کتاب دفاع مقدس و ناگفته‌های آن از رادیو تهران

کتاب دفاع مقدس و ناگفته‌های آن از رادیو تهران

کتاب دفاع مقدس و ناگفته‌های آن نوشته علی دوستی امروز در برنامه «مرز پرگهر» رادیو تهران معرفی و روایت خواهد شد.

کد خبر: ۲۲۶۹۵۴

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹ - 13February 2017

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، زوایای پنهان هشت سال جنگ تحمیلی با بازخوانی داستان‌های دفاع مقدس در برنامه «مرز پرگهر» از رادیو تهران بازخوانی می‌شود. کتاب دفاع مقدس و ناگفته‌های آن نوشته علی دوستی است که امروز از ساعت 12 و 40 دقیقه از برنامه «مرز پرگهر» معرفی می‌شود.

آیا شروع جنگ اجتناب ناپذیر بود؟ با بیان ساده‌تر، آیا این امکان وجود داشت که از وقوع جنگ جلوگیری شود؟ طبیعتا بدون توصیف و تشریح اوضاع حاکم بر ایران انقلابی پس از سقوط رژیم پهلوی و التهاب و نگرانی‌های موجود درباره نتایج و تأثیرات ناشی از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه و سپس کالبد شکافی دلائل عراق برای تجاوز به ایران، نمی‌توان به درک و پاسخ درستی در این زمینه دست یافت و.... بخش‌هایی از این کتاب است.

مهم‌ترین هدف این برنامه بازخوانی رشادت‌های رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس است که در این از رادیو تهران روی آنتن می‌رود، تلاش می‌شود زوایای پنهان دفاع مقدس منعکس و بیان شود.

انتهای پیام/ 121


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 بهمن 1395  ] [ 01:21 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

مراسم گرامی‌داشت سردار شهید علی هاشمی برگزار می‌شود

مراسم گرامی‌داشت سردار شهید علی هاشمی برگزار می‌شود

یادواره شهید علی هاشمی و گرامی‌داشت 400 شهید کوی ابوذر شامگاه دوشنبه 25 بهمن‌ماه در اهواز برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۶۹۵۲

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳ - 13February 2017

به گزارش دفاع پرس از اهواز، یادواره سردار شهید علی هاشمی و گرامی‌داشت 400 شهید کوی ابوذر شامگاه دوشنبه 25 بهمن‌ماه بعد از نماز مغرب و عشاء به مدت 5 شب در مسجد شهدا واقع در اهواز، حصیرآباد، خیابان اصلی کارون برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور خانواده‌های معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران همراه با سخنرانی حجت‌الاسلام سقای بی‌ریا و حجت‌الاسلام حاجتی همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) سیدرضا نریمانی، ابوذر بیوکافی، محمدرضا بذری، مسعود پیرایش و احمد نیکبختیان برگزار خواهد شد.

مراسم گرامی‌داشت سردار شهید علی هاشمی برگزار می‌شود 

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 بهمن 1395  ] [ 01:21 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

اردبیل میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

اردبیل میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم شنبه 7 اسفندماه در اردبیل برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۶۹۶۷

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵ - 13February 2017

اردبیل میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

به گزارش دفاع پرس از اردبیل، یادواره شهدای مدافع حرم استان اردبیل شنبه 7 اسفندماه ساعت 9:30 صبح در سپاه حضرت عباس (ع) این استان برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم، جانبازان و ایثارگران همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 بهمن 1395  ] [ 01:21 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

دستِ پر سينمای ايران با فيلم‌های دفاع مقدسی

دستِ پر سينمای ايران با فيلم‌های دفاع مقدسی

جشنواره فیلم فجر امسال با چند فيلم دفاع مقدسی قابل قبول دست پری داشت؛ اكران اين فيلم‌ها می‌تواند به پيشرفت سينمای دفاع مقدس و اقبال مخاطبان به اين ژانر كمك كند.

کد خبر: ۲۲۶۹۹۰

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰ - 13February 2017

دستِ پر سينمای ايران با فيلم‌های دفاع مقدسیبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، سينماي دفاع مقدس امسال با چند فيلم قابل قبول همچون چند سال گذشته حضوري پررنگ در جشنواره فيلم فجر داشت. در ميان فيلم‌هاي ساخته شده در اين حوزه آثار باكيفيت و قابل قبولي ديده مي‌شود كه از زاويه ديدي نو و تازه به جوانب و تبعات جنگ نگاه مي‌كند. اكران اين فيلم‌ها مي‌تواند به پيشرفت سينماي دفاع مقدس و اقبال مخاطبان به اين ژانر كمك كند. حالا مي‌توان سينماي جنگ ايران را همچون بسياري از كشورهاي ديگر جزو ژانرهاي پرمخاطب و پرفروش دانست كه با توليد فيلم‌هاي باكيفيت مخاطبان را به سينما بكشاند.


«ويلايي‌ها» مهم‌ترين اثر سينماي جنگ در جشنواره به شمار مي‌رود. منيره قيدي در اولين ساخته‌اش با نگاهي زنانه داستان زني را روايت مي‌كند كه در بحبوحه روزهاي دفاع مقدس ميان ماندن در كنار همسرش و انتقال دخترانش به محل امن بايد تصميم بگيرد و او ميان ماندن و رفتن، ماندن را بر‌مي‌گزيند.


منتقدان در همان روزهاي جشنواره، «ويلايي‌ها» را يكي از قوي‌ترين فيلم‌هاي اين دوره دانستند و به تحسين آن پرداختند. زنانه بودن فيلم، «ويلايي‌ها» را همچون «شيار143» از ديگر فيلم‌هاي اين حوزه متمايز مي‌كند. همچنين ايده و طرح اوليه فيلمنامه هم موضوعي نو را مطرح مي‌كند و فيلمساز تعمداً به دنبال اين بوده با زاويه ديدي متفاوت به مسئله جنگ نگاه كند و تبعات و تأثير جنگ بر خانواده‌ها را به شكلي متفاوت مقابل دوربين ببرد. اگر براي اين فيلم تبليغات خوبي صورت بگيرد، «ويلايي‌ها» اين قابليت را دارد تا از اميدهاي سينماي ايران براي كشاندن خانواده‌ها به سينما باشد.


چنين نگاه‌هاي متفاوتي به جنگ و دوري از كليشه‌هاي رايج در فيلم‌هاي جنگي مهم‌ترين نكته براي جذب مخاطب است. مخاطب آگاه امروز حرف‌هاي تكراري به مذاقش خوش نمي‌آيد و براي جذابيت در اين حوزه بايد به سراغ سوژه‌هاي بكر رفت. سوژه‌هايي كه در تاريخ هشت ساله دفاع مقدس كم نيست و با مطالعه، پژوهش و پردازش درست مي‌توان به آن رسيد.


«ماجراي نيمروز» ديگر فيلم موفق ژانر سينماي جنگ و انقلاب است. محمدحسين مهدويان كه سال گذشته با اثر درخشان «ايستاده در غبار» زندگي حاج‌احمد متوسليان را به روي پرده نقره‌اي سينما برد، امسال با فيلم جديدش به دهه60 و داستان نفوذ منافقين در ميان نيروهاي انقلابي و ترور شخصيت‌ها پرداخته است. كارگردان در اين فيلم با دست گذاشتن روي يك برهه تاريخي و حساس، مسائل بسياري را پيش چشم نسل جوان مي‌گذارد.


كارگردان‌هاي زن امسال سهم زيادي در ساختن فيلم‌هاي دفاع مقدسي داشتند. مريم دوستي در «درياچه ماهي» نگاهي به وقايع پس از جنگ دارد و چند خانواده را روايت مي‌كند كه در نقطه مشتركي به يكديگر مي‌رسند و در اين ميان عشق گمشده‌اي پيدا مي‌شود. فلورا سام هم در كنار دو كارگردان زن ديگر، با فيلمي به نام «نيمكت» داستان نويسنده‌اي را روايت مي‌كند كه در حين نوشتن آخرين رمان خود پرده از حقايق زندگي‌اش برداشته مي‌شود. حقايقي كه وي هيچ گاه تصورش را نيز نمي‌توانست بكند. در اين فيلم بخشي از خاطرات يك جانباز مرور مي‌شود.


«چراغ‌هاي ناتمام» هم از ديگر فيلم‌هاي حوزه دفاع مقدس است كه توسط مصطفي سلطاني ساخته شده و درباره نويسنده‌اي ارزشي است كه سراغ سوژه‌هاي دم دستي و درآمدزا نمي‌رود. او تصميم دارد همچنان در حوزه كارهاي ارزشي قدم بردارد و در نهايت سفارشي در حوزه دفاع مقدس به او مي‌شود. اتفاقي در هور باعث مي‌شود او دوباره در عرصه آثار ارزشي فعاليت كند.


«چهل مرواريد» به كارگردان هادي حاجتمند و علي سليماني به شهداي غواص مفقودالاثر در دفاع مقدس مي‌پردازد. تا به حال چند فيلم با موضوع شهداي غواص ساخته شده و داستان «چهل مرواريد» به جنبه‌هاي ديگري از اين واقعه مي‌پردازد. ديگر ساخته اين حوزه فيلم سينمايي «صداي مرا مي‌شنويد» ساخته كرامت پورشهسواري است كه از خاطره يك پدر شهيد شكل گرفته است. داستان فيلم درباره يك خانواده شهيد است كه در انتظار فرزندشان به سر مي‌برند و اتفاقاتي روي مي‌دهد كه اين بلاتكليفي‌ها آنها را بسيار اذيت مي‌كند.


«سرگشته» ديگر فيلمي است كه از يك سو به حوزه دفاع مقدس مي‌پردازد و از سوي ديگر به رزمندگان مدافع حرم امروز ربط دارد. اين فيلم داستان يك روحاني را روايت مي‌كند كه در سوريه به اسارت نيروهاي داعش درمي‌آيد. او در اين اسارت خاطرات خود در سال‌هاي دفاع مقدس را مرور مي‌كند.


با اينكه از مجموع فيلم‌هاي ساخته شده، شايد همه‌شان توانايي كشاندن مخاطب را به سينما نداشته‌ باشند ولي مي‌توان با ابراز اميدواري به چند فيلم با كيفيت ساخته شده، سال خوبي براي سينماي دفاع مقدس براي سال آينده پيش‌بيني كرد.

 

منبع: روزنامه جوان 


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 بهمن 1395  ] [ 01:20 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

مراسم گرامی‌داشت شهدای مدافع حرم شامگاه دوشنبه 25 بهمن‌ماه در کرج برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۲۶۹۵۷

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱ - 13February 2017

برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

به گزارش دفاع پرس از البرز، مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم شامگاه دوشنبه 25 بهمن‌ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در هیئت اباعبدالله‌الحسین (ع) واقع در کرج، میدان شهدا، خیابان 25 متری بهار، خیابان شهید ادیبی، کوچه شهید شاکری برگزار می‌شود.

این مراسم نورانی با حضور خانواده‌های معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران همراه با سخنرانی رضا شکاری و مدیحه‌سرایی ذاکر اهل بیت (ع) سید امیر حسینی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 بهمن 1395  ] [ 01:20 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

نه تنها زمینی‌ها بلکه پدران شهید ما به وجود تو افتخار کردند

نه تنها زمینی‌ها بلکه پدران شهید ما به وجود تو افتخار کردند

جمعی از فرزندان سرداران شهید خراسان رضوی به پاس حضور فرزند محجبه محمود رضوی کارگردان فیلم«ماجرای نیمروز» در اختتامیه جشنواره فیلم فجر دلنوشته ای را به رشته تحریر در آوردند.

کد خبر: ۲۲۶۹۶۱

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴ - 13February 2017

به گزارش دفاع پرس از خراسان رضوی، متن دلنوشته که یادگاران شهید خطه خورشید آن را به افتخار دختر بچه­ ای که برای سینمای ایران اسلامی آبروداری کرد بدین شرح  است.

دل نوشته ­ای برای تو دخترم

بسم الله الرحمن الرحیم

به افتخار دختر بچه ­ای که برای سینمای ایران اسلامی آبروداری کرد، دخترم تو قهرمان حجابی.

دخترم تو آمدی روی سن و چه زیبا آمدی، اما قاب سینما گنجایش بزرگی و عظمتت را نداشت، و تو آمدی به قاب دلها و به قاب چشمها و نه تنها حضار در سالن تو را تحسین کردند بلکه میلیونها بیننده در پای گیرنده ­های خود برایت اشک شوق ریختند.

نه تنها زمینی­ ها بلکه آسمانی­ ها(پدران شهید ما) به وجود تو افتخار کردند، دخترم تو پروانه شدی در بوستان هنر، تو نیلوفرشدی به بلندای هنر اسلامی یک دختر مسلمان ایرانی، و تو ای پدر در ایام سوگواری مادرت حضرت زهرا (سلام الله عليها) چه زیبا ایفای نقش نمودی اثر جاوید غرور را، افتخار را، حجاب را.

و تو ای دختر باوقار من فرزند هنرمند و متعهد فیلم نیم روز، در آن نیمه شب بهمن! جشنواره فجر عزت و سربلندی را مهمان خانه ­هایمان کردی، و پیچک دعا بر دستان هزاران هزار ایرانی تا عرش الهی رویید و دعایت کردند و تو را ای گل، ای عزیز، به مادرت حضرت زهرا (سلام الله عليها) سپردند.

جمعی از فرزندان سرداران شهید خراسان رضوی (شهید برونسی، شهید شوشتری، شهید ناصری، شهید نظرنژاد، شهید چراغچی و فرزندان شهدای خراسان رضوی)

نه تنها زمینی­ ها بلکه پدران شهید ما به وجود تو افتخار کردند 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 بهمن 1395  ] [ 01:20 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

توضیح امور ایثارگران ارتش برای دریافت کد ایثار

توضیح امور ایثارگران ارتش برای دریافت کد ایثار

امور ایثارگران ارتش جمهوری اسلامی ایران توضیحی در خصوص نحوه دریافت کد ایثار برای داوطبین ثبت نام در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ارائه داد.

کد خبر: ۲۲۶۹۹۳

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲ - 13February 2017

توضیح امور ایثارگران ارتش برای دریافت کد ایثاربه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، امور ایثارگران ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود که آن دسته از کارکنان پایور و وظیفه متقاضی استفاده از کد ایثار جهت ثبت نام در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که موفق به دریافت کد مذکور از سامانه نشده‌اند، می‌توانند با شماره تلفن 02181952356 اداره خدمات، سرهنگ حیدری تماس حاصل  نمایند.

 

انتهای پیام/211


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 بهمن 1395  ] [ 01:19 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روزشمار دفاع مقدس (22 بهمن)

روزشمار دفاع مقدس (22 بهمن)

22 بهمن 1395 خورشیدی برابر با 12 جمادی الاول 1438 هجری و 10 فوریه 2017 میلادی

کد خبر: ۲۲۴۷۰۸

تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۰ - 10February 2017

روزشمار دفاع مقدس (22 بهمن)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (22 بهمن)

• پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و سقوط رژیم 2500 ساله شاهنشاهی (1357  ه.ش)

• آغاز دوره سوم مشروطه با دیکتاتوری رضاخان سردار سپه (1303 ه.ش)

• عملیات فتح 4 توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (1365 ه.ش)

• شهادت سردار شهید صفر روحی (1365 ه.ش)

• شهادت شهید عبدالله سرآبادانی جانشین تیپ سوم لشکر27 محمدرسول الله (ص) (1361 ه.ش)

• شهادت شهید کیومرث نوروزی جانشین گردان موسی بن جعفر لشکر 27 محمدرسول الله (ص) (1364 ه.ش)

• شهادت شهید سید جبار قاسمی (1357 ه.ش)

• شهادت شهید علی محمودوند (1379 ه.ش)

• شهادت شهید سردار سيد‌حسن علی امـامی (1364 ه.ش)

• شهادت شهید مدافع حرم تقی ارغوانی (1394 ه.ش)

• شهادت شهید مدافع حرم سردار حاج رضا فرزانه (1394 ه.ش)

• شهادت شهید مدافع حرم مهدی ثامنی راد (1394 ه.ش)

• شهادت شهید مدافع حرم علی سلطانمرادی (1393 ه.ش)

• شهادت شهید مدافع حرم علی اصغر فلاح پیشه (1394 ه.ش)

• شهادت شهید مدافع حرم صالح صالحی (1394 ه.ش)

• عمليات آزادسازی پاسگاه مرزی ... محور مريوان. (1359 ه.ش)

• راهپيمايی باشكوه 22 بهمن (اين راهپيمايی به عنوان نظرخواهی عمومی برای حاكميت جمهوری اسلامی تلقی شده است.) (1365 ه.ش)


ادامه مطلب
[ جمعه 22 بهمن 1395  ] [ 05:09 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

عملیات امام علی(ع) ابتکار عمل را از صدام گرفت و محور بستان را از خطر نجات داد

عملیات امام علی(ع) ابتکار عمل را از صدام گرفت و محور بستان را از خطر نجات داد

سردار سرلشکر شهید ولی الله چراغچی در خصوص عملیات امام علی(ع) در سخنانی می­ گوید: برای گرفتن ابتکار عمل از دست صدام لازم بود دست به یک ریسک بزنیم. در صورت موفقیت دیگر منفعل نبودیم. عملیات امام علی(ع) را انجام دادیم. عملیات خوبی شد و موفقیت­ های چشمگیری هم داشت و محاسبات دشمن به هم ریخت. صدام منطقه را ترک کرد.

کد خبر: ۲۲۵۶۷۹

تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۰ - 10February 2017

به گزارش دفاع پرس از مشهد، به مناسبت فرارسیدن سی­ و پنجمین سالگرد شهادت  سردار شهید حسن علیمردانی فرمانده دلاور محور تنگه چزابه اشاره ­ای به سخنان سردار سرلشکر شهید ولی الله چراغچی در خصوص حماسه چرابه خواهیم داشت.

«سه ماه بود که دشمن تلاش می ­کرد محور بستان را که در عملیات طریق القدس از دست داده بود باز پس گیرد و به عبارت بهتر مجدداً تصرف کند؛ اما مقاومت عمده­ ی نیروهای ما نمی ­گذاشت، صدام هم به همین دلیل آمده بود تا خودش فرماندهی کند. کارشناسان می­ گفتند که حجم آتشی که صدام روی منطقه­ ی چزابه و نبعه یعنی همان مراکز اصلی مقاومت ما ریخت بعد از جنگ جهانی دوم در هیچ جای دنیا سابقه نداشته است.

با وجود اینکه نیروهای ما به تپه ­ها چسبیده بودند و تحت هیچ شرایطی حاضر به عقب نشینی نبودند. شب هفدهم بهمن­ از خط نبعه گزارش دادند که عراق حمله را شروع کرده است. وضعیت نیروها اینجا برایم نگران کننده بود. نه نیروی کافی داشتیم و نه تجهیزات و مهمات لازم. هر چه نیرو در رده­ های پشتیبانی کننده داشتیم جمع کردیم یک گروهان صد نفری آماده شد. در خطوط درگیر هم پانصد نفر نیرو داشتیم. پانصد نفر نیرو در یک محور تدافعی گسترده که حداقل هزار و دویست نیرو لازم داشت.

برای یک جلسه اضطراری به سوسنگرد رفتم برادر رشید و حسن باقری هم آنجا بودند وقتی مرا دیدند گفتند: بعد از پیام تو دو گردان نیرو فرستادیم و قرار بر این شده که فردا صبح برویم آنجا.

کمی از وضعیت خط و نحوه ­ی استقرار صحبت کردیم قرار شد علیمردانی، چزابه را نگه دارد و من نبعه را. بعد از جلسه سریع به نبعه رفتم. حد فاصل چزابه و نبعه رخنه ایجاد شده بود. این رخنه را با نیروهای ارتش پوشش دادیم. برادران ارتش خوب مقاومت کردند. البته در بعضی جاها رخنه دوباره ایجاد شده بود و راه نفوذ دشمن باز بود اما چون از جناحین به مخاطره می­ افتاد می­ ترسید پیشروی کند.

دشمن برای وسعت رخنه روی نبعه فشار آورد. کمبود نیرو بالاخره تأثیر خودش را گذاشت و نبعه به دست سربازان عراقی افتاد. نیروهای دشمن روحیه گرفتند و تمام سعی­ شان را برای تصرف چزابه به کار گرفتند. قبل از روشنی­ هوا یعنی نزدیکی سحر، نیروهای کمکی رسید. با هدایت منظم آتش خودی و هجوم نیروها از اطراف، ارتفاعات نبعه را پس گرفتیم و به یک موقعیت برتر رسیدیم. اگر این اتفاق نمی ­افتاد دشمن تا صبح روز بعد حتماً بستان را می گرفت. تپه­های رملی نبعه مشرف بر تمام بستان بود. خیلی زود متوجه شدیم که دشمن عقب نشینی تاکتیکی کرده است.

آنها هفت روز متوالی آتش ریختند. مقاومت سه ماهه نیروها را خسته کرده بود. برای گرفتن ابتکار عمل از دست صدام لازم بود دست به یک ریسک بزنیم. اگر چه بسیار خطر ناک بود اما ارزش داشت و در صورت موفقیت دیگر منفعل نبودیم. عملیات امام علی(ع) را انجام دادیم. قرار شد تعدادی از نیروهای ما از حسینیه در عمق خاک دشمن عمل و توجه دشمن را به خود جلب کنند. عملیات خوبی شد و موفقیت­ های چشمگیری هم داشت و محاسبات دشمن به هم ریخت. صدام منطقه را ترک کرد و تپه ­های نبعه، چزابه به دست ما افتاد و محور بستان از خطر نجات یافت.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 22 بهمن 1395  ] [ 05:09 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

شهید «رستمی» حامل دستخط «مقام معظم رهبری» برای شهید دستغیب

شهید «رستمی» حامل دستخط «مقام معظم رهبری» برای شهید دستغیب

علی‌اکبر رستمی اولین شهید انقلاب اسلامی استان فارس است که در سال ۳۱ تیر ۱۳۵۷ به درجه رفیع شهادت نائل شد.
کد خبر: ۲۲۵۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۰ - 10February 2017
 

به گزارش دفاع پرس از شیراز، باغ سرسبز انقلاب، شکوفه باران  است از خون آن‌هایی که در سر سودای آزادی داشتند و در شب‌های تاریک طاغوت، چشم انتظار سپیده ماندند

در لحظه‌ای روحانی و ملکوتی آواز هستی «علی‌اکبر» فضای خانه را سرشار از عطر صلوات کرد و اندک زمانی بعد، نوای دل‌انگیز اذان چون آبشاران در گوشش طنین انداخت و وجودش را لبریز از عشق به اسلام و ائمه اطهار(علیهم‌السلام) کرد.

«علی‌اکبر رستمی» در آغوش پرصفای مادر دوران طفولیت را با مهر و محبّت پشت سر گذاشت و آن‌گاه همراه با خانواده هجرت کرد و به «شیراز» رفت. تحصیلات خود را تا پایان مقطع ابتدایی ادامه داد و سپس برای کمک به خانواده و گذراندن زندگی به شغل شیشه‌گری روی آورد.

تمام زندگی‌اش در روزهای سخت طاغوت گذشت اما روحیه‌ی ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی او باعث شده بود که در مقابل دشمن ساکت ننشیند و به مخالفت و افشاگری افکار و اعمال رژیم بپردازد. زمانی که نسیم خوش آزادی، آرام آرام به کوچه‌های ایران سر می‌زند او عاشق و سرمست‌تر از همیشه، به توزیع اعلامیه‌ها و نوارهای حضرت امام(ره) می‌پرداخت.

ولایت محوری و عشق او نسبت به امام خمینی(ره) باعث شد که در زمان شهادت «آیت‌الله مصطفی خمینی» ـ فرزند برومند امام ـ با پوشیدن لباس مشکی و شرکت در مراسم ختم ایشان در مسجد ولی عصر(عج) شیراز، علاقه‌ی خود را به اثبات برساند و نفرتش را از رژیم منحوس پهلوی به نمایش بگذارد.

همه جوره در اختیار انقلاب بود. با ماشین سنگینی که داشت به شهر های مختلف می رفت, اعلامیه های امام را می آورد تکثیر می کرد و در اختیار انقلابیون شیراز می گذاشت. یکی از این سفرهایش به یاد ماندنی شد. به اتفاق تعدادی دیگر از انقلابیون شیراز برای دیدن ایت الله سیدعلی اصغر دستغیب که در استان سیستان بلوچستان تبعید بود رفت. بعد از دیدار, اقای دستغیب گفته بود که همین نزدیکی سید بزرگواری تبعید است به اسم سیدعلی خامنه ای، به دیدار ایشان هم بروید. رفته بود. اقای خامنه ای به گرمی از انها, استقبال کرده و با آنها عکس می گیرد(عکسی که سال ها برمزار علی اکبر بود) بعد دستخطی می دهد تا به شهید دستغیب برسانند. وقتی شهید دستغیب دست خط اقای خامنه ای را می بیند می گویند، من ایشان را از نزدیک ندیده ام، اما هر که هست، فرد فاضلی است.

در این برهه از زمان که مردم ستمدیده‌ی ایران از خیانت‌های رژیم پهلوی، سخت به تنگ آمده بودند روز به روز بر تظاهرات و شورش خود علیه شاه می‌افزودند و «علی‌اکبر» در چندین تظاهرات با هماهنگی برادران مسجد و گرفتن روزه سیاسی (به عنوان اعتراض به حکومت جلاد پهلوی) و پرداختن به امر به معروف و نهی از منکر مخالفت خود را اعلام می‌کرد تا اینکه در شب نیمه‌ی شعبان به همراه آحاد ملت انقلابی برای استماع سخنرانی و افشاء جنایات رژیم ستمشاهی در مسجد نو (شهدا) شیراز تجمع کردند که در پایان تظاهراتی سنگین و سرنوشت‌ساز شروع می‌شود.

در این تظاهرات تعدادی از خواهران محاصره می‌شوند و «علی‌اکبر» برای دفاع از خواهران با مأمورین رژیم درگیر می‌شود، نیروهای شهربانی با هجوم وحشیانه‌ی خود او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و جسد نیمه‌جان او را در جوی آب می‌اندازند. جراحات وارده به پیکرش آن‌قدر شدید بود که امکان مداوای وی در منزل نبود، بی‌درنگ او را به بیمارستان منتقل می‌نمایند اما از پزشکان نیز کاری بر نمی‌آید؛ و بدین گونه بود که این عاشق چشم انتظار، در آرزوی دیدن زیباترین روزهای بهاری، ردای شهادت به تن کرد و در تاریخ ۳۱ تیر ماه سال ۱۳۵۷ و به آرزویش رسید. نامش به عنوان اولین کبوتر خونین‌بال استان فارس در دفتر شهدای انقلاب اسلامی ثبت شد.

 انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 22 بهمن 1395  ] [ 05:08 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]