رگبار گلوله در فجر کربلای پنج

رگبار گلوله در فجر کربلای پنج

به مادرش گفتند که پسرت محمد تقی در بیمارستان است بیا برویم ملاقات و با آرامش به آنها گفت: نه محمد تقی شهید شده است.
کد خبر: ۲۱۶۳۹۷
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰ - 22March 2017
 

به گزارش دفاع پرس از همدان، محمدتقی اخوان در آبان ماه سال 1344 در همدان متولد شد و در دوران کودکی برجسته ‌تر از  سایر کودکان بود و استعدادهای عجیبی در وجودش نهفته بود.

 

دوران کودکی او با حکومت ستم‌شاهی همزمان بود در اجتماعات مذهبی شرکت می کرد. با مادرش به روضه و مسجد می ‌رفت. از شاگردان آخوند ملاعلی معصومی (روحانی مبارز معروف همدان) بود و مکبر مسجد آن روحانی بلند پایه نیز شد.

 

بعد از فوت آخوند ملاعلی معصومی دیگر حاضر به مکبری نشد. دوران دبستان را در مدرسه ابتدایی فردوسی سپری کرد و در سن دوازده سالگی پدرش را از دست داد. 

این نوجوان پر تلاش پس از فوت پدر، در کنار تحصیل در بازار مشغول به دست فروشی شد و زندگی را با قناعت تمام سپری کرد و ایام گرم تابستان را نیز با زبان روزه به کارگری می‌ گذراند.

 

محمد تقی به خاطر نمرات درخشانش وارد دبیرستان ابن سینا شد او با هوش سیاسی بالایی که داشت و به خاطر شایستگی برای شورای موسسان اتحادیه انجمن اسلامی همدان انتخاب شد و در این جایگاه در راه انقلاب فعالیت کرد در همان دوران دبیرستان بود که برادرش غلامرضا در سوسنگرد به شهادت رسید و با شهادت برادر عزم محمدتقی و خانواده ‌اش در ادامه راه انقلاب مستحکم‌تر شد.

 

در نماز بسیار خاشع بود به طوری که یکی از فرماندهانش می گفت «نماز شهید اخوان مرا به یاد نماز شهید دستغیب می انداخت» یکی از روزها وقتی برادرش از تهران می ‌آید او را در حال نماز خواندن می ‌بیند و مقداری آب سرد از یقه ‌اش می ‌ریزد. شهید اخوان بدون هیچ عکس ‌العملی نماز را ادامه می دهد و پس از اتمام نماز هیچ سخنی در این باره نمی‌ گوید.

محمدتقی بعد از گرفتن دیپلم و ورود به دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی شیمی ادامه تحصیل داد و در طی تحصیل بارها به جبهه اعزام شد، تا اینکه در سال سوم دانشگاه در عملیات کربلای پنج بر اثر برخورد ترکش و رگبار گلوله در سحرگاه دهم اسفندماه سال 1365 به فیض شهادت نائل آمد و به دوستان شهیدش پیوست.

 

محمدتقی اخوان پس از شهادت به خواب برادرش آمد و با نشان دادن برگه سفیدی گفت: «برادر اگر می ‌توانی نام مرا برای اعزام به جبهه بنویس و می توانی پرونده‌ ام را در باختران بیابی» البته برادرش تعجب می‌ کند که چرا باختران پس از تحقیقات، مشخص می ‌شود که محمد تقی یک بار هم بدون اطلاع خانواده ‌اش به جبهه اعزام شده است.

 

مادر شهید می‌ گفت: چند روز قبل از شهادت محمدتقی در خواب دیدم که انگشتر عقیقی که در انگشت داشتم از دستم افتاد. هرچه به دنبالش گشتم پیدا نکردم تا از خواب پریدم قبلا هم در خواب دیده بودم که تسبیحم پاره شده و دانه‌هایش افتاده که پس از چند روز خبر شهادت برادر بزرگتر محمد تقی را برایم آوردند. مدتی بعد گفتند که پسرت محمد تقی در بیمارستان است بیا برویم ملاقات و من با آرامش به آنها گفتم: نه محمد تقی شهید شده است.

 
 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:16 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

خداوندا! گناهانم را با شهادتم ببخش

خداوندا! گناهانم را با شهادتم ببخش

در بخشی از وصیت نامه سردار شهید «موسی احمدی» آمده است: خداوندا! گناهانم را با شهادتم ببخش و مرا به مقام قرب خویش نزدیک فرما. ملت عزیز قدر امام را بدانید حتی اگر به قیمت جان شما تمام بشود، دست از امام بر ندارید و حرف او را از دل و جان پذیرا باشید.
کد خبر: ۲۳۲۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۰ - 22March 2017
 

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از مازندران، متن کامل وصیت نامه سردار شهید «موسی احمدی» از شهدای شهرستان سوادکوه در ادامه می آید:

بسمه تعالی

ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل امواتا بل احیاءٌعند ربهم یرزقون

گمان نکنید آنهایی که در راه خدا کشته می شوند مرده اند بلکه آنها زنده اند ونزد پروردگار خویش روزی می خورند.  «قرآن کریم»

سلام به رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی واین فرزند شجاع فاطمه زهرا(س) و با سلام ودرود بر امید امت امام وبا سلام درود بر شهدای انقلاب اسلامی ایران  و با سلام درود بر تمامی رزمندگان جبهه توحید امروز به ندای حسین زمانم خمینی بت شکن لبیک سر می دهم وتا آخرین قطره خونم دست از چنین رهبری چنین مکتبی نخواهم کشید .

بفرموده پیغمبر (ص)اولین قطره ی خون شهید که بر زمین زیخته می شود تمام گناهانش پاک می شود.

بارالها! خداوندا! گناهانم را با شهادتم ببخش ومرا به مقام قرب خویش نزدیک فرما.ملت عزیز قدر امام را بدانید حتی اگر به قیمت جان شما تمام بشود، دست از امام برندارید وحرف او را از دل و جان پذیرا باشید.

خداوندا! اگر خون من آن ارزش را دارد که درخت پر ثمر اسلام را آبیاری کند از تو می خواهم که هزاران جان به من بدهی تا در این راه فدا کنم .

اما ای پدر و مادرعزیز! من با میل و رغبت، داوطلبانه به این جهاد مقدس آمده ام تا با همرزمانم پوزه این ابر جنایتکاران را به خاک بمالیم وحق مظلومان گیتی را از ظالمان بگیریم.

خداوندا! پس جانم را وخونم را فقط فدای تو می کنم چون ما متعلق به تو هستیم وپیش پدر و مادرهمچون یک امانت سپرده شده ایم.

خدایا! تویی که به ما نیرو می دهی که مانند آهو از این کوه به آن کوه بالا می رویم تا با رزم دلاورانه مان دشمن نادان ودست نشاندگان مشرق ومغرب نتوانند در خاک کشور اسلامی نفوذ نمایند.

ای پدر ومادرم! هر چند می دانم که بزرگ کردن یک فرزند مشکل است و از بزرگ کردن یک فرزند امید دارید تا بهره ای ببرید ولی چه بهره ای بهتر از اینکه فرزندی را بزرگ کنی و در راه خدا ببخشی که این باعث افتخارهر پدر و مادری باید باشد تا فرزند خودشان را در چنین مسیری(یعنی راه خدا) بفرستند.

پدر جان! در این زمان از طرف خداوند مورد امتحان قرار گرفتیم تا اینکه چقدر به اسلام توجه داریم وصد آفرین بر شما که با این همه کاری که دارید فرزند خودت را به جبهه حق فرستادی، پدرم اگر شهید شدم مجلسی که بر پا می کنید خیلی ساده باشد ودیگر اینکه اگر اشتباهی نسبت به شما انجام داده ام در راه خدا مرا ببخشید.

مادرم! شما مسئولیت زیادی دارید وآن اینکه افراد خانواده را باید خوب بزرگ وخوب تربیت کنی وتحویل جامعه اسلامی بدهید وای مادر عزیزم این را می دانم بزرگ کردن فرزند برای شما زحمت زیادی دارد وامید داری از فرزند خود بهره ای ببری وامیدوارم خداوند به شما جزای خیر بدهد واز تو می خواهم که هرغروب پنج شنبه به مزارم و مزار شهیدان بروید و با ذکر صلوات و فاتحه ای ما را شاد کنید.

در آخر پدر گرامی و مادر عزیزم! برادران بزرگوار وخواهران گرامی ام باید دلیرانه در جلو تشیع جنازه ام قدم بزنید و با مشتهای گره کرده خودتان بر دهان یاوه گویان بزنید ونه اینکه گریه کنید تا دشمن از گریه شما سوء استفاده کند.

تمامی کسانی که از من بدی دیده اند مرا ببخشند و حلالیت می طلبم واز دوستانم می خواهم نسبت به من اگر بدی دیده اند عفو کنند واز تمام فامیلهایم مخصوصاً از دائی ها و خاله ها می خواهم مرا ببخشند .

در پایان از خدای متعال پیروزی رزمندگان اسلام را طلب می کنم وامیدوارم این بنده خویش را وتمامی شهدا را در جوار رحمت واسعه ی خود قرار دهد ان شاءالله تعالی .

با اجازه پدر و مادرم وصیت نامه من را برادر عزیزم محمود احمدی بخواند.

بعد از دفن من این شعار را بگویید: خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار (سه مرتبه)

حال که امام امت (ره) در رضوان الهی آرمیده اند دعا برای تداوم وحفظ را وتمامی شهدا دعا می کنیم برای سلامتی مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای فرزند پاک مطهر رسول الله وذریه خانم فاطمه زهرا (س) صلوات

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:16 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

روزشمار دفاع مقدس (2 فروردین)

روزشمار دفاع مقدس (2 فروردین)

2 فروردین 1396 خورشیدی برابر با 23 جمادی الثانی 1438 هجری و 22 مارس 2017 میلادی

کد خبر: ۲۳۱۸۵۵

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰ - 22March 2017

روزشمار دفاع مقدس (2 فروردین)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (2 فروردین)

• ضرب و شتم آیت الله «محمدتقی بافقی» در قم به فرمان رضاخان (1306 ه.ش)

• هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه در قم (1342 ه.ش)

• آغاز مذاكرات گروه سیاسی هیأت اعزامی از تهران به سرپرستی وزیر كشور با گروه‌های سیاسی درگیر در سنندج (1358 ه.ش)

• آغاز عملیات بزرگ فتح المبین، در منطقه دزفول (1361 ه.ش)

• شهادت شهید احمد بذر افشان ابرقویی (1361 ه.ش)

• عید نوروز

• روز جهانی شعر

• روز جهانی آب


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:15 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

«فتح المبین» عملیاتی بی نظیر در تاریخ دفاع مقدس است

«فتح المبین» عملیاتی بی نظیر در تاریخ دفاع مقدس است

جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) عملیات فتح المبین را عملیاتی بی نظیر در تاریخ دوران دفاع مقدس دانست.

کد خبر: ۲۳۲۸۹۶

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹ - 22March 2017

«فتح المبین» عملیاتی بی نظیر در تاریخ دفاع مقدس استبه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، امیر سرلشکر  «حسین حسنی سعدی» جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) در مراسم گرامیداشت عملیات فتح المبین که صبح امروز در محل یادمان این عملیات برگزار شد، اظهار داشت: عملیات فتح المبین در روز دوم فروردین سال 1361 انجام شد. این عملیات در ساعت سی دقیقه بامداد آن روز آغاز شد که عملیاتی بی نظیر در تاریخ دفاع مقدس است.

 

وی افزود: رزمندگان در آن عملیات با شور و شوق وصف ناشدنی به دشمنان بعثی متجاوز که خاک کشورمان را به اشغال خود درآورده بودند، تاختند و رزمندگان از ساعت‌ها پیش از آغاز عملیات آماده حمله بودند.

 

امیر حسنی سعدی بیان داشت: پدران و مادران شهدایی که فرزندانشان در این عملیات و در این مناطق آسمانی شدند، بدانند که آن رزمندگان شجاع و عارف با عشق به دفاع از میهن اسلامی ایران جان خود را فدا کردند. عشقی که در لحظه لحظه‌ی عملیات در چهره‌ی آن رزمندگان برای جانفشانی در راه اسلام دیده می‌شد.

 

وی عنوان کرد: با آغاز عملیات رزمندگان توانستند اهداف و مواضع را با دلاوری‌های خود آزاد کنند و به پیشروی بپردازند که یکی از آن‌ها آزادسازی منطقه علی گره زد بود که بسیاری از فرماندهان سپاه و ارتش در آنجا رشادت‌ها و شجاعت‌های بسیاری را از خود نشان دادند. شهیدان قجه‌ای، چراغی و وزوایی از جمله این شجاعان بودند که هیچگاه نامشان را فراموش نمی‌کنم. در جریان آزادسازی منطقه علی گره زد، توپخانه عراق به دست نیروهای خودی افتاد و آن خمپاره‌ها بر سر دشمن متجاوز ریخته شد.

 

جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) در ادامه با بیان اینکه قرارگاه‌هایی در این عملیات نقش هدایت یگان‌ها و نیروها را بر عهده داشتند، گفت: قرارگاه قدس در این عملیات رشادت‌ها و شجاعت‌های بسیاری از خود نشان داد و حماسه آفرید. قرارگاه قدس در برابر حملات و پاتک‌های دشمن عراقی مقاومت‌های جانانه‌ای کرد که در پیشروی دیگر قرارگاه‌ها نقش داشت.

 

وی اضافه کرد: در روز دوم عملیات تلاش دشمن بر این بود تا در منطقه عین خوش معبری را باز کند. قرارگاه کربلا به این نتیجه رسید که با قرارگاه نصر که به اهداف خود دست یافته بود به کمک قرارگاه قدس بروند. گرچه به قرارگاه قدس نرسیدند اما عراق نیز موفق نشد به عین خوش برسد.

 

سرلشکر حسنی سعدی با بیان اینکه در مرحله دوم عملیات نیروهای قرارگاه فتح در تنگه رقابیه عمل کردند، گفت: نیروهای این قرارگاه از جمله شهید احمد کاظمی توانستند به زیبایی عمل کنند و از پشت تنگه را آزاد کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: طی این عملیات بسیاری از لشکرهای ارتش عراق ضربه دیدند. ارتش‌هایی که بسیار پیشرفته بودند و تجهیزات بسیاری داشتند از جمله این‌ها لشکر یک مکانیزه ارتش عراق بود که در جریان عملیات فتح المبین از هم پاشیده شد و اسیر و غنیمت‌های زیادی از این لشکر گرفته شد.

 

این فرمانده ارشد عملیات فتح المبین تصریح کرد: اجرای عملیات فتح المبین 7 روز به طول انجامید که در این 7 روز شاهد مشقت‌ها و مجاهدت‌های بسیاری بودیم و پیروزی در این عملیات بسیار شیرین بود. 

 

وی در پایان از صدا و سیما و سازمان‌های فرهنگی و هنری خواست که فیلمی در خصوص این عملیات ساخته شود تا حماسه‌های انجام شده را به تصویر بکشد و به دنیا نشان داده شود و آن وقت دنیا جرات نخواهد داشت که نگاه چپی به کشور داشته باشد.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:15 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

پیام تبریکی که حضرت زهرا(س) برای یک مادر شهید فرستاد

پیام تبریکی که حضرت زهرا(س) برای یک مادر شهید فرستاد

مرتضی با شروع عملیات بیت المقدس عازم جبهه شد. شبی که وی راهی شد، خواب دیدم شهید شده است و از سوی حضرت فاطمه زهرا(س) نامه تبریک برایم آوردند.

کد خبر: ۲۳۲۲۹۴

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴ - 22March 2017

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: دانشجویان پیشتاز انقلاب با برپایی تظاهرات و بیداری اسلامی فعالیت‌های خود را آغاز و در تسخیر لانه جاسوسی به اوج خود رساندند. در دوران دفاع مقدس نیز پیش قدم شدند؛ اگر به دفاع از وطن برنمی‌خواستند، كيان اسلام و علمى‌ وطن را به تاراج می‌‌بردند.

به منزل «سید مرتضی فیاض لاهیجانی» یکی از شهدای دوران دفاع مقدس دانشگاه خواجه نصیر طوسی رفتیم. مادرشهید در تاریخ سفر کرده و می‌گوید: «مرتضی در دوران تحصیلی از شاگردان ممتاز بود. اوقات فراغت وی به کتاب خواندن سپری می‌شد. از کودکی علاقه به رشته فیزیک داشت؛ زمانی‌که خبر قبولی خود در رشته مهندسی مخابرات را شنید، احساس خوشحالی نکرد.»

 

تعبیر رویای صادقه یک مادر شهید 

 

شرکت در تظاهرات قبل از انقلاب

 

قبل از انقلاب امت مومن و مسلمان با برپایی راهپیمایی و فعالیت‌ها جهت واژگونی طاغوت نقش بسزایی داشتند. سید مرتضی هم از این امر مستثنی نبود، مادر در این باره می‌گوید: مرتضی در یکی از تظاهرات با باتوم ضربه خورد و آسیب دیده بود، این مطلب را به من و همسرم نگفت که مانع فعالیت وی نشویم. با پیروزی انقلاب فعالیت خود را در ستادها و بسیج محلی آغاز کرد. از جمله آنها در ستاد مسجد حضرت مهدی(عج) بسیار فعالیت داشت. 

 

گریه برای رخت دامادی

 

با آغاز جنگ تحمیلی جوان و پیر، مرد و زن، بی‌سواد و دانشجو برای دفاع از خاک وطن عازم جبهه شدن، حسن نیز در همان روزهای ابتدایی قلم را زمین گذاشت و داوطلبانه برای مقابله با دشمن راهی جبهه شد. پدر شهید رشته کلام را به دست می‌گیرد و ادامه می‌دهد: «از حضور مرتضی در جبهه راضی نبودم ولی زمانی‌که اصرار و شوق بی‌امان وی را دیدم بدرقه‌اش کردم.» مادر شهید در ادامه سخنان همسرش می‌گوید: «پس از رفتن مرتضی، بی تاب بودم. مرتضی با تلفن و نامه جویای حال ما می‌شد، می‌گفت: «مادر چرا گریه می‌کنی من اگر در آغوش شما باشم، هر زمان مرگم فرا برسد می‌میرم.» پاسخ می‌دادم؛ من مادرم آرزوی دامادیت را دارم.»

 

(ویژه عید) تعبیر رویای صادقه یک مادر شهید
 

 

شاهد مظلومیت رزمندگان بود

 

پدرشهید که تا دقایقی پیش آرام نشسته و سخنان همسرش را گوش می‌داد، با لبخند می‌گوید: «مرتضی پنج ماه مسئولیت مخابرات در جبهه سوسنگرد را در حالی که هیچ خراشی بر بدنش نیافتاد، بر عهده داشت. وی شاهد مظلومیت‌ و شهادت‌ مظلومانه رزمندگان در سوسنگرد و هویزه بود.»مادرشهید با لهجه شیرین گیلانی، سخنان همسرش را ادامه می‌دهد: «پیش از این‌که فرزندم راهی جبهه شود، در کارهای منزل کمک نمی‎کرد اما آخرین روزهای سال 1360 که به مرخصی آمد، از من پرسید: «چرا شیشه‌های پنجره را برای سال جدید تمیز نکردید؟» پاسخ دادم: «زمانی‌که از هر روز شاهد تشییع یک جوان در محل هستیم، درست نیست که خانه تکانی انجام دهم.» مرتضی گفت: «تمیزی که ایرادی ندارد. با خانه تمیز از شهدا استقبال کنید.» دستمال را برداشت و شیشه‌های خانه را خودش تمیز کرد. حضورش در جبهه علاوه بر تاثیرات معنوی، از جهت کارهای شخصی نیز تغییر کرده بود.» 

 

خوابی که تعبیر شد

 

در زندگی هر یک از شهدا وقتی که به نحوه شهادت و وداع می‌رسیم، هر قدر زمان هم گذشته باشد، دیدگان از یادآوری آن خاطرات خیس می‌شود. مادر شهید فیاض در این باره می‌گوید: «مرتضی با شروع عملیات بیت المقدس بار دیگر رخت جنگ بر تن کرده و عازم جبهه شد. شبی که وی راهی شد، خواب دیدم شهید شده است و از سوی حضرت فاطمه زهرا (س) نامه تبریک برایم آوردند. یقین یافتم که مرتضی در این عملیات شهید می‌شود. وی در 17 اردیبهشت ماه بر اثر اصابت ترکش خمپاره از ناحیه سمت چپ سر به درجه شهادت نائل آمد.»

 

(ویژه عید) تعبیر رویای صادقه یک مادر شهید
 

 

وصیت نامه

 

این بنده‌ی خدا قبل از مرگ وصیت می‌کند به خانواده مخصوصا پدر و مادرش و به آشنایان و برادران، اگر جنازه داشتم حتی الامکان سعی شود که در کربلا دفن گردد. از حاج آقای رضوانی می‌خواهم که نماز میت را برایم بخواند. پدرم مرا غسل دهد. کسانی که از من طلب وصول نشده‌ای دارند می‌توانند از آقای توحیدی بگیرند. تمام وسایل و ابزار و کتاب‌ها و هر چیزی که دارم متعلق به مسجد مهدی است و به دست برادرانم برسد. از تمام اشخاصی که به نحوی از من بدی دیده‌اند بخصوص مادرم می‌خواهم که مرا حلال کنند و ببخشند و من نیز هر که را که دینی به من دارد بخشیده‌ام، خداوند تمام بندگانش را بیامرزد.

 

آرزوی شهادت زیر پرچم امام(ره)

 

من از آقایم پیروی کرده‌ام و می‌خواهم همیشه در کنار او باشم. راهم راه قرآن و اسلام است. رهبرم امام عزیز است، و منت‌های آرزویم کشته شدن در این راه و زیر لوای این پرچم و در ادامه‌ی راه این بزرگان و در منظر و رضای خدای متعال است. گناهان و خطاها و غفلت‌های این بنده بسیار است و از تمام شما می‌خواهم که دعایم کنید و آمرزش از خدا برایم طلب نمائید. برای آشنایان و برادران توصیه‌هایی دارم اول: اینکه برای ظهور حضرت مهدی (عج) بیشتر دعا کنید، دوم: سلامتی و طول عمر رهبر عزیز را تا ظهور حضرت طلب نمائید، سوم:  گناهانی را که موجب استجابت نشدن دعا و حبط اعمال می‌شود انجام ندهید. والسلام سید مرتضی فیاض لاهیجانی 29 اسفند 1360 

 

بیوگرافی:

 

سید مرتضی فیاض لاهیجانی
22 ساله

شهادت: 17 اردیبهشت ماه ـ منطقه حسینیه خرمشهر1361

انتهای پیام / 111


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:14 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

نشر دفاع‌ مقدس در سالی که گذشت

نشر دفاع‌ مقدس در سالی که گذشت

تقریظ مقام معظم رهبری بر چهار کتاب‌ حوزه انقلاب و دفاع مقدس، مدافعان حرم و مشارکت عامه مردم در تدوین کتاب مردمی ایثار، برگزاری شانزدهمین جایزه کتاب سال و ... از‌ مهم‌ترین رویداد‌های نشر حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است.

کد خبر: ۲۳۲۹۰۱

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹ - 22March 2017

نشر دفاع‌ مقدس در سالی که گذشتبه گزارش خبرنگار فرهنگ وهنر دفاع پرس، سال 95، شاید به زعم بسیاری از ناشران کتابهای انقلاب و دفاع مقدس، برای حوزه کتاب و نشر کشور سال سختی بود اما هیچکس برای این قشر نه تنها دلی نسوزاند بلکه آنها را فراموش کردند.

 

در این گزارش رخدادهای حوزه نشر، خصوصاٌ کتابهای دفاع مقدس مورد مداقه قرار خواهد گرفت.

تقریظ رهبری بر چهار کتاب

تقریظ رهبری بر کتاب‌های «دختر شینا»،‌ خاطرات قدم‌خیر محمّدی‌كنعان، همسر سردار حاج ستار ابراهیمی هژیر به قلمبهناز ضرابی‌زاده که توسط انتشارات سوره  مهر به بازار کتاب عرضه شد.

کتاب «وقتی مهتاب گم شد» روایت عاطفی از خاطرات جانباز علی خوش‌لفظ، همرزم حاج احمد متوسلیان به قلم حمید حسام و کتاب «گلستان یازدهم»، خاطرات همسر شهید علی چیت‌سازیان که به همت انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شد.

کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» شامل خاطرات جانباز و پیشکسوت دوران دفاع مقدس حاج میرزا محمد سلگی که توسط انتشارات صریر به زیور طبع آراسته شده است، که هر چهار کتاب از مهمترین و پروفروشترین کتابهای سال گذشته بوده اند.

مدافعان حرم و کتاب

 

ادبیات کشورهای جهان همواره از جریانات اجتماعی تاثیر پذیرفته است. حضور جوانان و سربازان حامی اسلام، در جنگ شش ساله در کشور بحران‌زده سوریه موجب شکل‌گیری جریان «مدافعان حرم» شد؛ پیرو این جریان، نویسندگان و فعالان حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز با هدف ماندگار کردن دلاورمردی های فرزندان میهن، به تولید آثاری دست زده اند تا از قافله سربازان مدافع حرم عقیله بنی هاشم حضرت زینب سلام الله علیها عقب نمانده باشند.

مسابقه شعر و داستان یک دقیقه‌ای «حافظان حرم» از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در سال جاری با همین هدف، هشتم شهریور‌ماه همزمان با روز «مبارزه با تروریسم» برگزار شد. نخستین دوره این مسابقه در بخش داستان، بدون برگزیده و در بخش شعر با پنج برگزیده به کار خود پایان داد.

پویش مطالعاتی «دخیل عشق» نیز با بهره‌گیری از ایده‌های نو و با هدف رشد فرهنگ کتابخوانی در حوزه انقلاب ودفاع مقدس با محوریت شهدای مدافع حرم شکل گرفت. بهره‌گیری متولیان از ظرفیت فضای مجازی ویژگی این پویش است.

 

درخشش «لم یزرع» در جایزه کتاب سال 

 

«لم یزرع» در حوزه ادبیات دفاع مقدس به قلم محمد‌‌رضا بایرامی ، نظر هیات داوران سی‌و‌چهارمین دوره جایزه کتاب سال را به خود جلب کرد. بایرامی با این اثر تاکید کرد که ادبیات دفاع مقدس ظرفیت‌های پنهان بی‌شماری دارد که با حمایت متولیان و خود‌باوری نویسندگان می‌تواند ارزش‌ها را به شیوا‌ترین شکل منتقل کند.

 

برگزیدگان شانزدهمین دروه جایزه ادبی شهید حبیب غنی پور، در بخشرمان انقلاب و دفاع مقدس

کتاب «لم‌یزرع» اثر محمدرضا بایرامی از انتشارات کتاب نیستان به‌ عنوان اثر برگزیده و «رمان برج قحطی» اثر هادی حکیمیان از انتشارات شهرستان ادب به‌ عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شدند.

 

کتاب و هنر هفتم 

 

تقویت فرهنگ کتابخوانی از ‌جمله مهم‌ترین اهداف فرهنگی مسئولان در همه عرصه‌هاست و گروه‌ها به خصوص کودکان و نوجوانان است؛ برای نیل به این هدف توجه به بهره‌گیری از قابلیت‌ و ظرفیت‌های هنر هفتم و دیگر رسانه ها امری ضروری به نظر می‌رسد. برگزاری تئاتر «دختر شینا» در «تماشاخانه سرو» در سال 95 یکی از نمونه‌های این تعامل، همفکری و همکاری است.

 

تبلور نگاه عامه مردم در کتاب مردمی ایثار

 

 

انتشار مجموعه کتاب‌های مردمی ایثار تبلور فعالیت اجتماعی آحاد مردم برای ماندگار کردن ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. نخستین جلد این مجموعه با عنوان «مردم و ایثار» سال ۱۳۹۴ و دومین جلد با عنوان «قرآن و ایثار» سال 95 با حضور وزیر پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد. مجموعه کتاب‌های مردمی ایثار شامل خاطره و داستانک، انگارانه یا دیدگاه، ادیبانه یا شعر و متن ادبی، دل‌نگاره یا جمله و عبارت و تجسمی است. سومین جلد این مجموعه نیز در دست انتشار است. 

برپایی نخستین فصل مسابقه کتابخوانی «من و کتاب» از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با محوریت کتاب‌های «من انقلابی‌ام»، «عباس‌دست‌طلا» و «راهنمای خانواده» از دیگر رویداد‌های فرهنگی سال 95 است.

جمع‌آوری مستندات ونگارش کتاب در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باید بیش از پیش مورد تاکید و توجه متولیان امر نشر قرار گیرد. مهم‌ترین منبع تغذیه نویسندگان و پژوهشگران مستندات مکتوب و غیر مکتوب اعم از شنیداری و دیداری است.با توجه به این مهم در سال‌ آتی شاهد تقویت نشر این حوزه خواهیم بود وبه انتظار رونق کتابهای حوزه انقلاب و دفاع مقدس در نمایشگاه کتاب سال جدید خواهیم بود.

 

انتهای پیام / 171


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:14 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

گرامیداشت عملیات فتح المبین در راهیان نور برگزار شد

گرامیداشت عملیات فتح المبین در راهیان نور برگزار شد

آیین گرامیداشت عملیات فتح المبین صبح امروز(چهارشنبه) در یادمان این عملیات و با حضور کاروان‌های راهیان نور برگزار شد.

کد خبر: ۲۳۲۹۰۴

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵ - 22March 2017

گرامیداشت عملیات فتح المبین در راهیان نور برگزار شدبه گزارش خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور، آیین  گرامیداشت عملیات فتح المبین صبح امروز(چهارشنبه) همزمان با سالروز آغاز این عملیات در محل یادمان شهدای فتح المبین که در غرب شهر شوش قرار دارد با حضور کاروان‌های راهیان نور برگزار شد.

 

در این مراسم امیر سرلشکر «حسین حسنی سعدی» به روایتگری در خصوص این عملیات پرداخت. وی از فرماندهان ارشد ارتشی این عملیات بوده است که هم اکنون جانشینی فرماندهی قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) را عهده دار است.

 

همچنین در این مراسم برنامه‌های فرهنگی و هنری دیگری نیز اجرا شد.

 

گفتنی است؛ عملیات فتح المبین با رمز یا زهرا(س) در فروردین سال 1361 اجرا شد که در پی آن 2500 کیلومتر مربع از مناطق اشغال شده کشورمان آزاد شد و بیش از 15 هزار عراقی اسیر شدند.

 

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:14 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]

برگزاری همایش «رزمندگان عملیات بیت‌المقدس» در باغ موزه دفاع مقدس کاشان

برگزاری همایش «رزمندگان عملیات بیت‌المقدس» در باغ موزه دفاع مقدس کاشان

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان گفت: نخستین همایش «رزمندگان عملیات بیت‌المقدس» به عنوان برنامه پیش‌بینی شده به مناسبت سوم خردادماه سالروز آزادی خرمشهر در باغ موزه دفاع مقدس این شهرستان برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۳۲۹۲۹

تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲ - 22March 2017

همایش رزمندگان عملیات بیت‌المقدس در باغ موزه دفاع مقدس کاشان برگزار می‌شود

به گزارش گروه استانهای دفاع پرس، «مجتبی رضازاده»، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان عصر امروز در دومین جلسه باغ موزه دفاع مقدس با اشاره به مستقل بودن باغ موزه به عنوان موسسه چندمنظوره زیرنظر نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کاشان اظهار داشت: این مجموعه هیچ وابستگی به دستگاه‌های دیگر ندارد و به صورت مجموعه حقوقی مسنقل فعالیت می‌کند.


مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان افزود: نخستین همایش رزمندگان عملیات بیت المقدس به عنوان برنامه پیش‌بینی شده به مناسبت سوم خردادماه سالروز آزادی خرمشهر در باغ موزه دفاع مقدس این شهرستان برگزار می‌شود.

سیدمحمد ناظم رضوی ضمن ذکر گزارشی از برخی اقدامات صورت گرفته از تملک و توسعه این مجموعه اظهار داشت: پس از بررسی گزینه‌های مختلف در نهایت زمینی به وسعت 10 هکتار جانمایی شد و به علت آنکه در مجاورت پارک جنگلی شهرداری به گستره 17 هکتار قرار داشت این محدوده مجاور نیز در کنار مجموعه باغ موزه قرار گرفت تا علاوه بر قابلیت فضای معنوی و فرهنگی بتوان از محیط گردشگری آن نیز استفاده کرد.

شهردار کاشان ضمن اشاره به بخش‌های مختلف باغ موزه دفاع مقدس کاشان اظهار داشت: فضاهای ورودی، تالارهای انتظار، پیروزی، جانبازی، شهادت، مسجد، آمفی تئاتر روباز، خدمات رفاهی، نمایشگاه‌های مختلف ادوات نظامی، محل برگزاری همایش‌ها و غیره به عنوان برخی از بخش‌های پیش‌بینی شده برای مجموعه باغ موزه دفاع مقدس شهرستان کاشان است.

ناظم رضوی بهره‌گیری از تجارب دیگر شهرها در احداث باغ موزه دفاع مقدس کاشان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: لازم است در روند جمع‌آوری خاطرات و آثار شهیدان با توجه به فقدان پدران و مادران آنان سرعت بیشتری به خرج داد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 2 فروردین 1396  ] [ 07:13 ب.ظ ] [ مهدی گلشنی ]