده و شما فرمانده، چه انتظاری از رزمنده‌هایتان دارید:

 

انتظار من از شعرهایم این است که آیینه باشند و زیبایی‌ها را به نمایش بگذارند و در ترسیم حقیقت، خورشید‌گونه باشند.

 

احساس شما وقتی بر گلزار شهدا حاضر می‌شوید؟

 

بازیابی لحظه‌های ناب همسنگری و همرزمی با یاران شهیدم و تجدید آرزوهای آن روزگاران که هنوز تنهای‌ام با یاد آن شقایق‌های پرپر رنگین می‌شود.

 

با این کلمات، چه حسی در شما برانگیخته می‌شود:

 

مادر شهید: تجسم عشق

 

خاکریز: سکوی عروج

 

وطن: نصف ایمان

 

پلاک: شهید گمنام

 

و اما افتخارات رضا شاکر اردکانی:

 

شاعر برگزیده شعر پایداری در سال 1387، دریافت کارت اهل قلم از خانه کتاب ایران، تالیف 8 جلد کتاب در زمینه دفاع مقدس

 

راوی  

 

و اما سوالاتی هم بودند که جواب انها را از زبان شعرهایش بیرون کشیدیم:

 

زیباترین حسرت:

 

ای کاش بودم یکی از آن سینه سرخان عاشق             از این سرای مجازی پر می زدم تا حقایق

 

شهید و شهادت در دل واژه‌های شما:

 

چون چشمه جوشان سحر پاک شدند                        مانند بهار مست و چالاک شدند

 

بر بال فرشتگان نشستند همه                                 از خاک بر اوج بام افلاک شدند

 

تصویر پرستویی عاشق در لحظه عروج:

 

چون شمع شفق هماره می‌خندیدی                        با پیکر پاره پاره می‌خندیدی

 

هر زخم تنت ستاره‌ای بود                                      آن شب چون باغ پر از ستاره می‌خندیدی

 

شکوه مادران شهید را چگونه به تصویر می‌کشید:

 

این تابلوی دلاوری را بنگر                                         این شیوه شیرپروری را بنگر

 

صف بسته فرشته در تماشای                                  رخش ایثار ببین و مادری را بنگر

 

از شهدای کربلا تا شهدای هشت سال دفاع مقدس:

 

اینان همه قطره‌های واصل به یمند                           آینه عشقند، همان جام جمند

 

گفتی که  که اند این همه گلگون کفنان                     یاران حسین و بچه های حرمند

پیغام خون شهدا:

بشنو که ندا از آشنا می‌آید                                    از سمت بهشت شهدا می‌آید

برخیز حریم لاله را پاس بدار                                     از نای شهید این صدا می‌آید

وقتی بر مزار شهدا در بهشت شهدای اردکان حاضر می‌شوید:

سرشار از عطر بهاران است اینجا                             باغ همیشه سبز ایمان است اینجا

از خاک اگر خورشید می‌جوشد عجب نیست               صد کهکشان در خاک پنهان است اینجا

ترسیم چهره ی سربازان عاشق شهادت در دل جبهه‌ها:

از شیوه رزم و جنگشان پیدا بود                             از حمله بی‌درنگشان پیدا بود

اینان همه عاشق شهادت بودند                               از چهره لاله رنگشان پیدا بود

سرچشمه شعرهای شما از کجاست:

در یاد دوست بوده هر آنچه سروده ام                         دل هر چه گفته است همان را نوشته‌ام

مصداق شهیدان زنده‌اند از زبان شعر:

 

جاری به سمت زنگی جاودانه شد                             راز بهار را که نشان داد مثل گل

افسوسی که بر دلتان شعله می‌زند:

ماندم در این کوی بن‌بست اما شهیدان گذشتند           رفتند اما نبودم افسوس، افسوس لایق

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:37 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

کانال فکه و رزمندگانی که برای همیشه آسمانی شدند

کانال فکه و رزمندگانی که برای همیشه آسمانی شدند

برای شکستن خط اول دشمن یا همان تپه ۱۷۵ در فکه چه مشکلاتی را که متحمل نشده بودیم تا آن تپه فتح شود اما سخت‌ترین لحظات، آن زمانی بود که به همراه جمعی از مجروحین در حال عبور از داخل کانال بودیم کانالی که تا چشم کار می‌کرد پر از شهید و مجروح بود.
کد خبر: ۲۳۴۵۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰ - 09April 2017
 
به گزارش خبرنگار دفاع پرس از مازندران، به بهانه سالگرد شهدای عملیات والفجر یک خاطره‌ای از احمد دواتگر  جانباز و آزاده مازندرانی به دفتر خبرگزاری دفاع مقدس مازندران ارسال شد که در ادامه می‌آید:

بعد از عملیات والفجر مقدماتی در فکه که گردان ما وارد عمل نشده بود، نمی‌دانستم در گردان مسلم ابن عقیل از لشکر ۲۵ کربلا بمانم یا به گردان دیگری منتقل شوم.

این در حالی بود که برخی از عزیزان مثل حاج یدالله شهسوار، حاج اصغر بابایی، محمدتقی زارعی نیاکی و... از گردان تسویه کرده و به آمل رفته بودند و بنده که تازه از مرخصی شهرستان برگشته بودم به اتفاق برخی از دوستان همچنان در این گردان حضور داشتیم.


 در دلم یک حسی می‌گفت دواتگر همین گردان بمان و همین موضوع مانع از رفتنم به گردان دیگر می‌شد از این رو تصمیم خود را گرفته و در این گردان ماندگار شدم.


مدتی در پایگاه شهید بیگلوی اهواز بودیم تا آنکه اواخر اسفند سال ۱۳۶۱ به منطقه عملیاتی جفیر اعزام شدیم و سال جدید (۱۳۶۲) را در خط مقدم جفیر به همراه دیگر رزمندگان تحویل کرده که خودش داستانی دارد از هفت سینی که خاص جبهه‌ها به هنگام لحظه تحویل سال نو بود تا سرکشی به سنگرهای دیگر بچه‌ها برای دید و باز که بخشی از فرهنگ جبهه‌ها محسوب می‌شد.


هنوز چند روزی از حضورمان به این منطقه نگذشته بود که بار دیگر ما را به پایگاه شهید بیگلو انتقال دادند تا آنجا که ذهنم یاری می‌کند 2 یا سه روز بعد، فرماندهان گردان مسلم (شهید ذبیح الله عالی) و حمزه سیدالشهدا (شهید ناصر بهداشت) بچه‌های این دو گردان را در مکان نمازخانه گردان مسلم که با چند چادر صحرایی ساخته شده بود جمع و اعلام کردند کار مهمی دارند.


پس از نماز مغرب و عشا در ابتدا شهید عالی و پس از وی شهید بهداشت، پیرامون عملیاتی که قرار بود در آن شرکت کنیم صحبت‌هایی را مطرح و اعلام کردند؛ از آنجائی که ماموریت غالب بچه‌ها تمام شده بود برق‌ها را خاموش کردند تا هر کسی که می‌خواهد از این فرصت استفاده و بدون خجالت به چادر پرسنلی جهت تسویه حساب مراجعه کند.


همه مات و مبهوت و با چشمانی اشک‌بار به یکدیگر نگاه می‌کردیم چند نفری یواشکی از جای خود بر خواسته بودند اما دقایقی بعد نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که همه آنها وارد چادر شدند و یک صدا با شعار فرمانده آزاده آماده‌ایم آماده فضای حاکم در آن مکان را به سمتی سوق دادند که زبان از بیانش قاصر است.


فردای آن روز به سمت منطقه عملیاتی فکه حرکت کرده و در چادرهایی که از قبل در اطراف تپه‌های ابوغریب نصب شده بود، اسکان یافتیم اما باورمان نمی‌شد که قرار است واقعا در عملیات شرکت کنیم چون آموزش‌های سختی را برای شرکت در عملیات والفجر مقدماتی دیده بودیم اما به دلیل عدم دستیابی به اهداف اولیه همان مرحله اول عملا به طور مستقیم در این عملیات شرکت نکردیم اما باورش این بار برای همه دوستان بسیار سخت بود.


دو روز قبل از عملیات یک گروهان از تیپ ۵۵ هوابرد شیراز جمعی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و یک گروهان از لشکر هفت ولی عصر از سپاه خوزستان در گردان ما ادغام شد.


تا آنکه در نهایت شب عملیات فرا رسید.


 عملیاتی که در تاریخ ٦٢/١/٢٠ ساعت 23 و 10 دقیقه در منطقه عملیاتی شمال غرب فکه با رمز یا الله یا الله یا الله به مرحله اجرا درآمد.


خدا رحمت کند فرمانده گردان ما شهید ذبیح الله عالی را، چه خون دلی خورد آن شب در میدان مین؛ زمانی که گروهان گرفتار مین‌های زیر تپه ١٧٥ و بغل کانال فکه شد، فریاد می‌زد بچه‌ها این خط شکسته خواهد شد...


خوب به یادم است آزاده عزیز حاج علی آقا فردوست فرمانده وقت تیپ یک لشکر ۲۵ کربلا به اتفاق بی‌ سیم چی خود برای لحظاتی در همان میدان مین کنارمان زمین گیر شد.


لحظات به کندی در حال سپری شدن بود جمعی از بچه‌ها گروهان توانستند از میدان مین عبور کرده و خودشان را به بالای تپه برسانند در حالی که جمعی دیگر از بچه‌ها در همان نقطه به شهادت رسیدند.


باورش سخت بود، شهیدان بی آزار، علی قمی، سعیدالدین حسینی، قربان نائیجیان، محمد رودی، مجید باخیره، کریمی و... که تا لحظاتی قبل با هم وارد آن منطقه شده بودیم در همان نقطه برای همیشه آسمانی شدند تا نشان دهند دستیابی به امنیت خون می‌خواهد...


بگذریم که آن شب برای شکستن خط اول دشمن یا همان تپه ۱۷۵ در فکه چه مشکلاتی را که متحمل نشدیم تا آن تپه فتح شود اما سخت‌ترین لحظات، آن زمانی بود که به همراه جمعی از مجروحان در حال عبور از کانال بودیم، کانالی که تا چشم کار می‌کرد پر از شهید و مجروح بود.


به خاطر دارم بچه‌های حمل مجروح در داخل کانال به یکدیگر می‌گفتند این یکی زنده است این را هم با خودمان ببریم عقب ...


درست متوجه نشدم در آن همه انفجار به واسطه گلوله‌های توپ و خمپاره که بر بالا و حتی داخل کانال اصابت می‌کرد  چگونه به عقب انتقالم دادند اما همین قدر به یاد دارم که صدای آه و ناله آن عده از شهدایی که آخرین لحظات خود را سپری می‌کردند، به خوبی شنیده می‌شد اما کاری از دست کسی برنمی‌آمد.


غالب آن شهدا و حتی بسیاری از مجروحان در کانال فکه ماندند تا در آینده بهانه‌ای باشد برای نسل بعد از آنها که بدانند بر فرزندان خمینی کبیر چه گذشت؟


بدانند که این انقلاب مفت به دست نیامده که بخواهیم آن را از دست دهیم.


بدانند که حفظ این نظام و انقلاب خون می‌خواهد.


بدانند برای عزت و سربلندی این کشور خون دل‌ها خورده شد تا به اینجا رسیدیم.


بدانند برای حفظ استقلال نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نه جناح چپ برایشان معنا داشت و نه جناح راست. کاسب‌های سیاسی هرگز نتوانستند ذائقه حقیقت جوی آنها را به نفع خود تغییر دهند بلکه آنها به تبعیت از ولی فقیه زمان خود و برای دفاع از نظام و کشور عزیزشان ایران تیر و ترکش را با جان و دل خریدند تا پای هیچ متجاوزی به داخل خاک کشورمان باز نشود.


یاد همه شهدا و حماسه آفرینان عملیات والفجر یک گرامی باد.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:36 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

چاپ 30 عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت تا پایان سال 96

چاپ 30 عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت تا پایان سال 96

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: چاپ 30 عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت تا پایان سال 96 از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره کل است.

کد خبر: ۲۳۴۶۲۱

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵ - 09April 2017

دیدار مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد با فرمانده سپاه فتح استانبه گزارش خبرنگار دفاع پرس از یاسوج، سرهنگ امیرعباس آسمند  در دیدار با فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد ضمن تبریک سال نو، در سخنانی به تشریح برنامه‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در سال جدید پرداخت و اظهار داشت: چاپ 30 عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت تا پایان سال 96 از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره کل است.

وی افزود: این کتاب‌ها در قالب زندگینامه شهدا، شعر، خاطرات فرماندهان و رزمندگان، پژوهش پیرامون ادبیات پایداری، تطبیق وصایای شهدای استان با تعالیم اسلامی، کتاب کودک و ... به چاپ می‌رسد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: برگزاری جشنواره‌های ادبی و فرهنگی، تولید فیلم سربازخانه خانم‌ها، گردآوری و نمایه‌نویسی اسناد شهدا و رزمندگان دفاع مقدس و توسعه کتابخانه و تدوین دانشنامه استانی از دیگر برنامه‌های این نهاد در سال جدید است.

سرهنگ آسمند از افتتاح دفتر نمایندگی دفاع پرس در استان در سال 96 خبر داد و گفت: با تمهیدات به عمل آمده و طی مراحل قانونی مربوطه، دفتر خبرگزاری دفاع مقدس با حضور مسئولان ارشد استانی بازگشایی شده و این خبرگزاری کار خود را به طور رسمی در کهگیلویه و بویراحمد آغاز می‌کند.

وی مصاحبه با فرماندهان شاخص سال‌های حماسه را از دیگر برنامه‌های این نهاد در سال 96 عنوان و بیان کرد: ساماندهی یادمان شهدای گمنام استان و پیگیری فرآیند ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس نیز در دستور کار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قرار دارد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: تشکیل شورای راهبردی پیشکسوتان و تشکیل بانک اطلاعات سرمایه‌های معنوی دوران حماسه جهاد و مقاومت، تجهیز بیلبوردهای تبلیغاتی و مشارکت در دیگر برنامه‌های فرهنگی استان و گردآوری خاطرات رزمندگان سال‌های حماسه از دیگر برنامه‌های مهم این اداره کل در سال 96 است که امیدواریم با حمایت و مشارکت نهادهای فرهنگی استان آنها را به سرانجام برسانیم.

فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد هم در این دیدار ضمن تأکید بر همکاری و جایگاه خطیر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در استان، گفت: با همه توان همچون گذشته همت خود را به کار می‌بندیم تا بتوانیم به مقام شامخ شهدا و ایثارگران ادای دین کنیم.

سردار یدالله بوعلی افزود: ضروری است که تلاش کنیم تاریخ شهادت و استقامت دچار تحریف نشود، چرا که کوتاهی در این مسیر خسارات جبران‌ناپذیری را رقم خواهد زد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:24 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

افرادی که برای ماندگاری آثار شهدا کار می‌کنند در حال عبادت هستند

افرادی که برای ماندگاری آثار شهدا کار می‌کنند در حال عبادت هستند

نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی با بیان اینکه هدف شهدا و افرادی که امروز برای ماندگاری آثار شهدا کار می‌کنند، انجام عبودیت و اجرای حق است، گفت: در انتقال اهداف شهدا، باید شیوه‌ای به کار گرفته شود که پیام داشته باشد.

کد خبر: ۲۳۴۶۲۸

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹ - 09April 2017

به گزارش دفاع پرس از بیرجند، آیت‌الله سیدعلیرضا عبادی ظهر امروز در دیدار با کارکنان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع  مقدس خراسان جنوبی اظهار داشت: خود شهادت هدف نیست؛ چرا که شهادت یک مقام و مرتبه بین راهی است، ‌آنچه که این مرگ انتخابی را ارزشمند می‌کند، هدف آن است.

 

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه هدف شهدا و افرادی که امروز برای ماندگاری آثار شهدا کار می‌کنند، انجام عبودیت و اجرای حق است، افزود: در انتقال اهداف شهدا، باید شیوه‌ای به کار گرفته شود که پیام داشته باشد و این یک کار و وظیفه همگانی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی در ادامه بیان داشت: در انواع و اقسام آثاری که از شهدا تهیه می شود (فیلم، عکس، کتاب و ...) باید تلاش شود که خیر، صلاح، انسانیت، عقل، ایمان و انصافی که از مهمترین آثار برجای مانده از شهدا است و همچون هوایی است که آن را تنفس می کنیم برای مردم بازگو شود.

 

 

 

آیت‌الله عبادی به کارکنان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس توصیه کرد که این آثار و پیام اصلی شهدا برای مردم تشریح شود چرا که مردم باید بدانند که اگر خیری از انسانیت برجا مانده است به وسیله شهدا محقق شده است.

 

 

 

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید رتبه‌بندی آثار شهدا برای سطوح مختلف مدنظر قرار بگیرد، ادامه داد: قطعا تبیین این مسائل برای یک کودک با یک فرد تحصیل کرده در مقطع دکترا باید تفاوت بکند در غیراینصورت، عده ای زحماتی را خواهند کشید اما قابلیت استفاده را نخواهد داشت.

 

 

 

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:24 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

آئین بزرگداشت شهیدان «عباسعلی و علی‌اکبر سلطانی» برگزار می‌شود

آئین بزرگداشت شهیدان «عباسعلی و علی‌اکبر سلطانی» برگزار می‌شود

آئین بزرگداشت شهیدان «عباسعلی و علی‌اکبر سلطانی» شامگاه یکشنبه 20 فروردین ماه در «شاهدیه» برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۴۵۸۳

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴ - 09April 2017

آئین بزرگداشت شهیدان «عباسعلی و علی اکبر سلطانی» در « شاهدیه» برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از یزد، مراسم بزرگداشت شهیدان «عباسعلی و علی‌اکبر سلطانی» همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل‌بیت (ع) شامگاه یکشنبه 20 فروردین‌ماه به مدت پنج شب بعد از نماز مغرب و عشاء در منزل پدر شهید واقع در شاهدیه، گرد فرامرز برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:23 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

خلبانی که در تئاتر زندگی آسمانی شد

خلبانی که در تئاتر زندگی آسمانی شد

آخرين مأموريت سرگرد دلال‌خوش روز نهم بهمن ماه 1364 در عمليات برون مرزی در جنگ با مزدوران بعثی عراق بود كه در حين نبرد با دشمنان جاویدالاثر شد.
کد خبر: ۲۳۴۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹ - 09April 2017
 
خلبانی که هنرمند تئاتر بودبه گزارش دفاع پرس از رشت، همزمان با بیستم فروردین ماه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی  و نامگذاری این روز به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نگاهی کوتاه به زندگی هنرمند شهید خلبان ابراهیم دلال‌خوش از شهرستان لاهیجان انداختیم، که تقدیم مخاطبان می‌شود.

شهید ابراهیم دلال‌خوش فرزند مرحوم اسماعیل در بیست و چهارم شهریور ماه سال 1332 در شهرستان لاهیجان از استان گیلان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایي تا ششم متوسطه را در زادگاهش  در رشته  علوم طبيعي به پایان رسانید، سپس برای ادامه تحصیلات راهی تهران گردید. شهید ابراهیم دلال‌خوش از دوران دانش‌آموزی به هنر تئأتر علاقه وافری داشت. این علاقه و پشتکار باعث شد تا از سال 1346 به طور جدی وارد عرصه بازیگری تئاتر شود و به ایفای نقش در نمایش های مختلف بپردازد.

این شهید بزرگوار با بازی در نمایش «خواستگاری» به کارگردانی زنده یاد مهدی سراجی فعالیت هنری خود را آغاز کرد و عاشقانه در این راه گام برداشت.

وی با ایفای نقش در نمایش «خواستگاری» استعداد و هوش سرشار خود را نشان می دهد و به خوبی از عهده نقش بر می‌آید. سپس برای ادامه بازیگری در نمایش های «پیک نیک در میدان جنگ»، «چشم در برابر چشم» و... نقش آفرینی می‌کند و مورد توجه اقشار مختلف به ویژه هنرمندان این رشته هنری در لاهیجان قرار می‌گیرد.

شهید ابراهیم سپس به دانشكده خلباني نيروي هوايي تهران می‌رود و در تاریخ اول اردیبهشت ماه 1354 به استخدام نیروی هوایی ارتش در می‌آید و دوره مقدماتي پرواز را در ايران  با موفقیت می‌گذراند. براي دوره تكميلي به آمريكا اعزام می‌شود و به اخذ وينگ خلباني نائل می‌گردد و سپس به ايران بازمی‌گردد و  در نيروي هوایی ايران دوره خلبانس هواپیمای اف- 5 را طی می کند و به جمع تیزپروازان نیروی هوایی می‌پیوندد.

از آنجایی که عاشق خلبانی بود، دوره آموزشی را با موفقیت می‌گذراند و شاگرد ممتاز شد و لیسانس افتخار هم گرفت.

در بحبوحه پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دولت آمریکا و دوستانش از او خواستند مجدداً به آمریکا برگردد؛ اما از آنجایی که او فردی متعهّد و دوستدار وطن بود وظیفه خود دانست که در ایران بماند و به وطنش خدمت کند.

با وجود اینکه  متأهل و دارای دو  فرزند بود، در جنگ تحميلي خدمات شايانی انجام داد و داوطلبانه در عملیات‌های برون مرزی حضوری فعال داشت.

آخرين مأموريت این سرگرد خلبان نیروی هوایی اعزامی از پایگاه دوم شکاری تبریز روز نهم بهمن ماه 1364 در عمليات برون مرزی در جنگ با مزدوران بعثی عراق بود كه در حين نبرد با دشمنان جاویدالاثر شد، كه پس از چند سال پيكر پاكش در منطقه عملياتی كشف و به ستاد معراج، مستقر در پزشكی قانونی تهران تحویل داده شد، سرانجام روز پانزدهم آبان‌ماه 1370 پيكر مطهرش از جلوی بيمارستان نيروی هوایی تشییع و در گلزار شهدای بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:21 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

سرانجام محاصره و تشنگی

سرانجام محاصره و تشنگی

یکی از رزمندگان دفاع مقدس خاطره‌ای جالب از قرار گرفتن خود و همرزمانش در محاصره دشمن را روایت کرد.

کد خبر: ۲۳۴۶۴۷

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸ - 09April 2017

سرانجام محاصره و تشنگیبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، مصطفی عرب‌نژاد از رزمندگان لشکر 41 ثارالله در خاطره‌ای از نوشیدن متفاوت آب توسط یکی از رزمندگان ایرانی در جریان عملیات «والفجر3» روایت می‌کند:


شب عملیات گردان ابوالفضل (ع) مسئولیت محور جناح چپ ثارالله را به عهده داشت. بعد از حرکت به سمت تپه قلاویزان، قرار بود بچه‌های تخریب باقی‌مانده محور را پاکسازی کنند.

نزدیک کانال منتهی به محور عملیاتی بودیم که با چند کمین عراقی مواجه شدیم. بعد از درگیری مختصری و دادن چند شهید از کمین عراقی‌ها گذشتیم و به کانال رسیدیم بچه‌های تخریب رفتند که باقیمانده محور پاکسازی شده از قبل را پاک کنند، که متوجه شدند محور لو رفته و عراقی‌ها مجددا آن را مین گذاری کرده‌اند؛ ولی با توجه به نزدیک شدن به زمان آغاز عملیات، با این شرایط بچه‌های تخریب شروع به پاکسازی کردند.

سکوت در محاصره عراقی‌ها

در نیمه کار بودند که عملیات آغاز شد و دوستان موفق به باز کردن محور نشدند و با روشن شدن هوا دیگر امکان برگشت هم برایمان مقدور نبود چون عراقی‌ها در سنگرهای کمین‌شان حضور داشتند. در واقع ما در محاصره قرار داشتیم که به دستور فرمانده گردان که شهید رضا عباس‌زاده نام داشت، تمامی گردان مجبور به ماندن در کانال و حفظ سکوت شدیم، تا عراقی‌ها متوجه حضور ما نشوند. یک روز گرم و داغ تابستان را بدون آذوقه و آب کافی در محاصره گذراندیم. از بعداز ظهر به بعد تشنگی توان بچه‌ها را بریده بود؛ ولی مجبور به مقاومت بودیم.

ترس از نوشیدن آب

شب هنگام به دستور فرماندهی گردان با وجود بی رمقی ناشی از تشنگی زیاد به طرف رودخانه گاوی حرکت کردیم. در بین راه از چند قمقمه شهدای شب گذشته چندین نفر با کمی آب لب‌های خودشان را خیس کردند. همچنان که به طرف رودخانه در حال حرکت بودیم صدایی به گوش بچه‌ها رسید که می‌گفت: «آب آب» به سمت صدا حرکت کردیم؛ البته با احتیاط کامل که نکند کمین باشد.

بعد از کمی جلو رفتن بچه‌ها یک [ظرف] 20 لیتری آب را مشاهده کردند. باز هم به دستور فرمانده یکی از بچه‌ها برای چک کردن آب مبنی بر مسموم نبودن کمی از آن را نوشید، تا در صورت سمی بودن بقیه بچه‌ها مسموم نشوند. بعد از چند لحظه‌ای که اطمینان حاصل شد، تمامی گردان با نوشیدن مقدار کمی از این آب نشاطی دوباره یافتند، تا بتوانند خود را به  عقبه منطقه برسانند.

 

منبع: ایسنا 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:20 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهید صیاد شیرازی الگوی مدافعین میهن اسلامی در برابر دشمنان است

شهید صیاد شیرازی الگوی مدافعین میهن اسلامی در برابر دشمنان است

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای با گرامی‌داشت هجدهمین سالگرد شهادت امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی، این شهید را الگوی نسل‌های مدافع میهن اسلامی برابر جبهه دشمنان انقلاب و ملت ایران دانست.

کد خبر: ۲۳۴۶۵۱

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳ - 09April 2017

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، در بخشی از این بیانیه آمده است: نام، یاد و نقش‌آفرینی‌های امیر سپهبد علی صیاد شیرازی با گذشت 18 سال از شهادت وی به دست منافقین کوردل و تروریسم تحت حمایت آمریکا و قدرت های شیطانی و ضد بشری، الهام‌بخش آحاد نیروهای مسلح و مدافعان انقلاب و نظام اسلامی در کشور است.

این بیانیه می افزاید: کارنامه آن فرمانده خردمند، مومن، انقلابی و ولایت مدار مملو از نقاط عطف آموزنده ای است که تمسک به آن می تواند تابندگی و بالندگی مجموعه نیروهای مسلح به ویژه ارتشیان غیور و دلاور را در عرصه مأموریت های محوله رقم زند.

در ادامه این بیانیه با اشاره به رشادت ها و حماسه آفرینی های سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در طول دوران خدمت موفق و افتخارآمیزش به ویژه در مقابله با ضد انقلاب و مزدوران استکبار جهانی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در کردستان و سپس مقابله سلحشورانه با نظامیان بعثی و نیز منافقین پلید در هشت سال دفاع مقدس تصریح می کند: تاثیرات شگرف و تعیین کننده شهید صیاد شیرازی در تحقق مأموریت ها و هدف گذاری های ارتش و اندیشه ورزی وی در سطوح راهبردی و عالی نیروهای مسلح و نیز روحیه جهادی و انقلابی ایشان در برخورد قاطعانه با تهدیدات دشمن و عوامل ضد انقلاب؛ شخصیت ممتاز و محبوبیت مثال زدنی به او بخشیده بود به گونه ای که جایگاه اجتماعی و منزلت سازمانی آن شهید ارجمند برای منافقین و تروریست های تحت فرمان سازمان های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی غیرقابل تحمل شد، تا اینکه سرانجام به طراحی و اجرای عملیات ترور و شهادت مظلومانه آن عزیز منجر شد.

این بیاینه در پایان با تکریم و پاسداشت یاد و خاطره شهید علی صیاد شیرازی و دیگر شهدای انقلاب اسلامی؛ تأسی آحاد فرماندهان و کارکنان نیروهای مسلح به رویکردها و رفتارهای آن فرمانده انقلابی، مخلص و برخوردار از بصیرت و روحیه و انقلابی تاکید می‌کند: بی تردید میراث ارجمند شهید امیر سپهبد صیاد شیرازی و دیگر شهدای افتخارآمیز نیروهای مسلح در تاریخ ایران اسلامی زنده و جاوید خواهد ماند و نسل‌های مدافع میهن اسلامی را برابر تهدیدات و توطئه های بیگانگان و دشمنان این سرزمین یاری می‌بخشد.

انتهای پیام/ 231


ادامه مطلب
[ یک شنبه 20 فروردین 1396  ] [ 09:20 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]